Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

EC 2 και EC8 στο Stereostatika


rouf1o

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να έχει αμφιβολία για το αν πράγματι υπάρχουν EC 2 και EC 8 στην τελευταία αναβάθμιση, που παρεπιπτόντως στοιχίζει 1400 ευρώ, του Stereostatika ;

Η ερώτηση δεν αποσκοπεί σε δυσφήμιση της εταιρείας αλλά σε προβληματισμό για το αν οι μέχρι τώρα μελέτες που έχουν γίνει με το συγκεκριμένο πρόγραμμα θα έχουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφε. Έχω αγοράσει το πρόγραμμα τον Ιούνη του 10 με EC 2 και EC 8. Η αλήθεια είναι ότι μέχρι τώρα δεν το χω χρησιμοποιήσει ιδιαίτερα. Το θέμα που με απασχολεί είναι ότι αφού το ελληνικό προσάρτημα δεν έχει ακόμα προκύψει, δεν έχει ενσωματωθεί και στο πρόγραμμα. Οπότε όταν με το καλό το έχουμε, φοβάμαι ότι θα χρειαστεί εκ νέου πληρωμή για αναβάθμιση του λογισμικού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν κατάλαβα για ποιόν λόγο έχουν διαγραφεί τα όσα ανέφερα πρίν......

 

Σεβόμαστε τους συνομιλητές μας, δεν τους προσβάλουμε και δεν τους ειρωνευόμαστε. Προσπαθήστε να είστε πιο κόσμιοι και προσεκτικοί στην επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιείτε.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Gousgounis

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσω ξανά τότε και άς το διαγράψουν...

 

Αγαπητοί συνάδελφοι, βρίσκομαι στη δύσκολη θέση να σας ανακοινώσω πώς η εν λόγω εταιρεία στη τελευταια αναβάθμιση που έκανε στο εν λόγω πρόγραμμα , ξέχασε απλά να προσθέσει τον ευρωκώδικα 8.Μέσα απο το πρόγραμμα ο χρήστης θα κάνει μία πρώτη γνωριμία με τον ευρωκώδικα 2 χωρίς να του επιτρέψει να γνωρίσει πολλά πράγματα απο τη ζωή του.

 

Προς τον συνάδελφο Rouf1o, θα ήθελα να του πώ πώς είναι καλό να μήν λαμβάνει το qv=1.8 αλλα με 1.5 και για λόγους προστασίας ας λάβει το q = 3.5 όπως έκανε τόσα χρόνια με τον ΕΑΚ.Κάποια στιγμή ίσως με κάποια καλύτερη αναβάθμιση ίσως φανείς τυχερός και μπορέσεις να ασχοληθείς με τουσ ευρωκώδικες....ακόμα δεν ήρθε η στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Με τον ευρωκώδικα 2 δέν θα έχεις πρόβλημα λόγω υπερδιαστασιολόγησης ΚΩΣ....οπότε η μελέτη σου δέν θα έχει πρόβλημα.

 

Απλά χάζευα αγαπητέ ατσαλόβεργα τις δυνατότητες άλλων προγραμμάτων και ένιωσα "βιασμένος", είναι δύσκολο αυτο το συναίσθημα πίστεψέ με και ειδικά όταν πληρώνεις και ένα σκασμό λεφτά για πολλά χρόνια

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Gousgounis

 

Μεγάλωσα με το εν λόγω πρόγραμμα , απλά αυτό έμεινε πίσω σε ηλικία. , έχω κουραστεί να τα λέω ξανά και ξανά.Ας μου πεί κάποιος συνάδελφος αν τόσα χρόνια είναι ικανοποιημένος με τις αναβαθμίσεις που έχει πληρώσει

 

Απλά χάζευα αγαπητέ ατσαλόβεργα τις δυνατότητες άλλων προγραμμάτων και ένιωσα "βιασμένος", είναι δύσκολο αυτο το συναίσθημα πίστεψέ με και ειδικά όταν πληρώνεις και ένα σκασμό λεφτά για πολλά χρόνια

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Gousgounis

 

Ευχαριστώ Gousgounis για την ευαισθησία που δείχνεις στο θέμα ακόμα και αν το nick σου παραπέμπει αλλού.Θα ακολουθώ πιστά τους κανόνες

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφε. Έχω αγοράσει το πρόγραμμα τον Ιούνη του 10 με EC 2 και EC 8. Η αλήθεια είναι ότι μέχρι τώρα δεν το χω χρησιμοποιήσει ιδιαίτερα. Το θέμα που με απασχολεί είναι ότι αφού το ελληνικό προσάρτημα δεν έχει ακόμα προκύψει, δεν έχει ενσωματωθεί και στο πρόγραμμα. Οπότε όταν με το καλό το έχουμε, φοβάμαι ότι θα χρειαστεί εκ νέου πληρωμή για αναβάθμιση του λογισμικού.

 

Ομοίως και εγω. Συμφωνώ μάλιστα με τα παραπάνω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε τί ακριβώς συνάδελφε;

Rouf1o μη μασάς η μελέτες σου δέν έχουν πρόβλημα, εκτός άν διαπίστωσες τίποτα περίεργο.Αυτά που είδες τα γνωρίζω, το ελληνικό προσάρτημα υπάρχει απλά διευκρινίσεις είναι να βγούν.Εγώ θα μιλήσω όταν θα μου τηλεφωνήσουν για αναβάθμιση, προς το παρόν περιμένω, ούτως η άλλως δεν τους χρησιμοποιώ ακόμα.Είναι όμως ένα θέμα το πώς όλες οι εταιρείες προωθούν τα προγράμματά τους και σε βάζουν στο λούκι της αγοράς.
Link to comment
Share on other sites

Rouf1o μη μασάς η μελέτες σου δέν έχουν πρόβλημα, εκτός άν διαπίστωσες τίποτα περίεργο.Αυτά που είδες τα γνωρίζω, το ελληνικό προσάρτημα υπάρχει απλά διευκρινίσεις είναι να βγούν.Εγώ θα μιλήσω όταν θα μου τηλεφωνήσουν για αναβάθμιση, προς το παρόν περιμένω, ούτως η άλλως δεν τους χρησιμοποιώ ακόμα.Είναι όμως ένα θέμα το πώς όλες οι εταιρείες προωθούν τα προγράμματά τους και σε βάζουν στο λούκι της αγοράς.

οί μελέτες σου ,διορθώνω

 

 

2η Ειδοποίηση

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Επιπλέον, μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Gousgounis

 

Edited by Gousgounis
warning
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.