Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νομιμοποίηση ανεγειρόμενου τμήματος λίγο πριν εκδοθεί η άδεια !


Tyro

Recommended Posts

Το συμβάν που θα σας περιγράψω φαντάζομαι είναι από τα χειρότερα που μπορεί να συμβεί σε ένα μηχανικό.

Φάκελος ανέγερσης μονοκατοικίας κατατίθεται το Οκτώβρη. Για ένα κάρο λόγους ( γραφειοκρατίας και μη) είναι ακόμα στα μηχανολογικά αισίως.

Στο ενδιάμεσο και με όλα αυτά που ακούγονταν περί χρεωκοπίας ο ιδιοκτήτης για να διασφαλίσει τα χρήματα του ( !?!) προχωράει σε κατασκευή θεμελίων και πλάκας ισογείου πριν φυσικά εκδοθεί η άδεια και χωρίς τη δική μου συνένεση. Στο μεσοδιάστημα ανακοινώνεται ο νόμος περί ελέγχου των κατασκευών ( ελεγκτές δόμησης ) όπου ο πρώτος έλεγχος πρέπει να γίνει στα θεμέλια ( έλεγχος ξυλοτύπου θεμελίωσης ) με αποτέλεσμα να με φέρει σε τρομερά δύσκολη θέση αυτή τη στιγμή.......

Παλαιότερα αυτό προφανώς γινόταν κατά κόρων αλλά τώρα με τα νέα δεδομένα?

Υπάρχει κάποιος τρόπος νομιμοποίησης της φάσης που βρίσκεται? ( ίσως άρθρο 22 )

Και αν είναι το άρθρο 22 πώς?

Θα κάνω κάποια αναθεώρηση ?

Θα πρέπει να ακυρώσω το φάκελο και να καταθέσω καινούριο που να μιλάει για νομιμοποίηση βάσης-θεμελίωσης και ανέγερσης κατοικίας?

Η' σε κάθε περίπτωση ποιες θα είναι οι κυρώσεις ( πρόστιμα κυρίως και πώς βγαίνουν αυτά) αν κάνω την αναφορά πριν έρθει ο ελεγκτής δόμησης.

Και κάτι άλλο ίσως άκυρο, μπορώ στην υφιστάμενη άδεια να κάνω αλλαγή ονόματος και να περιλάβω νομιμοποίηση με βάση το 22 ?

Καταλαβαίνετε πως είμαι σε πολύ δύσκολη θέση και κάτι τέτοιο δύσκολα το ρωτάς στην πολεοδομία!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο ιδιοκτήτης δεν αποφεύγει το τσουχτερό πρόστιμο.

Το πρόστιμο περιγράφεται στον 4014/2011

 

Αλλά δεν τον λυπάμαι διότι έκανε του κεφαλιού του.

 

Παλαιότερα αυτό προφανώς γινόταν κατά κόρων αλλά τώρα με τα νέα δεδομένα?

Όχι, δεν γινόταν κατά κόρον.

Και όποιος το έκανε ήταν ΗΛΙΘΙΟΣ!

Διότι είναι ηλίθιο να ρίξεις μερικές δεκάδες χιλιάδες ευρώ που μπορεί να πάνε χαμένα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επαναφέρω τον προβληματισμό μου......

Θεωρείς δηλαδή πως η ένταξη στο άρθρο 22 δεν αποτελεί λύση?

Πληρώνοντας δλδ μονο το παραβολο του 4014 και εν συνεχεία να βγει νέα αδεια με το νέο τροπο εκδοσης...... με το αρθρο 22 του 85?

Link to comment
Share on other sites

Η κατασκευή έγινε χωρίς άδεια, συνεπώς είναι αυθαίρετη.

Κάθε αυαθαίρετη κατασκευή που πραγματοποιήθηκε πριν την εισαγωγή του νόμου προς ψήφιση στη βουλή, και εφόσον δεν εμπίπτει στις εξαιρέσεις του Ν.4014 (η δική δεν εμπίπτει) μπορεί να υπαχθεί στις ρυθμίσεις του νόμου.

Το πρόβλημα που έχετε είναι ότι η κατασκευή έγινε μετά την ψήφιση του νόμου, άρα κανονικά δεν μπορείς να το εντάξεις σε αυτόν.

Σε κάθε περίπτωση, μη στεναχωριέσαι για την απερισκεψία του πελάτη σου. Απλά ενημέρωσε τον για τις συνέπειες.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές...

Ο βασικός μου προβληματισμός έγκειται στις στους ελέγχους όπου ο επιβλέπων μηχανικός φέρει τη βασική ευθύνη.

Ευτυχώς όλα έγιναν με βάση την άδεια , ωστόσο δεν ξέρω κατα πόσο εγώ είμαι διασφαλισμένος.

Μία λύση είναι να το αναφέρω πριν έρθει ο ελεγκτής!!

Link to comment
Share on other sites

Κατα την αποψη μου, ισως αξιζει να ρισκαρεις και να περιμενεις τον ελεγκτη δομησης.

Εχεις 50% πιθανοτητες αν ο ελεγκτης τα βρει σωστα απο πλευρα διαστασεων και αποστασεων δ, να σου υπογραψει το πολυποθητο 1ο σταδιο.

Αλλιως ενημερωσε τον ιδιοκτητη για τις συνεπειες αν δεν υπογραψει ο ελεγκτης.

Link to comment
Share on other sites

Ο επιβλέπων μηχανικός έχει ευθύνη για την τήρηση των μελετών της Οικοδομικής Άδειας.

Από την στιγμή που δεν υπάρχει Οικ. Άδεια..... δεν υπάρχει και επίβλεψη. Για να αποφύγεις τις κυρώσεις καλό θα ήταν να παραιτηθείς.... Κι αφού παραιτηθείς δώσε την προσφορά σου στον ¨έξυπνο¨ ιδιοκτήτη για την νομιμοποίηση.

Να ΄ξερες πόσες φορές το έχω δει αυτό (ευτυχώς όχι όλες σε πελάτες μου).

 

Με την άδεια νομιμοποίησης γλυτώνεις κι από τον ελεγκτή δόμησης για ότι εργασίες έγιναν πριν την άδεια....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν έχεις ρίξει θεμέλια υπόγειο και πλάκα υπογείου (δάπεδο ισογείου) μην προχωρήσεις σε καμία άλλη εργασία, βγάλε την άδεια και μετά από 20 περίπου μέρες κάνε αίτηση για άρχικο έλεγχο με ελ. δόμησης. Αν ο ο ελεγκτής τα βρεί όλα σωστά τοτέ θα γράψει στις παρατηρήσεις του πορίσματος ότι έχει γινει σκυροδέτηση α΄λλά όλα ειναι σύμφωνα με τα εγγεκριμένα σχεδια της άδειας.

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.