Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μπαζωμένες βεράντες και κάλυψη


ilias

Recommended Posts

http://i1195.photobucket.com/albums/aa383/xekolla90/IMGP0104.jpg

 

O H/X ειναι κατω απο το 15% με διαστασεις 2.4 Χ 5 Μ, σε ισογεια κατοικια χωρις αδεια,τον υπολογιζω τον Η/Χ ή οχι? κ επιπλεον υπαρχει κ μια βεραντα στο ενα μετρο υψος ,αυτη θα παει με αναλυτικο ως διαμορφωση χωρου? σας επισυναπτω κ μια photo....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

σε οικισμο <2000 και οικοπεδο με συσταση το τμημα που μας αφορα  δικαιουται επ αυτου 72τμ δομηση

το 40% χ72 = 29τμ αρα εχουμε μεγιστη επιφανεια εξωστων Θελουμε να φτιαξουμε μεζονετα με υπογειο  κατοψη 6χ6.

Οι εξωστες επανω θα ειναι 2(εξωστες) 6χ2 = 24 τμ .Κατω θα ειναι μπαζωμενος  η εμπροσθιος  εξωστης  Τι θα προτεινατε  για το πως θα ειναι κ η αλλη  πλευρα μπαζωμενη αλλα  με προσβαση στο υπογειο για να μην το προσμετρησω με τα 12τμ και παμε σε συνολικα 36τμ>>29??

 

Κανονικα θα μας ενδιεφερε απο αυτην την πλευρα η προσβαση να γινεται με ραμπα  για να μπαινει κ το αυτοκινητο  μεσα αλλα οπως ειπαμε ο εξωστης τοτε θα προσμετρησει...

οποιαδηποτε προταση καλοδεχουμενη 

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

κάνω μια μελέτη σε εκτός σχεδίου οικόπεδο με 15μ απόσταση από τα όρια των 3 πλευρών και 20 μ απόσταση από μια πλευρά γιατί υπάρχει ρέμα. Μέσα στο δ των 15 μ θέλω να φτιάξω μπαζωμένους εξώστες χωρίς επιστέγασμα (διαμορφωμένο έδαφος ως αυλή). Στην πλευρά δε των 20μ από το όριο θέλω να κάνω στον α' οροφο, εξώστη με φρούσι και στεγαμένο με περγολα και κάθετα διακοσμητικά στοιχεία από πέτρα και στο ισογεο τον ιδιο εξωστη μαζωμένο, μέρος του οποίου εισέρχεται στην απόσταση δ. Ο υπάλληλος της πολεοδομίας λέει ότι δεν γίνεται και ότι μέσα στο δ δεν πρέπει να βρίσκεται τίποτα αλλά αν του πάω τη νομοθεσία θα το δεχθεί

θέλω αν γίνεται ένα άρθρο νόμου, ένα λινκ ή φεκ που να λέει ότι οι εξώστες και οι μπαζωμένοι εξώστες μπορούν να βρίσκονται μέσα στο δ

Ευχαριστώ

Edited by pcaterina
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ψάξε από δω ψάξε από κει το βρήκα. Μεταξύ άλλων αναφέρει στο άρθρο 9:

"... Διευκρινίζεται ότι στις εκτός σχεδίου περιοχές η κατασκευή εξωστών δεν επιτρέπεται μέσα στην απόσταση Δ = 3,00 + 0,10 Η από τα όρια του γηπέδου ανεξάρτητα από την υποχρεωτική απόσταση της οικοδομής από τα όρια του γηπέδου την προβλεπόμενη από το ΠΔ/γμα της εκτός σχεδίου δόμησης (δηλ. 15,00 μ., 10,00 μ., 7,50 μ., 5,00 μ.)."

 

Παραθέτω λίνκ http://www.teelar.tee.gr/law/lpn/egk11386.htm

 

 

@pckaterina, Νομίζω οτι αυτο ειναι διαμορφωση περιβαλλοντος χωρου και δεν εχει σχεση με το Δ,ουτε το δ....

Ναι στο ισόγειο είναι όπως τα λες αλλά στον α' όροφο έχω τον ίδιο εξώστη ακριβώς από πάνω. Το γράφω, ίσως να μην ήταν σαφές

 

 

Συνάδελφοι πριν παράθεσα την εγκύκλιο 133/86 με την διευκρίνηση για τα εκτός σχεδίου. Μετά ανακάλυψα ότι η εγκύκλιος 8/87 αναιρεί την παρ 5 που με ενδιαφέρει. Ξέρει κανείς σας αν υπάρχει κάποια άλλη τροποποίηση??? Μεχρι σήμερα ισχύει η 8/87???

