Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισαγωγή σε δεύτερη πολυτεχνική σχολή


manosx

Recommended Posts

Όχι. Το θέμα είναι να ανοίξει το μυαλό μου από άποψη εύρους. Αυτό είναι δευτερεύον. Απλά ρωτάω γιατί δεν ξέρω.

 

"Πολυμαθίη νόον ου διδάσκει" (μτφ. "Η πολυμάθεια δεν οξύνει τη νόηση»)

 

Ηράκλειτος

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω καθετο με τον αρχαιο συνΕλληνα, αν δειτε μεγαλους μηχανικους

οπως ο Τασσιος εχουν παρα πολλα αλλα ενδιαφετοντα απο φιλοσοφια μεχρι

οπου φτανει ο νους.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω καθετα με την αποψη του HARDCORE.

Προσωπικη μου αποψη και συμβουλη.

Οποιος θελει να παει για δευτερη σχολη σαφως και θα κερδισει απο αυτο μακροπροθεσμα και οχι βραχυπορθεσμα ποσο δε μαλλον θα βγει πιο διευρυμενος και με καλυτερη αντιληψη και αποψη. Μονο που το μεγαλο του λαθος ειναι να βγει ακαπνος, δηλαδη χωρις εμπειρια στα 28 του με 2 πτυχια. Τελος πιστευω οτι επειδη δεν υπαρχουν πολλες δουλεις, αλλα μικροδουλιτσες ειναι παρα πολυ καλο να συνδιασει τον ελευθερο του χρονο του με σπουδες για ενα δευτερο πτυχιο, παρα να ξυνεται στο ιντερνετ και στους καφεδες. Ωστοσο δουλιτσα +δευτερη σχολη απαιτουν πολλες θυσιες και κουραγιο και δεν ξερω κατα ποσο ειναι καποιος διατεθιμενος να θυσιασει πραγματα και προσωπικο χρονο(μιλαω εκ πειρας).

Εκτος και αν πνιγεται στην δουλεια οποτε προτεινω δουλεια χωρις 2 σκεψη.Αυτα τα ολιγα για αυτους που θελουν και εχουν ορεξη να παλεψουν για ενα καλυτερο μελλον και δεν κανουν κρεμασταρια οτι δεν πιανουν....

Link to comment
Share on other sites

hmmypm οπως ήδη γνωρίζεις για να πάρεις δίπλωμα απο πολυτεχνικη σχολη χρειάζεσαι πέντε με έξι χρόνια στην καλύτερη περίπτωση αν ασχολείσαι μονο με αυτη, αν θέλεις και να δουλευεις οκτω με δεκα

Βεβαια εμενα και τον Lym το ότι θα είσαι εκτος αγορας για το λιγοτερο πέντε χρονια μπορει και να μας συμφέρει, αλλά αυτο ειναι αλλη ιστορια...

Για μένα καλυτερα να κάνεις ένα μεταπτυχιακο στον τομεα που σου αρεσει και θέλεις να ασχοληθείς ισως και ενα διδακτορικο αργοτερα.

Αν δεν σου αρέσει η σχολη που τελειωσες τοτε πηγαινε σε μια αλλη.

Πάντος θέλω να σε ενημερώσω πως αν δοθούν Ε.Δ. στους Μηχανικους Τ.Ε. το επαγγελμα του υπογραφάκια θα εκλειψει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

"Ο Τάσιος δεν έχει δέκα ειδικοτητες, αλλα μια του Πολιτικού Μηχανικού."

 

Ειναι πολυμαθης με πολλα ενδιαφεροντα. Δεν ειναι μονο τα πτυχια που

διαμορφωνουν τα επιστημονικα ενδιαφεροντα...

 

Μην μπω στον κοπο να αναφερω κατι χιλιαδες αλλους Ελληνες

μηχανικους/καθηγητες πανεπιστημιου με μεταπτυχιακα και διδακτορικα

με μικρη σχεση με τις βασικες τους σπουδες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σε όλους!

 

Είμαι απόφοιτος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ και εδώ και 2 χρόνια έχω γραφτεί στο τμήμα Αγρονόμων Τοπογράφων ΑΠΘ με τη διαδικασία της εκ νέου υποβολής μηχανογραφικού. Επειδή εργάζομαι δεν ασχολήθηκα καθόλου ως τώρα με τη νέα μου σχολή. Ρώτησα σήμερα στη γραμματεία για τη διαδικασία της αναγνώρισης μαθημάτων και μου είπαν πως πρέπει να κάνω μια αίτηση με τα μαθήματα για τα οποία ζητώ απαλλαγή, αντιστοιχίζοντάς τα με τα μαθήματα της σχολής που έχω τελειώσει, βάσει του περιεχομένου των οδηγών σπουδών.

 

Μήπως υπάρχει στο φόρουμ κάποιος με την αντίστοιχη περίπτωση, που πέρασε πχ με κατατακτήριες από τους Πολιτικούς στους Τοπογράφους του ΑΠΘ, ώστε να μου πει ποια μαθήματα μπόρεσε να αναγνωρίσει (και με ποια μαθήματα τα αντιστοίχισε)? Έχω ετοιμάσει μια λίστα, αλλά επειδή σε κάποιες περιπτώσεις η αντιστοιχία δεν είναι ακριβής, θα ήθελα να έχω έναν μπούσουλα...

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επειδη σπουδαζω μηχανολογος και εχω αρχισει τελευταια να ασχολουμαι με ενα project ρομποτικης απο οσα εχω δει μεχρι τωρα οι τρεις κλαδοι που ειναι οι πλεον απαραιτητοι για τη ρομποτικη ειναι οι εξης: μηχανολογοι, ηλεκτρολογοι, προγραμματιστες. Μηχανολογος/Ηλεκτρολογος για την κατασκευη, κινηση του ρομποτ, αισθητηρες και γενικοτερα το hardware και προγραμματιστης για τον ελεγχο και το συντονισμο του hardware. Επειδη εισαι μαθητρια θα σου προτεινα να επιλεξεις μια απο τις τρεις σχολες αναλογα με το ποιο απο τα παραπανω σου αρεσει πιο πολυ αλλα και με βαση αλλων κριτηριων καθως δεν σου εξασφαλιζει κανεις μια σιγουρη θεση εργασιας στη ρομποτικη οποτε πρεπει να εχεις και αλλα εναλλακτικα πραγματα να σε ενδιαφερουν στη σχολη.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.