Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εισαγωγή σε δεύτερη πολυτεχνική σχολή


manosx

Recommended Posts

Καλημέρα κι από μένα φιλε ηλεκτρολόγε.

 

Μπορεί να μην είμαι ούτε ναυπηγός ούτε πολιτικός μηχανικός, αλλα είμαι μηχανολόγος που έχει δουλέψει και σε ναυτιλιακή και σε κατασκευαστική, όπου και δουλεύω ακόμα. Όπως καταλαβαίνεις το να δουλεύεις σε κατασκευαστική εταιρεία με δυο αφεντικά (έναν μηχανολόγο κι έναν πολιτικο) γρήγορα σε κάνει να αποκτήσεις άποψη και για τα δυο αντικείμενα.

 

Αυτό που έχω να σου πω εγώ είναι ότι το πτυχίο των ναυπηγών σε σύγκριση με των μηχανολόγων είναι πραγματικά άχρηστο, με την έννοια του ότι κλείνεις το γνωστικό σου πεδίο υπερβολικά. Άλλωστε, 7 στις 10 μεγάλες ναυτιλιακές έχουν για αρχιμηχανικούς μηχανολόγους κι όχι ναυπηγούς. Αυτό θα έπρεπε να σου λέει κάτι.

 

Παρολαυτά, θέλω να πιστεύω ότι σου χρειάζεται περισσότερο η ιδιότητα του πολιτικού μηχανικού, μιας και κάποια απτά δικαιώματα των μηχανολόγων όσον αφορά τις υπογραφές σε μελετητικό επίπεδο τα έχεις ήδη. Αυτό που σου λείπει είναι στατικά, ανακαινίσεις, structurals άλλων κατασκευών, καθώς και το πλεονέκτημα του να εκδίδεις άδεια κλπ. Αν θες τι γνώμη μου, αν ξεκινήσεις με το πτυχίο που ήδη έχεις και ενός πολιτικού μηχανικού, βάλε μετά από μερικά χρονια και χωματουργικά στην εταιρεία σου και είσαι μονος σου μια κατασκευαστική. Από την άδεια και την εκσκαφή μέχρι τα φωτοβολταϊκά στην ταράτσα.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως με το να προσπαθήσω να σου αποκλείσω την επιλογή του ναυπηγού. Το ίδιο έκανες κάποιος και για μένα και σήμερα τον ευγνωμονώ.

 

p.s.: ηλεκτρικά πλοία......ούτε σε εκατό χρονια....δεν είναι μονο θέμα τεχνολογίας....είναι θέμα κομπίνας!!είναι μεγάλη ιστορία και δεν αναλύεται εδώ....

 

─────────────────────────────────────

Παράβαση Κανόνα 1 περί greeklish. Τηρούμε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καλώς ήρθες φίλε μηχανολόγε arktosmecheng και ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι το δεύτερο πτυχίο του νμμ έχει μερικά μειονεκτήματα, κάποια από τα οποία είναι σημαντικά. Ωστόσο για να λέμε την αλήθεια εγώ ήθελα να εστιάσω στα μελλοντικά ηλεκτροκίνητα πλοία. Όμως ύστερα από κάποια e-mail σε καθηγητές απογοητεύτηκα από αυτή την προοπτική. Για την ακρίβεια τα e-mail συμφωνούν με τα λεγόμενά σου. Σοβαρά τώρα ούτε σε ορίζοντα 20 - ετίας δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο. Για την ακρίβεια δυστυχώς για την Γη μας....

 

ΠΜ. Η αλήθεια είναι ότι αυτή είναι μία καλή επιλογή. Ωστόσο υπάρχουν και σε αυτήν κάποια μειονεκτήματα:

1) Ακαδημαϊκά - μόρφωσης: Η αλήθεια είναι ότι δεν με τρελαίνει και πολύ η ιδέα της γνώσης σε θέματα μπετόν και γενικά υλικών. Ουσιαστικά προτιμώ θέματα μηχανικής και ιδιαίτερα θέματα γεωμετρίας. Και πάντα σε επιπεδο εφαρμογής.

2) Επαγγελματικά: Δυστυχώς από ότι έχω καταλάβει το επάγγελμα δεν έχει καλή αποκατάσταση. Από την μία ο κορεσμός (30.000 ΠΜ στην Ελλάδα), από την άλλη η κατάργηση των ελάχιστον αμοιβών καθώς και η καθοδική πορεία των οικοδομών είναι αρνητικά στοιχεία που δεν μπορούν να εξουδετερωθούν από άλλα θετικά (π.χ. περισσότερα δικαιώματα, κυβέρνηση του ΤΕΕ, σεισμογενής χώρα η Ελλάδα κ.τ.λ.).

