Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

μπλοκάρει τα αυθαίρετα το ΣτΕ...


Recommended Posts

καλά λες, δεν μου πέρασε απ' το μυαλό καθόλου.

 

φυσικά και μπορεί να την αλλοιώσει. όπως αλλοιώνει και το τοπογραφικό (και τ' αρχιτεκτονικά, τα στατικά και ότι του καβλώσει του καθένα να αλλοιώσει, το μεροκάματο να βγαίνει ας ειν' κι' αλλοιωμένο).

 

αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να ελεγχθεί. και ελέγχεται με την εξάρτηση

 

 

 

λέει για αεροφωτογραφίες αλλά δεν διευκρινίζει από τα πόσα πόδια ύψος θα είναι η λήψη. οπότε από ένα ύψος ποδιών και πάνω γίνονται δορυφορικές (ρε τι διαβάζουμε πλέον)

 

Οι φωτογραφίες του google earth (ας πούμε) ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως μέσο απόδειξης της ύπαρξης της αυθαιρεσίας. Σε καμία περίπτωση δε μπορούν να βεβαιώσουν όμως το χρόνο δημιουργίας αυτής. Είναι απαραίτητη η ημερομηνία φωτοληψίας βεβαιωμένη έγκυρα από τον παραγωγό της α/φ. Τώρα η ειρωνία σου, πιστεύω ότι θα μπορούσε να λείπει. Μπορείτε να "μπαλαμουτιάζετε" όσο θέλετε, να τραβάτε φωτογραφίες εν προκειμένω και ανεβασμένοι σε κανένα δέντρο με ...polaroid όσοι το θέλετε, αλλά όταν συμβουλεύετε συναδέλφους δημοσίως επιβάλλεται να γίνεται αυτό με υπεύθυνο τρόπο.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πολύ σωστή η απόφαση .ο νόμος ήταν ξεκάθαρος οτι αναφέρεται σε κατασκευές μεχρι 8/11 .αν είσαι μέσα σε αυτές τις ημερομηνίες δεν έχεις κάτι να φοβάσαι

Link to comment
Share on other sites

Είναι απαραίτητη η ημερομηνία φωτοληψίας βεβαιωμένη έγκυρα από τον παραγωγό της α/φ. Τώρα η ειρωνία σου, πιστεύω ότι θα μπορούσε να λείπει. Μπορείτε να "μπαλαμουτιάζετε" όσο θέλετε, να τραβάτε φωτογραφίες εν προκειμένω και ανεβασμένοι σε κανένα δέντρο με ...polaroid όσοι το θέλετε, αλλά όταν συμβουλεύετε συναδέλφους δημοσίως επιβάλλεται να γίνεται αυτό με υπεύθυνο τρόπο.

θα στο βεβαιώσει η google, μην αγχώνεσαι. υπάρχει και της nasa. και αυτή βεβαιώνει.

 

υπάρχουν επίσης 10 εταιρείες στην ελλάδα που κάνουν αυτή τη δουλειά και χιλιάδες άλλες στον κόσμο.

 

εσύ καλύτερα να συνεχίσεις να ασχολείσαι με αυτό που ξέρεις καλύτερα να κάνεις, την κλάψα.

 

Δεν επιτρέπεται η προσβολή μελών. Παρακαλώ διαβάστε τους κανόνες συμμετοχής . avgoust

Edited by avgoust
  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά για τα εντελώς αυθαίρετα, αλλά για περιπτώσεις υπογείων που δηλώθηκαν ενώ δεν υπάρχει κανένα δημόσιο έγγραφο ή μόνο στο Ε9 που δεν αποτελεί τεκμήριο παλαιότητας ( έπαιρναν ρεύμα από το επάνω) ή υμιυπαιθριους μετά 7/2009 που κλείστηκαν ή φωταγωγοί κλεισμένοι τι κάνουμε; τι θα τους δείξουμε;

Όσο για τις αεροφωτογραφίες όποιος θέλει να του ζώσω απάντηση αίτησης του ΟΚΧΕ ότι σε συγκεκριμένο χωριό της Στερεάς Ελλάδας (και όχι κάποιας παραμεθορίου) δεν υπάρχει αεροφωτογραφία από το διάστημα 1983-2003.

Edited by pfso
Link to comment
Share on other sites

είναι φανερό ότι κάτι τρέχει με μερικούς εδώ μέσα.

 

θέμα αντίληψης είναι, κάνουν τον χαζό για να σπάσουν πλάκα, δεν ξέρω για να απαντήσω.

 

όπως όμως καταλαβαίνετε οι υπόλοιποι, πλην αυτών των κατηγοριών που ανέφερα προηγουμένως,

 

το θέμα και η φιλοσοφία της απόφασης είναι να προλάβει αυτά που γίνονται τώρα.

 

και γι' αυτά που γίνονται τώρα, το υλικό υπάρχει για να βρεθούν.

 

αν αυτό σας είναι δύσκολο να το καταλάβετε κάποιοι, κοιταχτείτε στον καθρέφτη και θα δείτε έναν βλάκα με περικεφαλαία να σας κοιτάζει στα μάτια

Edited by reckoner
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σημερα βρεθηκα στο ΥΠΕΚΑ, για αλλη δουλεια, και πετυχαινοντας μια γνωστη κυρια εκει που γνωριζει εκ των εσω, μου ειπε ακριβως αυτα που αναφερει στην ανακοινωση του ΥΠΕΚΑ ο Ιασονας.

Οτι προκειται δηλαδη να λειτουγησει εφαρμογη κατα το στυλ της μυκονου για ολη την ελλαδα και ετσι θα διασταυρωνεται τι εχει φτιαχτει μετα της 28/7 ή οχι.

Σε ερωτηση μου τι γινεται με μη εμφανεις νομιμοποιησεις, οπως παταρια, η/χ κλπ, μου απαντησε οτι ειναι ευθυνη του μηχανικου, και αν αποδειχθει οτι δεν επρεπε να ενταχθει στον 4014, η καμπανα θα ειναι μεγαλη. Μου ειπε επι λεξει "να προσεχεις αγορι μου τι δηλωνεις".

Επισης ασχετο με εδω, αλλα σημαντικο, η υποβολη δικαιολογητικων β' φασης θα ξεκινησει σε 1 μηνα περιπου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

...Επισης ασχετο με εδω, αλλα σημαντικο, η υποβολη δικαιολογητικων β' φασης θα ξεκινησει σε 1 μηνα περιπου.

Πολύ σημαντική πληροφορία, ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Επισης ασχετο με εδω, αλλα σημαντικο, η υποβολη δικαιολογητικων β' φασης θα ξεκινησει σε 1 μηνα περιπου.

 

+1

Μακάρι...

Link to comment
Share on other sites

To προβλημα ειναι στους εξωτερικους αυθαιρετους χωρους που δηλωθηκαν και δεν ειναι κατασκευασμενα η φτιαχτηκαν μετα την εναρξη του νόμου.

 

Οι υπολοιποι δεν εχετε να φοβαστε τιποτα. Καταρχην θα ελεγχθουν οσα δηλωνονται και στο κτιματολογιο δε φαινεται πουθενα στους χαρτες οτι υπαρχουν,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.