Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εισαγωγή σε δεύτερη πολυτεχνική σχολή


manosx

Recommended Posts

Η επιλογής του ΑΤΜ αφορά σε προσωπικά κριτήρια ,

αφού μου αρέσει υπερβολικά το αντικείμενο εργασίας του τοπογράφου,

η εργασία υπαίθρου σε συνδυασμό με την εργασία γραφείου.

 

Βλέπω πλέον ότι υπάρχει ζήτηση για τοπογραφικά ξεκινώντας από τα τοπογραφικά συμβολαίων μέχρι τα πιο σύνθετα: χαράξεις σε ΠΕ, διορθώσεις κτηματολογίου, δασικά, μεγάλες αποτυπώσεις, εντοπισμοί γεωτεμαχίων κλπ

 

Το κόστος είναι ανεκτό για έναν ιδιώτη που αναθέτει μια τοπογραφική εργασία (σε σύγκριση πχ με μια οικοδομική άδεια).

 

Υπάρχει ζήτηση για καλούς τοπογράφους ,

τουλάχιστον στο χώρο που κινούμαι εγώ που είναι οι οικοδομικές άδειες

(τοπογραφικά αδείας που πλέον είναι απαιτητικά και χαράξεις στην φάση κατασκευής)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σωστός ο συλλογισμός σου axoul, αλλά αν δεν κάνω λάθος σαν ΠΜ δεν έχεις τα δικαιώματα του ΑΤΜ; Δηλαδή υπάρχει μελέτη που να μπορεί να κάνει ένας ΑΤΜ και να μην μπορεί ένας ΠΜ; Από λίγο google βρήκα ότι ένας διπλωματούχος ΑΤΜ με άδεια από το ΤΕΕ μπορεί να κάνει τις εξής μελέτες:

1) Χωροταξικές - Ρυθμιστικές.

2) Πολεοδομικές - Ρυμοτομικές.

3) Συγκοινωνιακών Εργων.

4) Υδραυλικών Εργων.

5) Τοπογραφίας.

6) Περιβαλλοντικές.

τις οποίες μπορεί και ένας ΠΜ. Σωστά δεν είναι αυτά που βρήκα; Βοηθήστε παρακαλώ φίλοι ΑΤΜ και ΠΜ.

Εντάξει άμα κοιτάς μόνο την μόρφωση δεκτή η λογική σου, αλλά άμα θες και δικαιώματα δεν είναι προτιμότερο ένας ΠΜ να πάει ΑΜ ή ΜΜ ή ΗΜΜΥ;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1. hmmypm αυτά είναι για μελέτες δημοσίων έργων...

 

2. Προσωπική άποψη: "μόρφωση" λαμβάνεις σε πολλά μέρη...γενικά όχι σε μια σχολή...εκεί λαμβάνεις "εκπαίδευση"...Στο μεταπτυχιακό λαμβάνεις "εξειδίκευση"...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε.

 

1. Μπορεις εσυ (η οποιοσδηποτε αλλος ενδιαφερεται) να μου εξηγησεις αναλυτικα αυτο που λες; Δηλαδη ποιες οι διαφορες για εναν μηχανικο που δουλευει στον δημοσιο τομεα, στον ιδιωτικο και σαν ελευθερος επαγγελματιας απο αποψη δικαιωματων;

 

2. Συμφωνω.

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν με κατάλαβες...οι κατηγορίες που αναφέρεις αφορούν τις κατηγορίες μελετών δημόσιων έργων που δύναται να επιλέξει ένας μηχανικός...είναι τα λεγόμενα ΜΕΕΠ. Αντίστοιχα, για τους μηχανικούς που είναι εργολήπτες δημοσίων έργων υπάρχουν τα εργοληπτικά πτυχία. Αυτά ισχύουν αν θέλεις να παίρνεις και δημόσια έργα... (και αναμένονται αλλαγές σε λίγο καιρό). Ο δημόσιος υπάλληλος απαγορεύεται να παίρνει δημόσια έργα...άλλο τι γίνεται στην πραγματικότητα...

 

2. Για να σου εξηγήσει κάποιος τις διαφορές μεταξύ ιδιωτικού-δημόσιου υπαλλήλου και ελ. επ. πρέπει να έχει περάσει από όλες τις θέσεις...εγώ δεν το έχω κάνει οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω. Αν έχεις κάποια συγκεκριμένη ερώτηση ευχαρίστως...

 

3. Πολλά πράγματα μπορείς να μάθεις διαβάζοντας τους επαγγελματικούς οδηγούς για νέους μηχανικούς του ΤΕΕ. Σίγουρα θα τα βρεις στα downloads, στη σελίδα του ΤΕΕ ή κάνοντας search στο google. Επιπρόσθετα, θα μάθεις πολύ περισσότερα πράγματα ψάχνοντας στο φόρουμ...

Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα. Η αλήθεια είναι ότι είχα μπερδευτεί.

Ουσιαστικά όμως έχω μία συγκεκριμένη ερώτηση:

Τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΑΤΜ σε οποιοδήποτε τομέα είναι υποσύνολο των επαγγελματικών δικαιωμάτων των ΠΜ; Δηλαδή με απλά λόγια υπάρχει κάτι που να μπορεί να υπογράψει ένας ΑΤΜ και να μην μπορεί ένας ΠΜ; (Η λογική απάντηση είναι ναι, αλλά δεν ξέρω).

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα της υπογραφής...δε θα μπώ σε λεπτομέρειες.υπάρχουν τα Π.Δ.

όταν βγαίνεις από μία Πολυτεχνική σχολή έχεις στη φαρέτρα σου όλα εκείνα τα εφόδια ώστε να δουλέψεις στα 4 σημεία του ορίζοντα και να οργανώσεις (πρόσεξε το ρήμα που χρησιμοποίησα) τις καταστάσεις ώστε να βρεις λύση από το ζήτημα ενός ρολογιού μέχρι ένα ελικόπτερο (παραφράζοντας παλιό διαφημιστικό σλόγκαν).

δεν προετοιμάζεσαι να δουλέψεις μόνο στο Ελλαντα.γιατί σε όλες τις προηγμένες κατασκευαστικά χώρες ο τοπογράφος είναι ο πρώτος που θα ξεκινήσει δουλειά και θα οργανώσει την κατάσταση.

μην το βλέπεις δηλ. μόνο από την άποψη των υπογραφών..κάνε ένα απλό πείραμα.βάλε και σκάψε να περάσεις μια σωλήνα απορροής στο χωράφι στο εξοχικό σου υπόγεια.αν δεν το μελετήσεις το χώρο να πάρεις τα μέτρα μήκους την κλίση, τη διατομή, την παροχή κτλ θα καταλήξεις ή να μη σου φτάνει η σωλήνα ή τα νερά να μπάινουν μέσα.φέρτ΄το τώρα σε Real κλίμακα.αυτό γίνεται στο γιουσουρούμ ελλάντα.

τώρα γιατί ΠΜ? η αλήθεια είναι ότι είναι κράτος δικαίως και αδίκως..εμάς τους ΑΤΜ μας έφαγε και η τεχνολογία.παλιά οι υπολογισμοί χωρίς autocad, Η/Υ ήταν άθλος.τώρα έχουμε περάσει στην άλλη άκρη του ποταμού αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση...(σε εργοτάξιο έξω να σου λέει κάτσε να φέρω το laptop και θα σου απαντήσω!)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.