 

Ωραία. Αφού είπαμε τα αρνητικά των δύο πιο πιθανόν επιλογών μου (ΝΜΜ και ΠΜ) να πω και τις επιλογές μου με χαμηλή πιθανότητα: MM, MMM, ATM, XM.

 

Εδώ είμαστε να συζητήσουμε και να ακούσω τις απόψεις σας. Έχουμε καιρό μέχρι να πάρω την τελική απόφαση.

 

Πριν κλείσω θα ήθελα να σας τονίσω ότι οι επιλογές μεταπτυχιακού, διδακτορικού καθώς και δεύτερο πτυχίο άλλης σχολής εκτός ΕΜΠ έχουν αποκλειστεί τελείως.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω παντως στη θεση σου θα συνεχιζα στο τμήμα Π.Μ.

Το ολο ζητημα ειναι τα επαγγελματικα δικαιωματα. Ηλεκτρολογος και Μηχανολογος τι νοημα εχει; Αφου με το διπλωμα του Ηλεκτρολογου παιρνεις απο το Υπ.Βιομηχανιας και την αδεια του Μηχανολογου. Ειναι δηλαδη σα να σπουδαζεις 2 φορες το ιδιο πραγμα.

Επιπλεον αν γνωριζεις καλα τον ενεργειακο τομεα των ηλεκτρολογων δε θα δυσκολευτεις στα μηχανολογικα αν διαβασεις 5-6 βιβλια.

 

Αν δεν υπηρχε ο σκοπελος των κατατακτηριων εγω θα γραφομουν παντως σε τμημα Π.Μ. και θα το τελειωνα με την ησυχια μου.

Ο λογος ειναι προφανης: Για ενα καθαρα ηλεκτρομηχανολογικο εργο θα χρειαστεις παντα οικοδομικη αδεια. Στο τελος λοιπον απο καθε εργο (με τις ισχυουσες αμοιβες του ΤΕΕ) θα ανακαλυψεις οτι εσυ παιδευτικες για τις μελετες, ο πολιτικος μηχανικος θα παρει τα χρηματα.

 

Σαν γνωσεις και προοπτικες θεωρω οτι η σχολη ηλεκτρολογων ειναι η καλυτερη. Καλυτερη απο τους Μηχανολογους γιατι οι μηχανολογοι δυσκολευονται πολυ με τα πολυπλοκα ηλεκτρολογικα (αυτοματισμοι, ηλεκτρονικα) λογω ελλειψης βασεων.

Σαν επαγγελματικα δικαιωματα, αμοιβες και σαν κραχτης για να ερχονται δουλειες (ο κοσμος παει στον Π.Μ. για τα παντα) το πτυχιο του Π.Μ. ειναι κορυφη. Μην περιμενεις να παρεις τιποτα φοβερες γνωσεις, στατικα θα μαθεις κυριως. Ομως θα αυξηθουν οι δουλειες σου και οι αμοιβες αν γινεις ΕΛ. Επαγγελματιας κατακορυφα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε συνάδελφε (και εγώ ηλεκτρολόγος μηχανικός) θα πρότεινα σε εσένα και σε όλους τους συναδέλφους του Forum πρώτα να αποκατασταθείτε επαγγελματικά, να κατασταλάξετε στο τι πραγματικά σας αρέσει, τί πραγματικά χρειάζεστε και στη συνέχεια να προχωρήσετε σε κατατακτήριες στο τμήμα που σας εξυπηρετεί. Προσωπικά παραθέτω τα εξής από την προσωπική μου καριέρα:

 

- Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός με εξειδίκευση στις τηλεπικοινωνίες. Δούλεψα σα τηλεπικοινωνιακός 4 μήνες και στη συνέχεια δουλεύω σαν μηχανικός αυτοματισμών. Ομολογώ ευτυχώς οτι βρήκα τι θέλω να κάνω στη ζωή μου.

 

- Έχω μεταπτυχιακό στη Διοίκηση επιχειρήσεων. Ενδιαφέρουσα τροπή στην καριέρα μου αλλά δε μπορεί να συγκινήσει ανθρώπους σαν εμένα που έχουν το μηχανιλίκι και τη μαυρίλα μέσα του (ναι υπάρχουν και αυτοί). Άλλοι συνάδελφοι το προτιμούν γιατί δίνει δυνατότητα εξόδου σε ανθρώπους που δεν αγαπούν τη δουλειά τους.

 

- Σαν μηχανικός αυτοματισμού είμαι ηλεκτρολόγος, με τα δίκτυα υπολογιστών μου, τους επεξεργαστές μου, τους πίνακες μου, τη σύγχρονη τεχνολογία μου αλλά και τις διεργασίες τις οποίες καλούμαι να ελέγξω με τα συστήματα που σχεδιάζω. Πηγαίνω και στα εργοτάξια και κάνω δοκιμές. μου λείπει όμως η γνώση επί των φυσικών διεργασιών που ελέγχω.