διευκρινίζω ότι η άδεια θα βγει με τον παλιό γοκ και όχι με τον νοκ.

Δηλαδή τελικά δεν μπορώ να βγάλω τον εξώστη μέσα στο όριο των 20μ. από ρέμα???

πλιζ ας απαντήσει κάποιος

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Τελικα με ΝΟΚ οι μπαζωμενες στεγασμενες βεραντες μετρανε στην καλυψη;

 

(ψιλοασχετο με τον τιτλο). Η επεκταση της στεγη περιμετρικα του κτιριου κατα 0,30-0,50εκ μετραει στην καλυψη. Αυτο που συνηθως βγαινει στα παλια τα σπιτια πιο εξω...μετραει;

Edited by sakaflias
Link to comment
Share on other sites

Μπαζωμένη μέχρι +1,8μ θεωρείται διαμόρφωση (και δεν μετράει)

Δεν μετράνε ούτε και αυτές οι προεξοχές  της στέγης (λαμβάνονται ως αρχ προεξοχές)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα σε όλους, 
μελετάω κτίριο εκτός σχεδίου, σε γήπεδο με έντονη κλίση. Το κτίριο θεμελιώνεται σε 3 επίπεδα. Στο 2ο και 3ο επίπεδο έχω μπαζωμένη βεράντα, η οποία στεγάζεται με ανοιχτό εξώστη. 

1)Αν δε κάνω λάθος η ζώνες αυτές δε θα μετρήσουν στη κάλυψη αφού ο μπαζωμένος εξώστης είναι διαμόρφωση και ο ανοιχτός εξώστης δε προσμετράται (ΝΟΚ Αρθ12 Παρ 4β) Σωστά; 
2) Αν δε κάνω λάθος στο πρώτο, η επόμενη απορία μου είναι σχετικά με τη ζώνη που δημιουργείται στο 2ο επίπεδο (με κίτρινη διαγράμμιση στη κάτοψη). Αν και σύμφωνα με το ΆΡΘΡΟ 12  Παρ3 είναι σχετικά ξεκάθαρο ότι η ζώνη αυτή δε θα πρέπει να μετρήσει στη κάλυψη, προβληματίζομαι μήπως υπάρχει περίπτωση να μετράει τελικά στη κάλυψη η συγκεκριμένη ζώνη λόγο του ότι το κτίριο πρέπει να θεωρηθεί ως ένας όγκος αδιάσπαστος (ο φέρον οργανισμός συνδέει το 2ο με το 3ο επίπεδο) και συνεπώς η βεράντα και ο εξώστης να θεωρηθούν ως εντός περιγράμματος κτιρίου; 

ΆΡΘΡΟ 12  Παρ3.(ΕΚΤ,ΟΙΚ)
Στον υπολογισμό της επιτρεπόμενης κάλυψης του οικοπέδου: προσμετράται η επιφάνεια που ορίζεται από τις προβολές των περιγραμμάτων όλων των κτιρίων, όπως αυτά ορίζονται από τους κλειστούς και τους στεγασμένους χώρους των κτιρίων όπως αναφέρεται στην παράγραφο 5β του άρθρου 11 και από τους ανοικτούς ημιυπαίθριους χώρους, πάνω σε οριζόντιο επίπεδο.

ΑΡΘΡΟ11 Παρ5β. Οι επιφάνειες των μη θερμαινόμενων στεγασμένων χώρων που διαθέτουν τουλάχιστον μία ανοιχτή πλευρά προς οποιονδήποτε ανοιχτό χώρο του οικοπέδου ή του κτιρίου και το μήκος του ανοίγματος είναι μικρότερο του 35% του συνολικού μήκους του περιγράμματος του χώρου αυτού.

ΜΠΑΖΩΜΕΝΗ ΒΕΡΑΝΤΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΕΞΩΣΤΗ.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
On 19/5/2016 at 7:25 ΠΜ, ΚΑΝΑ said:

Μπαζωμένη μέχρι +1,8μ θεωρείται διαμόρφωση (και δεν μετράει)

Δεν μετράνε ούτε και αυτές οι προεξοχές  της στέγης (λαμβάνονται ως αρχ προεξοχές)

Έχω μπαζωμένο εξώστη πλάτους 1,95μ. στην πρόσοψη του κτιρίου. Μετράει στην κάλυψη, στο ποσοστό των εξωστών ή καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.