Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντλιοστασιο 4μ2 σε άρτιο & οικοδομήσιο αγροτεμάχιο χωρίς άδεια


EVAIER

Recommended Posts

Συνάδελφοι, εν τέλει με αυτούς τους οικίσκους τι συμβαίνει τελικά; Μπορούμε να δώσουμε βεβαίωση αδόμητου, όταν υπάρχει αντίστοιχος οικίσμος σε αγροτεμάχιο;

 

Εάν το έχει συντήσει κάποιος, ας κάνει ένα κόπο να μας πεί.

 

Διαβάζοντας:

 

1. Η ανόρυξη φρεάτων και η κατασκευή αντλητικών εγκαταστάσεων και υδατοδεξαμενών επιτρέπονται ανεξάρτητα από την αρτιότητα του γηπέδου, με τους παρακάτω όρους και περιορισμούς δόμησης:

α. τα κτίσματα για στέγαση των αντλητικών εγκαταστάσεων πρέπει να έχουν τις απολύτως απαραίτητες για το σκοπό αυτό διαστάσεις και μέγιστο ύψος δύο και μισό (2.50) μ. Στα παραπάνω κτίρια δεν εφαρμόζονται οι διατάξεις του Αρθ-162 παρ.5 εδαφ.α.

Τα παραπάνω ισχύουν εφόσον τα φρέατα δεν εμπίπτουν στις απαγορευτικές διατάξεις του Υπουργείου Γεωργίας.

β. το μέγιστο ύψος των υδατοδεξαμενών ορίζεται:

σε δύο και μισό (2,50) μ όταν κατασκευάζονται στο έδαφος και σε ένδεκα (11) μ όταν κατασκευάζονται σε υποστυλώματα.

Η απόσταση των υδατοδεξαμενών από τα όρια του γηπέδου ορίζεται σε πέντε (5) μ.

2. Στις περιπτώσεις της προηγούμενης παρ.1 απαιτείται έγκριση της αρμόδιας υπηρεσίας της οικείας νομαρχίας στην οποία βεβαιώνεται ότι:

α. στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι επιβεβλημένη η κατασκευή κτίσματος στέγασης αντλητικών εγκαταστάσεων ή και υδατοδεξαμενής.

β. οι ζητούμενες διαστάσεις των παραπάνω κατασκευών είναι οι ελάχιστες απολύτως αναγκαίες για το σκοπό που προορίζονται.

γ. επιβάλλεται η κατασκευή υδατοδεξαμενής σε υποστυλώματα, εφόσον πρόκειται για την περίπτωση αυτή.

 

Είναι λίγο μετέωρα όλα, δηλαδή: Ορίζει μεγιστο ύψος μεν, αλλά οχι εμβαδόν. Αντιθέτως, μιλά αυθαίρετα περί "απολύτως απαραιτήτων διαστάσεων για το σκοπό αυτό". Αλήθεια, καπου στο φορουμ εχει γραφτεί περί 12 τ.μ., απο που προκύπτει; (μολις θυμήθηκα πως εγώ το είχα αναφέρει, ρωτώντας συνάδελφο στη πολεοδομία,χωρίς ομως επίσημο σε εγκύκλιο,οδηγια ή εντυπο).

Η αρμόδια υπηρεσία της οικείας νομαρχίας, ποιά είναι; Εάν η εγκατάσταση έχει πάρει ανανέωση λειτουργίας, μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν επιχείρημα νομιμοποίησης του κτίσματος;

 

