Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεταφορά ασφάλισης και έδρας επαγγέλματος στη Βουλγαρία


vagmavra

Recommended Posts

συναδελφοι δεν εχετε αναφερει ακομα ενα σοβαρο θεμα. Καθε εσοδο που προκυπτει στην Ελλαδα πρεπει να δηλωθει εδω και να φορολογηθει αναλογως απο εδω.

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, maneni said:

συναδελφοι δεν εχετε αναφερει ακομα ενα σοβαρο θεμα. Καθε εσοδο που προκυπτει στην Ελλαδα πρεπει να δηλωθει εδω και να φορολογηθει αναλογως απο εδω.

Αυτό νομίζω ισχύει στην περίπτωση που για κάποιο λόγο θελήσει ο μηχανικός που έχει την έδρα του στο εξωτερικό, να "εισάγει" τα έσοδα στην Ελλάδα. Αν δεν το κάνει, (πχ. η εταιρεία του δεν δώσει μέρισμα κτλ.) δεν έχει κανέναν λόγο να τα δηλώσει εδώ. Θα κόψει στους πελάτες του τιμολόγιο κανονικά από την εταιρεία του, και όποια φορολογία θα έχει να κάνει με την χώρα που βρίσκεται και όχι με την Ελλάδα. Το ίδιο που συμβαίνει πχ. αν αγοράσεις ένα PC από μαγαζί του εξωτερικού (ΕΕ). Το τιμολόγιο που σου κόβουν δεν υπόκειται σε καμία φορολόγηση στην Ελλάδα ως έσοδο. Το έσοδο φορολογείται στην χώρα της εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

ναι γατι η αγορα εγινε στην εδρα του καταστηματος. Ειναι ασχετο αν αυτο στελθηκε σε αλλη χωρα.

Οταν ομως επιτελεις εργασιες στην Ελλαδα και αποκτας εσοδα στην Ελλαδα τοτε τα δηλωνεις εδω και φορολογεισαι αναλογως.

Διαβασε και δημοσιευματα για τους ελεγχους που εχουν ξεκινησει για τις εικονικες εταιρειες με εδρ;α στη βουλγαρια και παρεμφερεις χωρες. Επισης συμβουλεψου λογιστες.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, maneni said:

ναι γατι η αγορα εγινε στην εδρα του καταστηματος. Ειναι ασχετο αν αυτο στελθηκε σε αλλη χωρα.

Οταν ομως επιτελεις εργασιες στην Ελλαδα και αποκτας εσοδα στην Ελλαδα τοτε τα δηλωνεις εδω και φορολογεισαι αναλογως.

Διαβασε και δημοσιευματα για τους ελεγχους που εχουν ξεκινησει για τις εικονικες εταιρειες με εδρ;α στη βουλγαρια και παρεμφερεις χωρες. Επισης συμβουλεψου λογιστες.

Οκ, εγώ λέω για μη εικονικές εταιρείες προφανώς. Χωρίς να είμαι λογιστής, αυτό που ξέρω είναι ότι όταν εγώ αγοράσω από την Ελλάδα μια υπηρεσία ή ένα προϊόν από την Γερμανία για παράδειγμα, η Γερμανική εταιρεία δεν θα πληρώσει κανένα φόρο στην Ελλάδα για τα έσοδά της. Επίσης, ένας παραπάνω λόγος αυτός που προανέφερες για τους ελέγχους, που είπα σε προηγούμενο post μου μακριά από Βαλκάνια.

Edited by john_bar
Link to comment
Share on other sites

εξακολουθεις να αναφερεις παραδειγματα που ειναι ασχετα με το θεμα που συζηταμε εδω.

ΚΑι η μεταφορα εδρας οπως συζητειται εδω αφορα εικονικη εταιρεια.

Link to comment
Share on other sites

το καταλαβες λαθος. Η φορολογηση ισχυει για οποιαδηποτε εταιρεια.

 

Επισης να αναφερω στο ZAVI οτι αν γνωριζω καλα εχει πλεον αποσυνδεθει η ασφλιση με την ιδιοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα για δύο χρόνια εταιρεία στη Βουλγαρία, για εργασίες ωστόσο που εκτελούσα εντός της Βουλγαρίας. Εργασίες που εκτελούσα στην Ελλάδα τις τιμολογούσα από την Ελληνική μου εταιρεία. Θα μπορούσα κάλλιστα να τιμολογώ στη Βουλγάρικη, ο έλληνας λογιστής μου ωστόσο, ο οποίος εξειδικεύεται στην παρακολούθηση και καθοδήγηση τεχνικών εταιρειών μου είπε "Αν θες να κοιμάσαι ήσυχος τα βράδια, ό,τι είναι από την Ελλάδα, θα το τιμολογείς στην Ελλάδα". Έψαξα λίγο και τη μεταφορά της έδρας μου ως αρχιτέκτονα στο εξωτερικό. Όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, δεν μπορείς να σφραγίσεις μελέτες με Βουλγάρικη σφραγίδα. Ποια υπηρεσία θα στη δεχτεί; Κι άντε και στη δέχτηκε. Αν σου κάνουν έναν έλεγχο, τι νομίζετε, δεν θα εντοπίσουν το όλο σύστημα; Κατέληξα πως με συμφέρει να κάνω έδρα μόνο για να κάνω μελέτες, οι οποίες δεν θα περάσουν από κάποια υπηρεσία. Πχ Interior design.

Σε άλλα νέα, ακούμε διαρκώς για τη διασταύρωση στοιχείων ελληνικών επιχειρήσεων στη Βουλγαρία. Από το 2014 που ήμουν εκεί το άκουγα. Συγγενής μου έχει ακόμα εκεί επιχείρηση, εντελώς εικονική μόνο για να διατηρεί ΙΧ με βουλγάρικες πινακίδες και δεν τον έχει αγγίξει ακόμα κανείς. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως μόλις τον εντοπίσουν δεν θα φάει μία καμπάνα ΝΑ (με το συμπάθειο :razz:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.