Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ψηφισθέν νομοσχέδιο ΝΟΚ - Σχόλια


Recommended Posts

Για όσουν αντέχουν να ξαναδιαβάσουν ... και να ξανασχολιάσουν ... καλή αρχή ...

 

http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bcc26661-143b-4f2d-8916-0e0e66ba4c50/n-oikodom-pap.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Brainstorming για όλες τις ειδικότητες (και ψυχολόγους) :

 

Άρθρο 23 (Υφιστάμενα κτίρια), παράγραφος 2 :

Για τα κτίρια ή τα τμήματα των κτιρίων της παραγράφου 1, οι συντελεστές κάλυψης, δόμησης, όγκου και ύψη υπολογίζονται σύμφωνα με τον κανονισμό και τις πολεοδομικές διατάξεις που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής τους.

Ειδικότερα :

α) Στην κάλυψη και στο συντελεστή δόμησης του οικοπέδου, που έχει πραγματοποιηθεί, προσμετρώνται τα υπάρχοντα κτίσματα, νομίμως υφιστάμενα ή όχι.

β) Χώροι των προαναφερθέντων κτισμάτων που δεν υπολογίζονταν κατά το χρόνο κατασκευής τους στο συντελεστή δόμησης του οικοπέδου, δεν υπολογίζονται στη συνολική επιφάνεια του κτιρίου.

γ) Όροι δόμησης ή διατάξεις που ορίζονται με τον παρόντα νόμο και δεν είχαν ορισθεί κατά το χρόνο κατασκευής του υφιστάμενου κτίσματος κατισχύουν των διατάξεων του παρόντος νόμου κατά τη μελέτη της προσθήκης, εξαιρουμένων των διατάξεων που αφορούν σε άτομα με αναπηρία ή/και εμποδιζόμενα άτομα.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι τροπολογίες ... εγκύκλιοι ...

Η συγκεκριμένη Εγκύκλιος Νο 1 ίσως να είναι και η πρώτη που θα βγει από το Υγείας και Πρόνοιας ... λάθος Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης ...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ο ΝΟΚ μου γέννησε την ιδέα για μια νέα προσθήκη . Εχω σε εξέλιξη κατασκευής προσθήκη δυο ορόφων σε ισόγειο κατάστημα στην οποία εξαντλώ τη δόμηση (έχω περίσευμα 0,20 τ.μ.). Σύμφωνα με τον ΝΟΚ δεν μετρούν τα κλιμακοστάσια στη δόμηση μέχρι 25 τ.μ. ανά όροφο και έχει εφαρμογή όπως λέει και σε νομίμως υφιστάμενα κτίρια με υπόλοιπο συντελεστή δόμησης σε περίπτωση προσθήκης καθ υψος. Πόσο πρέπει να είναι το υπόλοιπο δόμησης που λέει για να θεωρείται υπόλοιπο; Τα 0,20 τ.μ. μαθηματικά είναι υπόλοιπο άρα μπορώ να πάρω τα 23+23 των δυο ορόφων κλιμακοστασίου που έφτιαξα και να προσθέσω ένα δώμα όσο βγεί. Κι αν δεν θεωρείται υπόλοιπο το 0,20 , ας μας πει κάποιος πόσο πρέπει να είναι, ας πούμε ότι είναι 10,00 τ.μ. Κι αν τώρα κάνω μια αναθεώρηση γκρεμίσω ένα τοίχο υπνοδωματίου και το ονομάσω Η.Χ. ελαττώνω τη δόμηση κατά 10,00 μέτρα και στη συνέχεια (έχοντας υπόλοιπο δόμησης) υποβάλλω νέα άδεια προσθήκης δώματος και κτίζω επιπλέον 23+23+10. Παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω κάποιο λάθος

Link to comment
Share on other sites

Θάνο,

1. Αν δεν τελείωσες τα μπετά ή δεν πρέπει να τα τελειώσεις, μέσα σε τρεις μήνες από χθές, τότε σταματάς εκεί που είσαι και σε τρεις μήνες αναθεωρείς την ισχύουσα άδεια παίρνοντας αυτά που λες και ενδεχομένως ακόμη περισσότερα (έρκερ, μονώσεις, 5% με Α+, κλπ.).

2. Αν δεν γίνεται το προηγούμενο τα χάνεις όλα (μαζί με τα δύο κλιμακοστάσια) γιατί έχεις προσθήκη σε νομίμως υφιστάμενο με άδεια σε προγενέστερο του νόμου χρόνο.

 

Ένας από τους λόγους που θα φρενάρουν οι (ελάχιστες) οικοδομές με τη μεταχρονολογημένη ισχύ του νόμου.

 

Υ. Γ. Kapa, το 23Χ3 δεν γίνεται γιατί το ισόγειο κατάστημα υπάρχει ήδη ...

