Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταφορά ασφάλισης και έδρας επαγγέλματος στη Βουλγαρία


vagmavra

Recommended Posts

Αλλά στην παροχή υπηρεσιών εντός Ελλάδας δεν έχεις κανένα πρόβλημα εάν έχεις άδεια άσκησης επαγγέλματος απο κράτος μέλος της Ε.Ε με τα όσα έχω ψάξει έως τώρα.

 

Φίλε κ συναγωνιστή

 

Όπως έγραψα, αυτά που μπορείς να σφραγίσεις εντός Ελλάδας αν έχεις έδρα τη Βουλγαρία είναι:

 

1,Υπηρεσίες Μηχανικού Προσωπικής χρήσης του εκμισθωτή των υπηρεσιών

2. Υπηρεσίες Μηχανικού Μελετητή-Επιβλέποντος-Κατασκευαστή ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ.

 

Τα παραδείγματα που παραθέτεις ΔΕΝ ΑΝΑΙΡΟΥΝ αυτά που ήδη έχουμε κουβεντιάσει. :sad:

 

Οποιαδήποτε άλλη μελέτη/επίβλεψη/κατασκευή, μπορείς να την εκπονήσεις, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗ ΣΦΡΑΓΙΣΕΙΣ.

 

Αν έχεις κάτι διαφορετικό, ενημερώνεις. Αν βρω λίγο ελεύθερο χρόνο, θα παραθέσω κ το αντίστοιχο κείμενο της βρωμερής και εξαθλιωτικής Νομοθεσίας

Edited by Hans Landa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1,Υπηρεσίες Μηχανικού Προσωπικής χρήσης του εκμισθωτή των υπηρεσιών

 

 

 

HANS LANDA μα τι λες; απο που συμπεραινεις πως ο "εκμισθωτής των υπηρεσιών" ειναι ο ιδιος ο μηχανικος και γιατι τονιζεις το "Προσωπικης";

 

εκμισθωτης των υπηρεσιων ειναι ο ιδιος ο εργοδοτης δηλαδη ο οποιοσδηποτε

 

το για προσωπικη χρηση εχει να κανει με μορφες κοινοπραξιας, συνεκμεταλλευσης, υπεργολαβιας , κλπ

Edited by dimoandr
Link to comment
Share on other sites

dimoandr, το πράγμα είναι πολύ απλό.

Θα δεχθεί κάποια δημόσια υπηρεσία μελέτη σφραγισμένη από μηχανικό που δεν είναι μέλος του ΤΕΕ;

Αυτό είναι που πρέπει να διευκρινήσεις.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Aπό την στιγμή που ισχύει το παρακάτω,δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με όσα υποστηρίζει ο vagmavra.

 

Το Π.Δ. 38/2010 εφαρμόζεται σε υπηκόους των 27 κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΕΕ), των τριών επιπλέον κρατών-μελών του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου (ΕΟΧ)[1]: Ισλανδία, Νορβηγία, Λιχτενστάιν, καθώς και της Ελβετίας[2], οι οποίοι επιθυμούν να ασκήσουν κάποιο νομοθετικά ρυθμιζόμενο επάγγελμα στην Ελλάδα είτε ως αυτοαπασχολούμενοι, είτε ως μισθωτοί.

 

Tι επαγγελματικά ενοίκια παίζουν στην βουλγαρία (Σόφια)?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χανς ναι το ιδιο πράγμα λέμε λοιπόν

 

Ατσαλοβερ σου παρέχουν έδρα, ΗΥ και αναλώσιμη γραφική ύλη όταν και για όσο την χρειαστείς αυτοί που σου στήνουν την εταιρία και συμπεριλαμβάνεται στα μηνιαία έξοδα συντήρησης, δηλαδή σαν έδρα δηλώνεις την διεύθυνση του δικηγορικού γραφείου(συνήθως) που πληρώνεις για να σου στήσει και συντηρεί την εταιρία και αυτοί αναλαμβάνουν επίσης να πληρώσουν λογιστές, συμβολαιογράφους και ότι άλλο χρειαστεί από το ποσό που θα συμφωνήσετε..

 

Φαέθον, σωστός φίλε.... εδώ είναι όλο το κόλπο!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Βάλε κι ένα -σκυ ή ένα -ωφ στο τέλος του ονόματός σου και θα 'σαι 'ντάξει. :mrgreen: Το ξέρω, ένα αστειάκι είπα. Δεν ξέρω βέβαια αν θα είναι αστειάκι σε 10 χρόνια. Εξάλλου δε θα 'σαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος. Βλέπε Τριανταφύλλωφ, Γκλικόρωφ, Νικιφόρωφ.

Ρε που μας σπρώχνουν...

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ως ηλεκτρολογος εγκαταστατης αν μεταφερω την εδρα της επιχειρησης μου σε ευρωπαικη χώρα, μπορω να ασκω το επαγγελμα μου σε αλλη χωρα?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Συναδελφοι καλησπερα

εχει κανεις διευθυνσεις και τηλεφωνα απο το τε Βουλγαριας και τσμεδε Βουλγαριας ?

και αν ξερει τι δικαιολογητικα χρειαζονται για να εγγραφει κανεις εκει

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Όσο και αν φαίνεται δελεαστικό από φορολογικής, οικονομικής και γραφειοκρατικής άποψης η δημιουργία έδρας στην Βουλγαρία, προσωπική μου άποψη είναι η πλήρης αποφυγή τέτοιων ενεργειών σε οποιαδήποτε Βαλκανική χώρα (Βουλγαρία, Σκόπια, Αλβανία, Τουρκία κτλ.). Το ρίσκο είναι πολύ μεγάλο καθώς η περιοχή βρίσκεται σε μια μόνιμη πολιτική αστάθεια, με μια γενικά εχθρική πολιτική προς την Ελλάδα και κατ' επέκταση στους πολίτες της (κυρίως Τουρκία, Σκόπια, και ακολούθως Αλβανία και Βουλγαρία). Προσωπικά δεν θα έδενα το επαγγελματικό μου μέλλον, την ασφάλειά μου, τα όποια επιχειρηματικά κέρδη μου και τις όποιες καταθέσεις μου με τέτοια κράτη, καθώς πλέον δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει αύριο ως Έλληνας που δραστηριοποιείσαι σε αυτές τις χώρες.

Αντ' αυτού θα μετέφερα την έδρα μου, την φυσική μου παρουσία και την δραστηριότητά μου σε οποιαδήποτε άλλη σοβαρή και μεγάλη χώρα της ΕΕ (πράγμα το οποίο σκέφτομαι σοβαρά αυτόν τον καιρό), όπου πραγματικά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο από τα διάφορα προβλήματα που απασχολούν την γειτονιά μας. Μπορεί τα λειτουργικά κόστη να είναι μεγαλύτερα αλλά τα πλεονεκτήματα είναι πολύ μεγαλύτερα (πχ. πρόσβαση σε μεγάλες αγορές, τεχνολογίες, υποδομές, εταιρείες, διασυνδέσεις, κτλ.).

Γι' αυτό λοιπόν συνάδελφοι προσοχή πριν προβείτε σε τέτοιες κινήσεις και σταθμίστε καλά όλους τους παράγοντες. Όπως και να έχει εύχομαι καλή επιτυχία στους τολμηρούς! 8-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.