Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ για μισθωτούς κάτω των 630€


stratoz

Recommended Posts

Δηλαδη μπορει καποιος να σε προσλαβει με μισθο ας πουμε 400 ευρω και δινοντας απλα το 20% για εισφορες να εισαι εσυ ασφαλιστικα καλυμμενος; Καντε το μου λιανα σας παρακαλω

 

Θα γίνονται κρατήσεις από τον μισθό ΑΛΛΑ το ΤΣΜΕΔΕ θα σε χρεώνει για 751 ευρώ. Την διαφορά θα την πληρώνεις από την τσέπη σου κάθε εξάμηνο

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για την ακρίβεια θα πληρώσεις εισφορές επί της διαφοράς 693,35 € - [μικτός μισθός] .

Στη σελίδα του ΤΣΜΕΔΕ αναφέρεται σχετικά "Το Σύνολο Αποδοχών δεν µπορεί να είναι Κατώτερο από το Α.Ε.Π της 01/10/2008 (693,35 €)".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρες! Διάβασα στα γρήγορα ειδικά τα πιο πρόσφατα posts. Η δική μου φάση είναι για το τρέχον εξάμηνο: Ιανουάριος έως και Απρίλιος μισθωτός. Είχα οφειλές έως Νοέμβριο 2014 τις οποίες έχω ρυθμίσει. Μετά δεν εμφάνιζε οφειλές λόγω εισφορών εργοδότη. Τώρα που έχει λήξει η σύμβαση που είχα, τί θα παίξει; Θα μου βγάλουν διαφορά την οποία πρέπει να πληρώσω έως 30/6 που λήγει η παράταση του εξαμήνου και αν δεν πληρωθεί θα χάσω και τη ρύθμιση;

 

Δηλαδή το γενικό ερώτημα είναι, τί γίνεται αν κάποιος φαίνεται μισθωτός και πάψει να είναι πριν τη λήξη του τρέχοντος εξαμήνου;

 

Υπόψη ότι γενικότερα οι εργοδότες πληρώνουν κάθε μήνα τον προηγούμενο μήνα. Τώρα στις 15/5 που θα αναρτηθούν τα ειδοποιητήρια, αν κάποιος έληξε μια μισθωτή σχέση εργασίας στις 30/4 (καλή ώρα) τί θα γράφει το ειδοποιητήριο; Ή δεν θα του έρθει ειδοποιητήριο;

Edited by Mechanical_thess
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες! Διάβασα στα γρήγορα ειδικά τα πιο πρόσφατα posts. Η δική μου φάση είναι για το τρέχον εξάμηνο: Ιανουάριος έως και Απρίλιος μισθωτός. Είχα οφειλές έως Νοέμβριο 2014 τις οποίες έχω ρυθμίσει. Μετά δεν εμφάνιζε οφειλές λόγω εισφορών εργοδότη. Τώρα που έχει λήξει η σύμβαση που είχα, τί θα παίξει; Θα μου βγάλουν διαφορά την οποία πρέπει να πληρώσω έως 30/6 που λήγει η παράταση του εξαμήνου και αν δεν πληρωθεί θα χάσω και τη ρύθμιση;

 

Δηλαδή το γενικό ερώτημα είναι, τί γίνεται αν κάποιος φαίνεται μισθωτός και πάψει να είναι πριν τη λήξη του τρέχοντος εξαμήνου;

 

Υπόψη ότι γενικότερα οι εργοδότες πληρώνουν κάθε μήνα τον προηγούμενο μήνα. Τώρα στις 15/5 που θα αναρτηθούν τα ειδοποιητήρια, αν κάποιος έληξε μια μισθωτή σχέση εργασίας στις 30/4 (καλή ώρα) τί θα γράφει το ειδοποιητήριο; Ή δεν θα του έρθει ειδοποιητήριο;

 

Ειδοποιητήριο δεν έρχετε το εκτυπώνεις διαδικτυακά. Στο διαδικτυακό ειδοποιητήριο αν δεν κάνω λάθος θα αναγράφει το πόσο όλου του εξαμήνου και α πρέπει να πας στο ΤΣΜΕΔΕ να κάνεις εκκαθάριση για το Α' εξ'αημνο του 2015.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε. Με σύμβαση μισθού 700 ευρώ ένα μήνα και 537 ευρώ άλλους 3, πολύ χονδρικά το βγάζω περίπου 520 ευρώ το ποσό όταν εκκαθαριστεί...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πήγα την Πέμπτη 25/6 στο ΤΣΜΕΔΕ, αυτό που ισχύει είναι:

Αν είσαι μισθωτός για ΟΛΟ το εξάμηνο, αν έχεις διαφορά, κάνεις αίτηση εκκαθάρισης, σε παίρνουν τηλέφωνο, σε ενημερώνουν για την τρέχουσα διαφορά και την πληρώνεις έως Μάρτιο του 2016. Αν είσαι μισθωτός για ΜΕΡΟΣ του εξαμήνου, πχ 3 ή 4 μήνες και τους άλλους 2-3 είσαι ελ. επαγγελματίας, πληρώνεις ως τρέχον ΜΟΝΟ το διάστημα που ήσουν ελ. επαγγελματίας, ενώ τη διαφορά (αν υπάρχει) ως μισθωτός, πάλι Μάρτιο του 2016 μετά από αίτηση εκκαθάρισης. Εγώ με 1 μήνα 700, 3 μήνες 537 και 2 μήνες+2ημέρες ελ. επαγγελματίας, στη χαμηλή κλάση ως νέος, πληρώνω 356 Ευρώ για το τρέχον.

Edited by Mechanical_thess
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Επειδή δεν αναφέρεις ποιόν συγκεκριμένα νόμο εννοείς και το τελευταίο post πριν το δικο σου ηταν στο 2015 θεωρω πως, οχι.
Σήμερα ο ασφαλιστικός νομος που ισχύει ειναι ο ν.4387/2016 ως τροποποιήθηκε με τους ν.4389/2016, 4393/2016, 4425/2016, 4445/2016, 4461/2017, 4472/2017, 4484/2017, 4488/2017.

Επίσης, mech.eng.1990, κάνε έναν κόπο και ενημέρωσε το προφίλ με την ιδιότητά σου.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.