Edited by kan62
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ο ΝΟΚ μου γέννησε την ιδέα για μια νέα προσθήκη . Εχω σε εξέλιξη κατασκευής προσθήκη δυο ορόφων σε ισόγειο κατάστημα στην οποία εξαντλώ τη δόμηση (έχω περίσευμα 0,20 τ.μ.). Σύμφωνα με τον ΝΟΚ δεν μετρούν τα κλιμακοστάσια στη δόμηση μέχρι 25 τ.μ. ανά όροφο και έχει εφαρμογή όπως λέει και σε νομίμως υφιστάμενα κτίρια με υπόλοιπο συντελεστή δόμησης σε περίπτωση προσθήκης καθ υψος. Πόσο πρέπει να είναι το υπόλοιπο δόμησης που λέει για να θεωρείται υπόλοιπο; Τα 0,20 τ.μ. μαθηματικά είναι υπόλοιπο άρα μπορώ να πάρω τα 23+23 των δυο ορόφων κλιμακοστασίου που έφτιαξα και να προσθέσω ένα δώμα όσο βγεί. Κι αν δεν θεωρείται υπόλοιπο το 0,20 , ας μας πει κάποιος πόσο πρέπει να είναι, ας πούμε ότι είναι 10,00 τ.μ. Κι αν τώρα κάνω μια αναθεώρηση γκρεμίσω ένα τοίχο υπνοδωματίου και το ονομάσω Η.Χ. ελαττώνω τη δόμηση κατά 10,00 μέτρα και στη συνέχεια (έχοντας υπόλοιπο δόμησης) υποβάλλω νέα άδεια προσθήκης δώματος και κτίζω επιπλέον 23+23+10. Παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω κάποιο λάθος

 

Την ίδια σκέψη έκανα κι εγώ.... και μάλιστα γιατί τα 23Χ2 και όχι τα 23Χ3 (ισόγειο - α' όροφος - β' όροφος)??????????

 

Αν δεν βάλουν κάποιο όριο υπολοίπου δόμησης, στην πράξη ΟΛΟΙ έχουν έστω και 0,01 τ.μ. υπόλοιπο δόμησης, και μάλιστα όσο πιο πολλοί οι όροφοι του υπάρχοντος τόσο περισσότερα τα επιπλέον μέτρα ...... :mrgreen:

 

Βέβαια, είναι και η απόσταση από τα όρια στη μέση που στις περισσότερες περιπτώσεις μικρών - μικρομεσαίων οικοπέδων έχει υλοποιηθεί με βάση το πραγματοποιούμενο ύψος που εξαντλήθηκε ο σ.δ. (σύμφωνα με τον προηγούμενο ΓΟΚ).

 

Αν όμως υπάρχει ένα σχετικό περιθώριο στην απόσταση από τα όρια του οικοπέδου (π.χ. 30εκ) και περίσσεια όγκου και ύψους,,,,,,,τότε......νάτος ο επιπλέον όροφος!!!! 8-) 8)

Link to comment
Share on other sites

kan62 , εχω τελειώσει τα μπετα και βρσικομαι στους σοβαδες των δυο ορφοων που προσθετω, αλλα δεν καταλαβαινω τη διαφορά που θέτεις, γιατι δεν μπορω να κανω αναθεωρηση για προσθηκη οροφου με τα μπετα τελειωμενα;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε την παράγραφο 6δ του άρθρου 11... λέει "σε περίπτωση προσθήκης καθ΄υψος σε κτίρια που δεν έχουν αυθαίρετη δόμηση και έχουν υπόλοιπο συντελεστή, το ΣΥΝΟΛΟ των επιφανειών του ΥΠΑΡΧΟΝΤΟΣ κλιμακοστασίου, σύμφωνα με τα προαναφερθέντα μεγέθη"

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

kan62 , εχω τελειώσει τα μπετα και βρσικομαι στους σοβαδες των δυο ορφοων που προσθετω, αλλα δεν καταλαβαινω τη διαφορά που θέτεις, γιατι δεν μπορω να κανω αναθεωρηση για προσθηκη οροφου με τα μπετα τελειωμενα;

 

Πιστεύω ότι αν δεν τεθεί ΟΡΙΟ που να αποκλείει τα μικροϋπόλοιπα δόμησης (που όλοι έχουν), κάνεις αναθεώρηση και "κερδίζεις" 3Χ23 = 69 τ.μ. και ΧΩΡΙΣ να αλλάξεις και τον τοίχο στο υπνοδωμάτιο για να το κάνεις Η/Χ.....

 

1ο Edit

 

Εννοείται βέβαια ότι σε "παίρνουν" τα Δ , ύψη, όγκος κ.λ.π.

 

2ο Εdit.

 

Για την ακρίβεια, αν δε θέλει να το κάνει τώρα ο πελάτης (με αναθεώρηση)... μπορεί και μελλοντικά με άδεια προσθήκης....

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.