Πάντως, επειδή ζώ σε αγροτική περιοχή, κυριολεκτικά μου φαίνονται πεταμένα χρήματα, οι αμοιβές, παράβολο, τοπογραφικό του 4014, για μια παλιοκατασκευή των 5-10 τ.μ. φτιαγμένη στο χέρι. Και το αλλο αστείο ειναι, πως κατα 99%, εινια κατασκευασμένες στα ορια ακριβώς (διπλα στους δρόμους), άρα και παραβάσεις πλάγιων αποστάσεων. Tragic.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εχω και εγω μια περιπτωση με αντλιοστασιο 2,5*2.5 σε οικοπεδο εντος μικρου οικισμου.κανονικα με ρευμα. θα γινει αγορα του οικοπεδου. δεν υπαρχει αδεια προφανως. για να μην μπλεχτει η διαδικασια , ακουσα οτι οι μηχανικοι εδω δινουν κανονικα βεβαιωση αδομητου και δεν το δειχνουν στο τοπογραφικο? υπαρχει καποια αλλη ευκολη λυση? γιατι καλως η κακως στην επαρχια ειναι κανονας οπου υπαρχει γεωτρηση η μοτερ να υπαρχει και ενα κτισμα. χωρις αδεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Μήπως γνωρίζει κανείς καποιο νομό η κάτι παρόμοιο που να αναφέρει οτι το κοινόχρηστο εμβαδον του αντλιοστασίου σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο μπορει να αφαιρεθεί, χωρίς να αποτελεί κατάτμηση. Μου είπαν ότι κάτι υπάρχει αλλα δεν μπορώ να το βρώ. καμιά βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συναδελφοι καλησπέρα

έχω ένα οικίσκο γεώτρησης (αντλιοστάσιο) 9,00 μ2 ο οποιος βρίσκεται σε Αγροτεμάχιο 20,00 (είκοσι) Μ2!!

Εν ολίγοις το Αγροτεμάχιο κατατμήθηκε από μεγαλύτερο το 1997 για να γίνει γεώτρηση-οικισκος με πολλούς συνιδιοκτήτες 

Το ζητούμενο είναι εαν ο οικίσκος μπορεί να Τακτοποιηθεί με 4178 αφού βρίσκεται σε μη οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο και φυσικά δεν έχει τις πλάγιες αποστάσεις , ούτε την απόσταση των 20,00 μ από παρακείμενη ρεματιά !!! αυτα τα ωραία 

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλησπέρα

έχω ένα οικίσκο γεώτρησης (αντλιοστάσιο) 9,00 μ2 ο οποιος βρίσκεται σε Αγροτεμάχιο 20,00 (είκοσι) Μ2!!

Εν ολίγοις το Αγροτεμάχιο κατατμήθηκε από μεγαλύτερο το 1997 για να γίνει γεώτρηση-οικισκος με πολλούς συνιδιοκτήτες 

Το ζητούμενο είναι εαν ο οικίσκος μπορεί να Τακτοποιηθεί με 4178 αφού βρίσκεται σε μη οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο και φυσικά δεν έχει τις πλάγιες αποστάσεις , ούτε την απόσταση των 20,00 μ από παρακείμενη ρεματιά !!! αυτα τα ωραία 

Μπορεί (εκτός αν υπάγεται σε κάποια από τις περιπτώσεις του άρθρου 2). Δεν μας επηρεάζει ούτε η μη αρτιότητα του αγροτεμαχίου ούτε ότι είναι < 20,00 μέτρα από ρέμα (αρκεί να μην είναι μέσα στο ρέμα)

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eχει κάποιος συνάδελφος κάποιο νέο περί δαύτων των οικίσκων; Μπορούμε να δώσουμε βεβαίωση μη αυθαιρεσιών; (διοτι και 2 τμ κτίσμα να υπάρχει, δεν το λές αδόμητο).

 

Προχθες έβαλα έναν άνθρωπο να το γκρεμίσει για να πουλήσει το χωραφάκι του...κρίμα η ταλαιπωρία.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε παιρνεις την ευθυνη για ολα. εαν ειναι φτωχος καλυτερα να το γκρεμισει παρα να πληρωσει 500 +  αμοιβη σου . ουτως η αλλως δεν προσδιδει καποια αξια στο ακινητο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνάδελφοι υπάρχει κάποιο νεότερο γι' αυτός τους οικίσκους "Αντλιοστάσια"; Σήμερα κάποιος μου είπε ότι τους υποχρέωνε η ΔΕΗ να το κατασκευάσουν για να τους δώσει το ρεύμα υπάρχει κάποια απόφαση Εγκύκλιο ίσως και της ΔΕΗ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.