Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόταση για μείωση τιμών στα Ελληνικά Στατικά Προγράμματα


stereostatikos

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

Μέσα απο μία οικονομική κρίση στο επάγγελμα μας, καθώς και μέσα απο την επιτακτική ανάγκη νέων κανονισμών (ΚΕΝΑΚ, ευρωκώδικες, ΓΟΚ), δημιουργούνται οι προϋποθέσεις αγοράς αρκετών λογισμικών προγραμμάτων ετσι ώστε ο κάθε μηχανικός να μπορέσει να βγάλει αξιοπρεπώς ένα μεροκάματο (μιας και η κατασκευή πέθανε).Ιδιαίτερα οι νεότεροι στο χώρο,έχοντας και το πρόβλημα χρηματοδότησης μέσω ΕΣΠΑ(Δύσκολα παίρνεις εγκριση), δέν θα ανταποκριθείτε στις οικονομικές απαιτήσεις που επιτάσσουν οι καιροί.

Οι τιμές των Στατικών και λοιπών λογισμικών είναι πλέον απαγορευτικές, μιάς και δύσκολα θα τα κάνεις απόσβεση.Συνεπώς, όπως στηρίζουμε τα ελληνικά λογισμικά εδώ και χρόνια νομίζω πώς ήρθε και η σειρά τους τώρα να στηρίξουν εμάς(Λιγοι χρησιμοποιούν εισαγόμενα).

 

Ας σταματήσουν να είναι στενόμυαλοι και ας βοηθήσουν την αγορά μας ρίχνοντας τις τιμές τους προσωρινά τουλάχιστον.

 

 

Με εκτίμηση σε όλες τις εταιρείες και τους συναδέλφους μου

Edited by stereostatikos
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ με την πρόταση και προτείνω ιδίως να ρίξουν τις τιμές των συμβολαίων υποστήριξης...

 

Παράδειγμα: Έχω ένα πρόγραμμα που υπολογίζει μεταλλικά. Έχω δύο χρόνια να λύσω μεταλλικό. Έρχεται μια ρημαδοδουλίτσα με μεταλλικό! Τι πρέπει να κάνω? Να πληρώσω 2 χρόνια υποστήριξης στο πρόγραμμα για να μου δώσει κωδικούς (~1200€)??? Μα, τα χρήματα που θα πάρω από την επίλυση δεν είναι ούτε τα μισά!! Αδιέξοδο! Ειλικρινά σκέφτομαι να δώσω την δουλειά σε άλλο στατικό γραφείο!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη έχεις δίκαιο στις τιμές υποστήριξης, ιδίως όταν πληρώνεις για να διορθώνουν δικά τους λάθη.Το κουλό είναι οτι αν δεν έχεις συμβόλαιο υποστήριξης σου χρεώνουν την αναβάθμιση σαν αγορά προγράμματος.Έτσι όπως πάει η ιστορία προτείνω στο ΤΕΕ να βγάλει δικό του λογισμικό όπως έγινε με το ΚΕΝΑΚ (θα μου πείς ποιός θα καθίσει να ασχοληθεί; η απάντηση είναι απλή, όλοι εμείς!!! λές και έχουμε κάτι καλύτερο να κάνουμε).Στο εξωτερικό γίνεται εδώ και χρόνια άς βγάλουμε ένα δωρέαν λογισμικό το οποίο να αναβαθμίζεται απο όλους εμάς.

Σίγουρα κάποιος θα γελάσει διαβάζοντας αυτά , απλα σκέψου οτι αυτή τη στιγμη έστω οτι υπάρχει, πόσα προβλήματα θα είχαμε λύσει?.Επίσης θα υπάρχει και ένα μέτρο σύγκρισης, γιατί θα πρέπει να είναι η βάση το SAP2000 ή το ETABS? είναι καλύτερο το μπέρκλεϊ απο εμάς;

Edited by stereostatikos
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη έχεις δίκαιο στις τιμές υποστήριξης, ιδίως όταν πληρώνεις για να διορθώνουν δικά τους λάθη.Το κουλό είναι οτι αν δεν έχεις συμβόλαιο υποστήριξης σου χρεώνουν την αναβάθμιση σαν αγορά προγράμματος

 

Άλλο που έχω δει και δεν μου αρέσει είναι πως όταν πάνε να καλύψουν μια έλλειψη την πλασάρουν σαν καινούριο module-υποπρόγραμμα....΄Η αντί να ενσωματώσουν την αναβάθμιση στην παρούσα έκδοση,"βαφτίζουν" μια καινούρια έκδοση την οποία την αγοράζεις σε "προνομιακή" τιμή...

