Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόταση για μείωση τιμών στα Ελληνικά Στατικά Προγράμματα


stereostatikos

Recommended Posts

@terry: Πες οτι βγαίνει ένα λογισμικό υπολογισμού που δεν το έχουμε βαφτίσει "τεχνικό λογισμικό". Πόσο θα έχει; Το ίδιο λογισμικό το βαφτίζουμε έτσι, το προμοτάρουμε και πωλείται στη διπλάσια τιμή. Είναι λογικό; Δεν θέλω να δώσω παραδείγματα.

Είμαι υπερ του ανοιχτού λογισμικού και όχι μόνο του ελεύθερου αλλά προφανώς δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω κάτι όταν αξίζει (και στο μέτρο που μπορώ).

Έχω ξαναπεί βέβαια στο φορουμ πως κάποιος που αγόρασε πχ ένα λογισμικό σχεδιαστικό το 2005 δεν μπορεί να σχεδιάσει με το ίδιο εν έτη 2012; Δεν ήταν πλήρες το 2005; Απλά θα εξάγει σε φορματ 2004.

 

Αν δεν του αρέσει οπτικά βέβαια το πρόγραμμα του '05 και έχει τόσο χρήμα να πάρει το '12 τι να πω... :roll:

 

Υπάρχουν λογισμικά που χρειάζονται "ανανέωση" λόγω αλλαγής της νομοθεσίας. Ελάχιστα όμως. Και πολύ αμφιβάλλω εαν είναι σοβαρή πολιτική να αγοράσεις το 2010 πχ κάτι και να αλλάξει η νομοθεσία το 2011 και να μην επικαιροποιήσουν το τι σου πούλησαν. Απλά δεν ξανααγοράζεις από εκεί. Αρπαχτες δεν έχουν νόημα και δε βολεύουν κανέναν.

 

Σε άλλες χώρες η ίδια η κοινότητα παράγει το λογισμικό της. Το θέμα είναι και το τι θέλει να κάνει το ΤΕΕ εδώ. Γιατί σαν φορέας έχει αρκετές επιλογές σε αυτό το κομμάτι. Και έχω αρκετά παράπονα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η λύση σε τέτοιου είδους προβλήματα (λογισμικού) είναι να χρηματοδοτήσουμε μόνοι μας (50 ή 100 ή 200 επαγγελματίες) μια ομάδα ειδικών (π.χ. από το πολυτεχνείο, μια διατριβή, μια διδακτορική μελέτη κ.λπ.) και να εκδοθεί ένα πρόγραμμα, τη διαχείριση του οποίου θα έχει η ομάδα που θα συσταθεί (έστω κι αν χρειαστεί η απόκτηση νομικής μορφής, όχι εταιρίας αλλά κάτι ως ίδρυμα - φορέας).

Ακόμα και open πρόγραμμα στο internet θα μπορούσε να είναι......

 

Γράφοντας στα παλαιότερα των υποδημάτων μας όλες τις "εταιρίες - φραγκοφονιάδες". Τολμάμε;;; Έχουμε αξιολογότατους επιστήμονες - ερευνητές....

 

Εδώ οι ....άλλοι, ήθελαν φτηνές πατάτες και το κατάφεραν!!! Εμείς ...κοιμόμαστε!!!

Είμαστε άξιοι της μοίρας μας! Όποιος θέλει να δουλέψει θα τους πληρώνει και θα λέει κι ένα ...τραγούδι!!

Αλλιώς, ιδού η Ρόδος, ιδού και το ...πήδημα!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Earl, το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ είναι η μετάφραση του ευρωπαϊκού προγράμματος ΚΕΝΑΚ το οποίο δίνεται δωρεάν , μονο το δικό μας ΤΕΕ το χρεώνει και σκέψου ότι έχει δοθεί επιχορήγηση για να το μεταφράσουν.Όσο για τίς ΤΟΤΕΕ ε'ιναι δωρεάν διότι είναι νόμος του κράτους.