 

Γι αυτό το λόγο προσωπικά τείνω να δώσω κατατακτήριες στους χημικούς μηχανικούς. Σκεφτόμουν τους μηχανολόγους αλλά δίνουν τα ίδια δικαιώματα με εμάς. Επιπλέον, δε ξέρω αν θα γίνω καλός χημικός σίγουρα όμως οι γνώσεις που θα αποκτήσω θα λειτουργήσουν συμπληρωματικά σε αυτές που έχω τώρα. Ελπίζω να σε διαφώτισα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε συναδελφε και πρωην συμφοιτητη(γτ για καποια χρονια "συμπεσαμε" στη σχολη),νομιζω οτι στην εποχη του δντ ,της δυσπραγιας και των κατοχικων συνδρομων του τυπου "ο σωζον εαυτον σωθητω" ,νομιζω οτι πραγματικα το πλανο που εχεις χαραξει για τη ζωη σου ειναι πραγματιικα ανεδαφικο και τελειως ακυρο,εκτος κ αν εχεις καποια σιωπηρη πηγη χρηματοδοτησης η οποια σου επιτρεπει να εισαι φοιτητης μεχρι τα 30 ενω καθε φυσιολογικος ανθρωπος καποια στιγμη μετα το πρωτο του πτυχιο κοιτα ή να αποκτησει καποιο μεταπτυχιακο τιτλο σπουδων(αντε δυο,αν εχει την τοσο μεγαλη ανεση) ή να ασχοληθεί με μια διδακτορική διατριβή,με στόχο την έρευνα ή την ακαδημαική καριερα....

 

Αν δεν εχεις χρηματοδοτηση απο καπου απορω που βρισκεις το κουραγιο να φτασεις 30 χρονων δουλευοντας σε μια εργασια χαμηλης εντασης (ή ανειδικευτη ,πχ σερβιτορος) για να μπορεσεις να παρεις και το πτυχιο Π.Μ και μετα στα 30 σου να ξεκινησεις επιτελους την καριερα σου...!

 

Επισης να θυμασαι οτι σ αυτη τη ζωη η μεγαλη ευρυτητα γνωσεων ειναι κυριως για προσωπικη ευχαριστηση και οχι για επαγγελματικη καταξιωση.Εσυ με τα πτυχια Ημμυ και Πμ θες να επιχειρησεις να εισαι "μεσα στα πραγματα" και στα 2,αλλα τελικα το πιο πιθανο ειναι να μην μπορεσεις να εστιασεις αποδοτικα σε ενα απο τα δυο,και μην εχεις αυταπατες οτι επειδη θα εχεις και σφραγιδα πμ θα βρεις την κοτα με το χρυσο αυγο,εκτος αν θεωρεις οτι θα μπορεις να κανεις "καθετοποιημενη" δουλεια μονος σου...Διπλη επιβλεψη ομως?Στα μεγαλα εργα δεν το εχω δει πουθενα (και ειμαι στην μεγαλυτερη κατασκευαστικη του κλάδου και ξερω πολλα πραγματα και απο την οικογενεια μου,πιστεψε με )

 

Πιο αποτελεσματικο,ευλογο,ρεαλιστικο αλλα και καθολου περιοριστικο ειναι να γινεις καλος σε αυτο που εχεις σπουδασει ηδη,επιλεγοντας να εξειδικευτεις σε ενα ευλογο ευρος της επιστημης σου...Για παραδειγμα θα μπορουσες να κανεις ενα Msc στις ΑΠΕ και ενα ακομα σε ενα αλλο θεμα της επιστημης του ηλεκτρολογου που σε ελκυει,και να βγεις στην αγορα εργασιας με αν μη τι αλλο ζηλευτα εφοδια...

 

Το διδακτορικο ειδα οτι το απερριψες και δεν μπορω να καταλαβω γιατι (ή μαλλον ισως και να μπορω,αν κρινω απο τις αποριες σου για την μεταφορα ρευματος με υπερυψηλη ταση) ,καθως αποτελει καταλληλο εργαλειο ακαδημαικης βελτιωσης και ευρυμαθειας

 

Συμβουλη δικη μου και μονο...θα τα μπερδεψεις πολυ...Για μενα,η μονη μαγκια 2 πτυχιων ειναι ο συνδυασμος μηχανικου και νομικου..εκει ναι,εισαι μαγκας γιατι σε μια εταιρια ως νομικος συμβουλος θα μπορεις να βρισκεσαι στο ενδιαμεσο του νομικου και του τεχνικου τμηματος ως ενα ειδος "γκουρου".Αυτο ναι,ειναι ευρυμαθεια....Τα αλλα....ειναι ονειρα θερινης νυκτος και απωθημενα συνηθως....ατιμα πραματα δλδ

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα και το έχω ηδη πει και παραπάνω.

