Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισαγωγή σε δεύτερη πολυτεχνική σχολή


manosx

Recommended Posts

Με το αντίστροφο τι γίνετε?Αν πχ τελειώσεις το πολυτεχνείο και θες να γραφτείς σε ενα ΤΕΙ δομικών έργων ή εργων υποδομής κτλ?

Link to comment
Share on other sites

α) Ειδικά για τον συνδυασμό ΗΜΜΥ & ΠΜ, θα είμαι καλά στην εξ' ολοκλήρου μελέτη ενός οικισμού (εδώ θα προτιμούσα την γνώμη ενός Πολιτικού Μηχανικού);
για να καταλάβω, το θέμα είναι για να κάνεις μελέτη έναν οικισμό μόνος σου?
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος είναι καθαρά προσωπικός και αφορά την επιλογή μου για εύρος γνώσεων και όχι ειδίκευση που είναι η επιλογή των περισσότερων συνάδελφων.

 

 

Εγώ φίλε μου θα σου έλεγα ότι εφόσον έχεις όρεξη για δεύτερο πτυχίο για να διευρύνεις τους πνευματικούς σου ορίζοντες, τότε να διαλέξεις κάτι εκτός πολυτεχνείου. Εγώ προσωπικά θα διάλεγα Νομική ή Οικονομικά.

 

Στο Πολυτεχνείο, άσχετα με το εάν είσαι ΠΜ, ΑΤΜ, ΑΜ, ΜΜ, ΝΜ, ΗΜΜΥ, κλπ το βασικό είναι ότι αποκτάς μια νοοτροπία σκέψης. Τώρα τα επιμέρους μαθήματα είναι το λιγότερο που σε ενδιαφέρει. ΟΚ, εγώ σαν ΠΜ μπορεί να μην έχω ιδέα από ΜΕΚ (μηχανές εσωτερικής καύσης) αλλά λίγο να καταπιαστείς θα τη βγάλεις την άκρη σε τέτοιο βαθμό ώστε να μπορείς να μιλάς με έναν ΜΜ. Στη σχολή που κάναμε 2 εξάμηνα τοπογραφία, ο καθηγητής μας είχε πει ότι η ιδέα δεν είναι να μας κάνει τοπογράφους αλλά να μπορούμε να συνεννοούμαστε με τον ΑΤΠ όταν χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Οποιο και να διαλέξεις είναι εξίσου καλό.

Να ξέρεις οτι οι Ναυπηγοί έχουν μεγάλη συνάφεια με τους Μηχανολόγους, ενω οι Πολιτικοί είναι απλά το κράτος..........

Σιγουρα αν διαλέξεις Πολιτικούς δεν φτιαχνεις απλά τον οικισμό αλλα και ολόκληρη πόλη....

Όσο για τα ηλεκτρικα πλοία...αστο καλύτερο...εδω περιμένουμε ακόμη τα ηλεκτρικα αυτοκίνητα...

 

Κατάλαβα τι λες φίλε.

Όσο αφορά το θέμα της ηλεκτροκίνησης, πράγματι ακόμα περιμένουμε αλλά "το καλό πράγμα αργεί να γίνει".

 

 

για να καταλάβω, το θέμα είναι για να κάνεις μελέτη έναν οικισμό μόνος σου?

 

Όχι. Το θέμα είναι να ανοίξει το μυαλό μου από άποψη εύρους. Αυτό είναι δευτερεύον. Απλά ρωτάω γιατί δεν ξέρω.

 

Εγώ φίλε μου θα σου έλεγα ότι εφόσον έχεις όρεξη για δεύτερο πτυχίο για να διευρύνεις τους πνευματικούς σου ορίζοντες, τότε να διαλέξεις κάτι εκτός πολυτεχνείου. Εγώ προσωπικά θα διάλεγα Νομική ή Οικονομικά.

 

Στο Πολυτεχνείο, άσχετα με το εάν είσαι ΠΜ, ΑΤΜ, ΑΜ, ΜΜ, ΝΜ, ΗΜΜΥ, κλπ το βασικό είναι ότι αποκτάς μια νοοτροπία σκέψης. Τώρα τα επιμέρους μαθήματα είναι το λιγότερο που σε ενδιαφέρει. ΟΚ, εγώ σαν ΠΜ μπορεί να μην έχω ιδέα από ΜΕΚ (μηχανές εσωτερικής καύσης) αλλά λίγο να καταπιαστείς θα τη βγάλεις την άκρη σε τέτοιο βαθμό ώστε να μπορείς να μιλάς με έναν ΜΜ. Στη σχολή που κάναμε 2 εξάμηνα τοπογραφία, ο καθηγητής μας είχε πει ότι η ιδέα δεν είναι να μας κάνει τοπογράφους αλλά να μπορούμε να συνεννοούμαστε με τον ΑΤΠ όταν χρειαστεί.