Link to comment
Share on other sites

Η λύση σε τέτοιου είδους προβλήματα (λογισμικού) είναι να χρηματοδοτήσουμε μόνοι μας (50 ή 100 ή 200 επαγγελματίες) μια ομάδα ειδικών (π.χ. από το πολυτεχνείο, μια διατριβή, μια διδακτορική μελέτη κ.λπ.) και να εκδοθεί ένα πρόγραμμα, τη διαχείριση του οποίου θα έχει η ομάδα που θα συσταθεί (έστω κι αν χρειαστεί η απόκτηση νομικής μορφής, όχι εταιρίας αλλά κάτι ως ίδρυμα - φορέας).

Ακόμα και open πρόγραμμα στο internet θα μπορούσε να είναι......

 

Γράφοντας στα παλαιότερα των υποδημάτων μας όλες τις "εταιρίες - φραγκοφονιάδες". Τολμάμε;;; Έχουμε αξιολογότατους επιστήμονες - ερευνητές....

 

Εδώ οι ....άλλοι, ήθελαν φτηνές πατάτες και το κατάφεραν!!! Εμείς ...κοιμόμαστε!!!

Είμαστε άξιοι της μοίρας μας! Όποιος θέλει να δουλέψει θα τους πληρώνει και θα λέει κι ένα ...τραγούδι!!

Αλλιώς, ιδού η Ρόδος, ιδού και το ...πήδημα!

Αυτό λέω και εγώ, αλλα άντε να βρείς κόσμο να συνεργαστείς, εδώ κυβέρνηση δέν βγάζουμε
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε stereostatikos, το ευρωπαϊκό ΚΕνΑΚ που μπορούμε να το βρούμε αφού είναι δωρεάν; Μπας και καταφέρουμε να πλαγίως να αποφύγουμε το λατρεμένο μας ΤΕΕ.. :D

 

Λα Λα Λα έχουμε κάνει!!!! Ααααχχχχ!!!

Link to comment
Share on other sites

Earl αν και το μήνυμά σου είναι τελείως off-topic με το παρόν θέμα, δες στο επίσημο site του ΤΕΕ αυτό:

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak

έχει κάποια PDF που θα σε βοηθήσουν αρκετά.

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Το αντίστοιχο πρόγραμμα ονομάζεται EPA NR, επίσης η Fibran δίνει ένα πολύ καλό πρόγραμμα δωρεάν (Νομίζω πώς είναι αντίστοιχο του EPAcad της ΤIsoft).Το ΤΕΕ θα αναβαθμίσει την τελευταία έκδοση ΚΕΝΑΚ διότι διόρθωσαν κάποια απο τα πολλά λάθη. Για να είμαι on-topic, θα ήθελα να πώ πώς οι κρατήσεις για το ΤΕΕ και το ΕΜΠ θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν πρός όφελος όλων μας.Εδώ είναι ένα θέμα για το άν το ΤΕΕ μπορεί να βοηθήσει τούς μηχανικούς του δημιουργώντας ένα αντίστοιχο πρόγραμμα στατικών για ευρωκώδικες μιάς και έχω εντοπίσει πώς υπάρχουν αρκετές διαφορές ανάμεσα στα εμπορικά προγράμματα.Δέν είναι δύσκολο να δημιουργηθεί ένα τέτοιο πρόγραμμα "ανοιχτό¨σε όλους μας, έτσι ώστε να μπορούμε να κάνουμε τροποποιήσεις και διορθώσεις όλοι μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Το να κατασκευάσει το ΤΕΕ ολόκληρο πρόγραμα στατικής ανάλυσης με Ευρωκώδικες και μάλιστα να το προσφέρει σε χαμηλή τιμή, τελείως απίθανο μου κάνει. Κάτι τέτοιο θα ήταν πραγματικό χαστούκι προς τις υπόλοιπες εταιρίες λογισμικού μηχανικών. Αυτό όμως που θα μπορούσε να κάνει, είναι να προσφέρει "Spreadsheets", excelάκια δηλαδή, με πολύ χαμηλή τιμή για την ανάλυση με τη χρήση των κωδίκων μεμονωμένων στοιχείων. Για παράδειγμα, δοκούς, στύλους, πλάκες, υπολογισμό φορτίων, εύρεση μέγιστων τιμών σε δοκό λόγο μετακινούμενου φορτίου, κτλ. Τέτοιες σελίδες, κοστίζουν περίπου 12-20 λίρες Αγγλίας. Είχα αγοράσει ένα τέτοιο spreadsheet κάποτε για εύρεση μέγιστης φόρτισης σε δοκό γέφυρας κατά τους EN.

