Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χρώμα και ενεργειακή απόδοση


sundance

Recommended Posts

Το μεγάλο πρόβλημα επίσης είναι η κακή ρυμοτομία των πόλεων. Δεν υπάρχει πολεοδομικός σχεδιασμός με βιοκλιματική κατεύθυνση.

 

Δεν είμαι ειδικός σε αυτό αλλά έχω βιβλία που μιλάνε για Οικολογική Αρχιτεκτονική των πόλεων. Δηλαδή σχεδιασμός μιας πόλης από την αρχή ώστε να μπορούν να υλοποιηθούν λιγότερο ενεργοβόρες κατοικίες. (βλέπε εκδόσεις ΚΤΙΡΙΟ)

Σίγουρα πάντως μέσα στις πόλεις σχεδιάζουμε ανάλογα με το οικόπεδο. Αν αυτό είναι δυτικό, τότε εκεί θα βγουν τα μπαλκόνια και τα καθιστικά και ας είναι ότι χειρότερο η δυτική υπεριώδης ακτινοβολία...

 

Σε ότι αφορά στη μόνωση στα σεναζ.... εγώ την βλέπω σε ελάχιστα κτίρια ακόμα. Προφανώς δεν ξέρουν πολλοί κατασκευαστές ότι το σεναζ είναι η καλύτερη θερμογέφυρα. Οι μηχανικοί τους δεν τους το υπενθυμίζουν ή δεν το ξέρουν και αυτοί και πάει λέγοντας...

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη

 

Σε ποια περιοχή είσαι.

 

Αυτά που λες για πολεοδομικό σχεδιασμό έχεις εν μέρη δίκιο. Δεν είναι δυνατό όλα τα κτίρια να έχουν νότιο προσανατολισμό, δε θα ήταν και όμορφο.

Άλλωστε, ακόμα και στο ηλιακό χωριό που έφτιαξαν για να πειραματιστούν δεν έβαλαν όλα τα σπίτια να έχουν νότιο προσανατολισμό, για να σπάει η μονοτονία.

Αν έχεις θέα προς το βορρά, είναι φυσικό να έχεις μεγάλα ανοίγματα που να βλέπουν προς το βορρά. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να εφαρμόσεις κάποια συστήματα για να έχεις λιγότερες απώλειες και καλύτερο εσωτερικό κλίμα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην Χαλκίδα. Η πόλη έχει τραγική ρυμοτομία...

 

Πάντως το ζήτημα δεν είναι μόνο ο νότος. Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο τα οποία πρέπει να ληφθούν υπόψη. Οι εντάσεις των ανέμων, αν το κλίμα είναι ήπιο ή βαρύ, αν είναι υγρό κλπ

 

Με βάση τις βιοκλιματικές μελέτες, παρατάσσεις δέντρα στην κατάλληλη πλευρά του οικοπέδου, βάζεις σκίαστρα (κατακόρυφα στην ανατολή και ιδίως στην δύση αν έχεις μεγάλα ανοίγματα), φτιάχνεις θερμοκήπια, τοίχους θερμικής αποθήκευσης κλπ.

 

Η ρυμοτομία καθορίζει την διάταξη των οικοπέδων (άρα και των κτιρίων) στο σύνολο τους. Έτσι για παράδειγμα, εκεί που υπάρχουν ψυχροί βοριάδες, παρατάσσονται τα οικόπεδα σε μορφή ζιγκ-ζαγκ (όπως είναι τα τούβλα στο χτίσιμο) για να περιορίζονται κάπως οι άνεμοι, ενώ σε κλίματα υγρά, παρατάσσονται σε διάταξη "μπακλαβάς" ώστε να κυκλοφορούν ελεύθερα οι άνεμοι (και να διώχνουν την υγρασία)

 

Επειδή όμως όλα αυτά είναι κινέζικα, όχι μόνο για την Ελλάδα αλλά και για προηγμένες αρχιτεκτονικά χώρες, ας προσπαθήσουμε τουλάχιστον να σχεδιάζουμε τις μεμονωμένες κατοικίες με βιοκλιματικό τρόπο.