 

Εγώ φίλε μου θα σου έλεγα ότι εφόσον έχεις όρεξη για δεύτερο πτυχίο για να διευρύνεις τους πνευματικούς σου ορίζοντες, τότε να διαλέξεις κάτι εκτός πολυτεχνείου. Εγώ προσωπικά θα διάλεγα Νομική ή Οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Παιδια καλησπέρα εγω δεν είμαι μηχανικός προς το παρόν αλλα τωρα μου καρφωθηκε η ιδεα να συνεχισω για για ενα πτυχιο στους ηλεκτρολογους. Είμαι 24 και εχω πτυχιο και μαστερ απο την ΑΣΟΕΕ. Το master μου είναι σε finance..Αυτο που με ενδιαφερει κυριως ειναι το quantitative finance πολυ ποσοτικοποιημενο και γι αυτο εχω ασχοληθει με γλωσσες προγραμματισμου και αλγοριθμους αλλα πιστευω οτι υστερώ αρκετα.....Στην αρχη ελεγα για εξωτερικο να συνεχισω σε καποιο master quantitative finance σε καποιο πολυτεχνειο Ελβετια η Γερμανία.. Στο ψαξιμο βεβαια βρηκα και ενα μεταπτυχιακο του ΕΜΠ μαθηματικη προτυποποιησε σε νεες τεχνολογιες ώστε να ενισχυσω το ποσοτικο μου υπόβαθρο..Είναι 3 εξάμηνα αλλα τωρα μου μπηκε η τρελη ιδεα να δωσω κατακτηριες για ηλμμυ ελπιζοντας να μπω στο 2 ετος τουλαχιστον....Μου αρεσει σαν αντικειμενο παρα πολυ αλλά με τη δουλεια δε ξερω κατα ποσο θα προλαβαινω...Απο την αλλη σκεφτομαι οτι οσπου να μπω και να τελειωσω θα παω τουλαχιστον 29...απο το ψαξιμο στο google βρηκα και τη συζητηση που ελεγε το παιδι οτι απο ημμυ θελει και εκεινος ενα παραπανω πτυχιο και λεω δεν ειμαι ο μονος τρελος σε αυτον τον κοσμο....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πολυ φοβαμαι οτι θα μπεις στο 1ο εξαμηνο και οχι στο 3ο.

Εφοσον σε ενδιαφερει ενα πολυ συγκεκριμενο ζητημα που θελεις

να εμβαθυνεις ενα ακομη μεταπτυχιακο η ακομα καλυτερα ενα

διδακτορικο θα ηταν μαλλον η ιδανικη λυση για σενα.

 

Ορισμενα διδακτορικα στην Ελλαδα και η πλειοψηφια στο εξωτερικο

θα σου προσφερουν καποια χρηματα να καλυψεις και τα εξοδα σου

οποτε δεν θα γινεσαι βαρος στην οικογενεια σου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχε υπόψη οτι το πτυχίο ΗΜΜΥ είναι πάρα πολύ απαιτητικό και αν δουλεύεις full time παράλληλα, σου υπογράφω εν λευκώ οτι αποκλείται να το πάρεις στα 5 χρόνια και συγνώμη αν σε απογοητεύω. Απ όσο ξέρω οι ΗΜΜΥ δεν έχουν και κάποια σχετική οικονομική κατεύθυνση. Εμείς στους Μηχανολόγους είχαμε κατεύθυνση Βιομηχανικής διοίκησης , ρίξε μια ματιά στον οδηγό σπουδών να βγάλεις συμπέρασμα γιατί προσωπικά δεν είμαι εξοικοιωμένος με την ορολογία που χρησιμοποίησες. Πιθανολογώ οτι μάλλον θα χρειαστεί να ψαχτείς για εξωτερικό γιατί ψάχνεις κάτι αρκετά εξειδικευμένο.

Επίσης, πιθανόν να μην σου αναγνωρίσουν μαθήματα από το πρώτο σου πτυχίο.

Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος προφανως ενδιαφερεται για προσομειωσεις με αλγοριθμους

και υπολογιστικα πακετα οικονομικων και μαλιστα να "δυναμωσει"

πανω στο υπολογιστικο κομματι. Επιμενω οτι ο φιλος θελει να

εξιδεικευτει και ενα διδακτορικο θα ηταν η ιδανικη λυση.

 

Να "βασανιστει" τουλαχιστον 5 χρονια στην πιο δυσκολη σχολη

της Ελλαδας μαλλον χαμενος χρονος θα ειναι γι`αυτο που θελει

να κανει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.