 

Αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με, αλλά αν θυμάμαι καλά, κάπου πήρε το μάτι μου μία έκθεση του ΤΕΕ ( ; ) για τα + και - των διαφόρων προγραμμάτων δικαιολόγησης της ελληνικής αγοράς, με αναλυτική παρουσίαση του καθενός από αυτά. Είπαμε, τα 2.500 - 3000 χιλιάρικα άντε.. Τα χρήματα όμως κάθε χρόνο για την αναβάθμιση του προγράμματος;; Too much.. :shock:

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει προτείνει σε έναν από τους οργανισμούς μας (ΤΕΕ, ΣΠΜΕ κλπ δεν θα πώ ακριβώς) εγγράφως την συγκρότηση ομάδας για κατασκευή Opensource λογισμικού για ανάλυση κατασκευών και φυσικα πήρα ωραίες απαντήσεις ότι είναι πολύ καλή πρόταση κλπ. Το θέμα δεν είναι ότι πληρώνουμε πολλά λεφτά για τις αναβαθμίσεις, δεν είναι κάν ότι οι ελληνικές εταιρείες περιμένουν μια αλλαγή κανονισμού για να αρμέξουν τους μηχανικούς που πλέον εξαρτώνται από ιδιώτες,δεν είναι θέμα που παρόλο που πληρώνουν και ξαναπληρώνουν η ευθύνη παραμένει στον μηχανικό που χρησιμοποιεί το πρόγραμμα για τυχόν λάθος. Το μεγαλύτερο ΣΚΑΝΔΑΛΟ είναι ότι έχουμε 6 πολυτεχνεία με τα αντίστοιχα εργαστήρια κατασκευών και εδώ και τόσα χρόνια ένα από αυτά δεν έχει δώσει ένα κομμάτι λογισμικού δωρεάν στους μηχανικούς που αναλάμβάνουν την ευθύνη για ότι κάνουν....αυτό είναι το ΜΕΓΑ ΣΚΑΝΔΑΛΟ. Και αν θέλετε άσχετα με το λογισμικό που χρησιμοποιεί κανείς τίθεται και θέμα ελέγχου...θα πρέπει δηλαδή να πάρω το SAP και να εφαρμόσω αυτά που έλεγε ο Αβραμίδης πρίν από χρόνια για να το αγοράσω? Ή να αγοράσω με τα κριτήρια: βγάζει σχέδια, έχει ελληνικό Output και έχει συγκεντρωμένους τους καθολικούς ελέγχους για να τους βρίσκει εύκολα ο ελεγκτής. Λύσεις υπάρχουν, δεν συνενοούμαστε συνάδελφοι. Προχθές έγιναν εκλογές για τον ΣΠΜΘ (παράδειγμα) ψήφισαν 351 άτομα δηλαδή αν μαζευτούν 200 μηχανικοί και απαιτήσουν από τον συνδυασμό που θα δώσουν την ψήφο τους να κάνει κάτι ανάλογο εκλέγουν ΔΣ!!!!! Ακόμα αν μαζευτούν 200 μηχανικοί και κάνουν συμφωνία με εταιρεία άμεση αγορά του λογισμικού με μηδενική έως συμβολική καταβολή για υποστήριξη λέτε να μ,ην πετύχει ένα ενδιαφέρον συμβόλαιο? Τα θεματα έχουν συζητηθεί από τότε που άνοιξε το forum ...έχουν γίνει και διάφορες προσπάθειες δυστυχώς δεν συνεννοούμαστε.

 

PS Προγράμματα από έλληνες μηχανικούς υψηλού επιπέδου για περαιτέρω ανάπτυξη υπάρχουν (πχ http://www.nemesis-project.org/index.php/Main_Page)

Edited by iovo
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.