 

Εδώ θέλω να κάνω και μια άλλη παρατήρηση. Κάποιοι μηχανικοί που ασχολούνται με τον βιοκλιματικό σχεδιασμό (και είναι αναμφισβήτητα κορυφαίοι στο είδος), κάνουν διαλέξεις, γράφουν βιβλία κλπ, μας περνάνε μια αντίληψη ότι ο "βιοκλιματικός σχεδιασμός" είναι κάτι το εξαιρετικά δύσκολο πράγμα, επομένως πρέπει να βρούμε την συγκεκριμένη εταιρεία για να μας κάνει τις μελέτες.... Ο καθένας βέβαια την δουλειά του κοιτάει...

 

Εγώ δεν λέω ότι ο κάθε άσχετος πρέπει να γίνει "βιοκλιματικός μελετητής", όμως είναι και αυτό ένα από τα πολλά και δύσκολα αντικείμενα του επαγγέλματός μας (κυρίως στους Αρχιτέκτονες, αλλά και στους Πολιτικούς στο βαθμό που σχεδιάζουν μεγάλο αριθμό κτιρίων χωρίς την συμβολή Αρχιτέκτονα) και πρέπει να το μάθουμε και να το εφαρμόσουμε. Τα πολυτεχνεία δεν ξέρω σε τι βαθμό βοηθάνε. Εγώ όταν σπούδαζα στην Ξάνθη (92-97) δεν είχα ακούσει καν τον όρο.

 

Πάντως οφείλουμε να σχεδιάζουμε όσο μπορούμε "βιοκλιματικά" (με προσοχή βεβαίως γιατί η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια).

 

Για αρχή μπορείτε να δείτε τα ενημερωτικά φυλλάδια του ΚΑΠΕ: http://www.cres.gr

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι στις πόλεις με πιο θερμό κλίμα, όπως η Χαλκίδα, σε σχέση με πόλεις της Βόρειας Ελλάδας και ορεινές περιοχές της Νότιας δε δίνουν τόση βαρύτητα στη θερμομόνωση γιατί λόγω κλίματος δεν αντιλαμβάνονται τη διαφορά τόσο στο κλίμα του σπιτιού τους όσο και στην τσέπη τους.

 

Πολύ ωραία αυτά που μας ανέφερες για τη συμμετοχή της ρυμοτομίας στον βιοκλιματικό σχεδιασμό. Βέβαια η ρυμοτομία είναι κάτι που εξαρτάται από την πολιτεία και όχι τον ιδιώτη. Ο ιδιώτης μπορεί να εφαρμόσει συστήματα ενεργειακού σχεδιασμού στο σπίτι του και όπως είπες υπάρχουν απλά πραγματάκια που ο κάθε αρχιτέκτονας μπορεί να ενσωματώσει στο σχεδιασμό του (δε χρειάζεται να είσαι ο Τομπάζης) προκειμένου να εξοικονομήσουμε ενέργεια.

 

Θα ήταν ίσως πολύ χρήσιμο αν ανοίγαμε μια καινούρια θεματική ενότητα με συνιστώμενη βιβλιογραφία, συνδέσμους σε ιστότοπους και συμβουλές, προτάσεις για εξοικονόμιση ενέργειας στα κτίρια που μένουμε και βιοκλιματικό σχεδιασμό.

Τι λες Γιάννη θα κάνεις την αρχή καθότι όπως φαίνεται είσαι ο πιο ενημερωμένος στο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, μαζεύω κάποια στοιχεία και ανοίγω θέμα....

 

Πάντως δεν είμαι και κανένας ειδικός! Απλά έχω διαβάσει πάρα πολύ και προσπαθώ να κάνω εφαρμογή όπου γίνεται.... Ίσως κάποιος αρχιτέκτονας με σχετικό μεταπτυχιακό να μας διαφωτίσει πιο καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.