 

 

και ιατρική είναι καλά

 

 

Μπα. Δεν με ενδιαφέρουν αυτές οι σχολές. Το βασικότερο που θέλω είναι να γεμίσω το κεφάλι μου με γνώσεις μηχανικής. Όσο πιο πολύ εμπλούτιζα το κεφάλι μου με γνώσεις ηλεκτρομαγνητικών πεδίων και ηλεκτρικών κυκλωμάτων στην ΗΜΜΥ τόσο πιο πολύ μου γεννιόντουσαν απορίες σε θέματα μηχανικής - στατικής κ.τ.λ.. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε; (Στυλ: "Ωραία κατάλαβα τι θα πάθει αυτό το ηλεκτρόνιο αν κινείται με αυτή την ταχύτητα σε αυτό το ηλεκτρομαγνητικό πεδίο, αλλά αν στη θέση του ΗΜ Πεδίου βάλω ένα βαρυτικό και στη θέση του ηλεκτρονίου ένα μικρό σώμα μάζας m, τι θα γίνει;" Εντάξει μπορώ και μόνος μου να τα διαβάσω, έχω τις βάσεις, αλλά μία σχολή θα με βοηθήσει περισσότερο.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις (είτε δημόσια είτε σε π.μ.).

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Το θέμα είναι να ανοίξει το μυαλό μου από άποψη εύρους. Αυτό είναι δευτερεύον.

 

Μη χάνεις τον καιρό σου με επιπλέον σπουδές. Κανείς δε θα σου τις πληρώσει (δε θα τις αποσβέσεις). Το μυαλό σου έχει "ανοίξει" όσο χρειάζεται και με ένα δίπλωμα στο Πολυτεχνείο. Και για τον οικισμό ακόμα που αναφέρεις, ο άθλος είναι να καταφέρεις να πάρεις τη δουλειά. Από εκεί και πέρα, υπογραφές από ΠΜ σε λίγο καιρό και όπως πάνε τα πράγματα δυστυχώς, θα βρίσκεις ...τσάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που λες hmmypm στο προφιλ σου ταιριάζει και η ΣΕΜΦΕ του ΕΜΠ (Σχολή εφαρμοσμένων και μαθηματικών και φυσικών επιστημών). Εκεί είναι πιο ψαγμένοι σε τέτοια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Μη χάνεις τον καιρό σου με επιπλέον σπουδές. Κανείς δε θα σου τις πληρώσει (δε θα τις αποσβέσεις). Το μυαλό σου έχει "ανοίξει" όσο χρειάζεται και με ένα δίπλωμα στο Πολυτεχνείο. Και για τον οικισμό ακόμα που αναφέρεις, ο άθλος είναι να καταφέρεις να πάρεις τη δουλειά. Από εκεί και πέρα, υπογραφές από ΠΜ σε λίγο καιρό και όπως πάνε τα πράγματα δυστυχώς, θα βρίσκεις ...τσάμπα.

 

Και όμως. Το μυαλό μου έχει ανοίξει σε επίπεδο ΗΜΜΥ. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει κενά σε άλλα θέματα, τα οποία θέλω να καλύψω.

 

 

Σύμφωνα με αυτά που λες hmmypm στο προφιλ σου ταιριάζει και η ΣΕΜΦΕ του ΕΜΠ (Σχολή εφαρμοσμένων και μαθηματικών και φυσικών επιστημών). Εκεί είναι πιο ψαγμένοι σε τέτοια θέματα.

 

 

Μπα. Η ΣΕΜΦΕ δεν ανταποκρίνεται και πολύ στις επιθυμίες μου και πιστεύω ότι θέλει ακόμα πολύ δουλειά για να φτάσει το επίπεδο των υπόλοιπων σχολών του ΕΜΠ. Εδώ είναι ο νέος οδηγός σπουδών της ΣΕΜΦΕ.

 

 

εγω πάντως αν είχα την δυνατότητα να συνεχίσω και σε 2η σχολή, θα διάλεγα ΑΤΜ.

 

 

Ενδιαφέρον η άποψη σου axoul.

Μπορείς να την τεκμηριώσεις; Εννοώ να αναπτύξεις παραιτέρω την σκέψη σου;

 

Ναι axoul. Αν μπορείς τεκμηρίωσε την άποψή σου. Θα με βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.