 

Επιπλέον,η τηλεφωνική υποστήριξη (το μόνο που "στέκει" ως σοβαρός λόγος για να πληρώσεις,τουλάχιστον αρχικά) γιατί να μην υπάρχει μια χρέωση ανα τηλεφώνημα?... :roll:

 

Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να μειώσω το έργο που απαιτείται για να δημιουργηθεί ένα πρόγραμμα.Σκέφτομαι πως αν οι τιμές κρατιούνται "ψηλά" ίσως να οφείλεται και στις επιδοτήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Είναι μονόδρομος η αγορά κάποιου στατικού προγράμματος για έναν μηχανικό, και το ξέρουν καλά. Υπάρχει Μηχανικός που να λύνει στο χέρι, ή να γράφει τα τεύχη μόνος του; Δεν ζούμε στο 1960 δυστυχώς Συμφωνώ με τον atsalovergas ως προς το ότι προφανώς κρατούν τις τιμές στα ύψη λόγο επιδοτήσεων. Η θεωρία του ότι είναι προγράμματα που απευθύνονται σε λίγους δε νομίζω ότι στέκει.. Έχουμε γεμίσει μηχανικούς! Δηλαδή γιατί το ACAD που απευθύνεται σε εκατομμύρια κόσμο, κοστίζει στη βασική του έκδοση όσο το Fespa;; Να διαμαρτυρηθούμε κύριοι! Αλλιώς Ευρώπη δεν θέλουνε; Στατικά στο Masterseries, Δυναμική ανάλυση στο SAP2000, και τεύχος στα Εγγλέζικα και ας πάνε να βγάλουνε τα μάτια τους!! Ας φωνάξουνε τον Τρισέ να τους τα μεταφράσει! :P

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι μονόδρομος η αγορά κάποιου στατικού προγράμματος για έναν μηχανικό, και το ξέρουν καλά. Υπάρχει Μηχανικός που να λύνει στο χέρι, ή να γράφει τα τεύχη μόνος του; Δεν ζούμε στο 1960 δυστυχώς Συμφωνώ με τον atsalovergas ως προς το ότι προφανώς κρατούν τις τιμές στα ύψη λόγο επιδοτήσεων. Η θεωρία του ότι είναι προγράμματα που απευθύνονται σε λίγους δε νομίζω ότι στέκει.. Έχουμε γεμίσει μηχανικούς! Δηλαδή γιατί το ACAD που απευθύνεται σε εκατομμύρια κόσμο, κοστίζει στη βασική του έκδοση όσο το Fespa;; Να διαμαρτυρηθούμε κύριοι! Αλλιώς Ευρώπη δεν θέλουνε; Στατικά στο Masterseries, Δυναμική ανάλυση στο SAP2000, και τεύχος στα Εγγλέζικα και ας πάνε να βγάλουνε τα μάτια τους!! Ας φωνάξουνε τον Τρισέ να τους τα μεταφράσει! :P

Έτσι είναι, απλά νομίζουν οτι ακόμα έχουμε ολυμπιακούς αγώνες

 

και ποιές επιδοτήσεις; δέν υπάρχει σάλιο πλέον

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Στου ...."κουφού" την πόρτα, όσο θέλεις ..."βρόντα"!!!

χαχαχαχαχαχα, ούτε που θα ιδρώσει το αυτάκι τους, οι αναβαθμίσεις πάντως είναι πονεμένη ιστορία και έχω και πρόσφατη εμπειρία η οποία θυμίζει κάτι σε αγορά απο πλανόδιο που στο τέλος κλαίς τα λεφτά σου
Link to comment
Share on other sites

Ολωνών τα αυτάκια θα ιδρώσουν εδώ που φτάσαμε... Στου κουφού τη πόρτα, πάρε τη πόρτα και φύγε! Αν δεν παίξει σύντομα επιχορηγησούλα θα τραβάνε τα μαλλιά τους. Με τον ίδιο τρόπο που τραβάμε και τα δικά μας.. Τόσα χιλιάρικα το βασικό πακέτο με τιμές ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΕΣ (αυτό είναι νέα φράση της εποχής μας), τόσα κάθε χρόνο για υποστήριξη, τόσο έκπτωση στις αναβαθμίσεις, τόσο το ένα τόσο το άλλο! Γιατί ρε φίλε να σε πληρώνω ξανά και ξανά για τα updates;; Κύριοι συνάδελφοι, εσείς πληρώνετε τα updates του antivirus σας, ή αυτά των windows;; H ακόμα και αυτά του ACAD και του Pro Evolution;; Γιατί να συμβαίνει αυτό με τα εργαλεία της δουλείας μας;;; :shock:

 

Ουφ! Αγανάκτησα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνεις για αναβαθμίσεις αφού πρώτα έχεις ξοδέψει χρόνο απο τη ζωή σου να επισημάνεις τα λάθη που κάνουν.Σε χρησιμοποιούν για πειραματόζωο και μετά απο δοκιμές δικές μας έρχεται η αναβάθμιση με τιμή παρακαλώ "1000+ ευρώ" είναι καλά στα μυαλά τους θεέ μου;.Αιμοδότης να γίνεις σε πληρώνουν εσείς γιατί μας ρουφάτε το αίμα τζάμπα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.