Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ψηφισθέν νομοσχέδιο ΝΟΚ - Σχόλια


Recommended Posts

εννοώ ότι θα προσθέσω δώμα με ytong και ξύλινη στέγη, έχοντας τελειώσει τα μπετά αλλά δείχνοντας ότι σηκώνουν τα επιπλέον φορτία.

Link to comment
Share on other sites

εννοώ ότι θα προσθέσω δώμα με ytong και ξύλινη στέγη, έχοντας τελειώσει τα μπετά αλλά δείχνοντας ότι σηκώνουν τα επιπλέον φορτία.

 

Δες τις δυο προηγούμενες απάντήσεις μου....

 

O kan62 σου είπε να μην έχεις τελειώσει μπετά , πιθανόν γιατί δεν είχε προσέξει ότι στις προσθήκες καθ' ύψος "χαρίζονται" και ΟΛΑ τα μέτρα των ΥΠΑΡΧΟΝΤΩΝ κλιμακοστασίων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι αν δεν τεθεί ΟΡΙΟ που να αποκλείει τα μικροϋπόλοιπα δόμησης (που όλοι έχουν), κάνεις αναθεώρηση και "κερδίζεις" 3Χ23 = 69 τ.μ. και ΧΩΡΙΣ να αλλάξεις και τον τοίχο στο υπνοδωμάτιο για να το κάνεις Η/Χ.....

 

1ο Edit

 

Εννοείται βέβαια ότι σε "παίρνουν" τα Δ , ύψη, όγκος, στατικά φορτία κ.λ.π.

 

2ο Εdit.

 

Για την ακρίβεια, αν δε θέλει να το κάνει τώρα ο πελάτης (με αναθεώρηση)... μπορεί και μελλοντικά με άδεια προσθήκης....

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Όντως Kapa αυτό δεν το είχα προσέξει ... ότι συμβαίνει και με τα υπάρχοντα ...

Είχα στο μυαλό μου τους περιορισμούς του άρθρου για τα υπάρχοντα και τις προσθήκες ...

Έτσι, συμφωνώ και με τους δύο ...

Μάλλον έχει μπει έτσι με τη λογική της ισονομίας στα κέρδη δόμησης μεταξύ παλαιού και νέου ιδιοκτήτη στο ίδιο κτήριο ...

Αν έγινε με αυτή την πρόθεση, μάλλον θα καθοριστεί με εγκύκλιο και η κρίσιμη επιφάνεια υπολοίπου για την απόδοση της ισονομίας ...

Βέβαια δεν θέλω να σκεφτώ την απόδοσή της στην περίπτωση που "οι κάτω" έχουν αυθαιρεσίες ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Όντως Kapa αυτό δεν το είχα προσέξει ... ότι συμβαίνει και με τα υπάρχοντα ...

Είχα στο μυαλό μου τους περιορισμούς του άρθρου για τα υπάρχοντα και τις προσθήκες ...

Έτσι, συμφωνώ και με τους δύο ...

Μάλλον έχει μπει έτσι με τη λογική της ισονομίας στα κέρδη δόμησης μεταξύ παλαιού και νέου ιδιοκτήτη στο ίδιο κτήριο ...

Αν έγινε με αυτή την πρόθεση, μάλλον θα καθοριστεί με εγκύκλιο και η κρίσιμη επιφάνεια υπολοίπου για την απόδοση της ισονομίας ...

Βέβαια δεν θέλω να σκεφτώ την απόδοσή της στην περίπτωση που "οι κάτω" έχουν αυθαιρεσίες ...

 

Ναι... αυτό με το "...σε κτίρια που δεν έχουν αυθαίρετη δόμηση " περιπλέκει τα πράγματα βέβαια....

Από την άλλη αν κάποιος έχει οριζόντια ιδιοκτησία σε δικαίωμα υψούν, ΔΕΝ μπορούν να του φορτώσουν τις αυθαιρεσίες των άλλων.... εκτός αν (που αυτό είναι λογικό) διαχωρίσουν και πουν...."χτίσε το δικό σου υπόλοιπό (αν υπάρχει), αλλά ΔΕΝ μπορείς να εκμεταλλευτείς ΚΑΙ τη δόμηση που αντιστοιχεί στα κοινόχρηστα κλιμακοστάσια γιατί οι συνιδιοκτήτες (των κλιμακοστασίων)....μαζί τα φάγανε!!".....

 

Θα μπορούσαν βέβαια να πουν ότι "μπορεί κάποιος να εκμεταλλευτεί τη δόμηση των υπαρχόντων κλιμακοστασίων μέχρι του ποσοστού συνιδιοκτησίας (της οριζόντιας που αντιστοιχεί στην προσθήκη) επί του οικοπέδου. Έτσι αυτομάτως θα κοβόταν η όρεξη σ' αυτούς που έχουν δικαίωμα υψούν (τουλάχιστον ως οριζόντια ιδιοκτησία) και το υπόλοιπο δόμησης είναι ελάχιστο..... μια και τα χιλιοστά επί του οικοπέδου που δίνονται σε τέτοια δικαιώματα υψούν, συνήθως είναι της πλάκας....

 

Θα μου πεις... " και τι πρόβλημα τότε θα είχε ο εκάστοτε ιδιοκτήτης του δικαιώματος υψούν να "βγάλει" χιλιοστά από μια δική του ιδιοκτησία (που πιθανότατα θα έχει στο ίδιο ακίνητο) και να τα βάλει στο δικαίωμα υψούν????".....

 

...κουβέντα να γίνεται.... για κάθε πρόβλημα υπάρχει μια λύση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.