Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκές ομορφιές


silver_bullet

Recommended Posts

Βρεθηκα σημερα σε χωριο της Βοιωτιας για δουλεια, και δεν αντεξα στον πειρασμο. Εκανα το ακολουθο φωτορεπορταζ.

 

Στις φωτο βλεπουμε λοιπον φωτοβολταικο σε μεταλλική ιδιοκατασκευη, που δημιουργει στεγασμενο χωρο.

 

Βλεποντας το λοιπον μου γεννηθηκαν οι εξης αποριες

 

 

 

1)Ειναι δυνατο ΔΕΗτζης να συνεδεσε στο Συστημα κατι τοσο ΚΑΤΑΦΑΝΕΣΤΑΤΑ παρανομο?

 

2)Επειδη η ερωτηση 1 ητο ρητορικη, ποσο ph ειχε το λαδακι το οποιο "λιπανε" τα γραναζια της γραφειοκρατιας για να ξεπεραστει το εμποδιο της παρανομιας?

 

3)Ο ιδιοκτητης γνωριζει οτι η κατασκευη του ειναι πολλα μετρα οφσαιντ, και οτι σε περιπτωση καταγγελιας θα τρεχει και δε θα φτανει καθως θα ακυρωθει η συμβαση του?

 

4)Πως ο νομοταγης μηχανικος μπορει να προστατευσει τον εαυτο του απο τα αρπακτικα της αγορας, που του παιρνουν τη δουλεια με χρηση μεθοδων "κατω απο το τραπεζι"?

 

Εχω απορριψει τουλαχιστο 2 προτασεις απο πελατες που μου ζητησαν να τους κανω τετοια δουλεια. Ποσο μαλακας μπορω να αισθανομαι βλεποντας τον καθε "συναδελφο" να κανει τετοια παρανομια και να εμφανιζεται ως " καπατσος" και "μαγκας" απεναντι στον πελατη, ενω εγω παω με το σταυρο στο χερι?

 

Γι αυτο δε προκειται να αλλαξει τιποτα στην Ελλαδα.

post-6789-0-00197200-1333546309_thumb.jpg

post-6789-0-78805900-1333546339_thumb.jpg

post-6789-0-14459100-1333546364_thumb.jpg

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 159
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να καταλαβεις οταν και εγω απερριψα μια παρομοια προταση απο πελατη,αυτος πηγε στη ΔΕΗ να ρωτησει και του ειπαν οτι 'δεν πηγατε σε καλο μηχανικο' αφου δεν σας κανει κατι τετοιο.

Απεκτησαν και πολεοδομικες γνωσεις οι δεητζηδες μας...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα διαφωνήσω μαζί σας στο εξής κομμάτι.

Η ΔΕΗ δεν είναι Πολεοδομία να ελέγχει Πολεοδομικές διατάξεις και κατασκευές.

Ακόμα και η πληρότητα του φακέλου που ελέγχει κατ' εμέ δεν είναι δική της υποχρέωση.

 

Από την άλλη, γιατί κατηγορείτε τον υπάλληλο της ΔΕΗ (ο οποίος δεν είναι Πολεοδόμος) και όχι το Μηχανικό που υπέγραψε την Υπεύθυνη Δήλωση?

 

Εσείς αν ήσασταν υπάλληλοι ΔΕΗ και πηγαίνατε να συνδέσετε ένα Φ/Β, αν ο φάκελος ήταν πλήρης τι θα κάνατε?

Link to comment
Share on other sites

ΝΤΡΟΠΗ ρε παιδιά ντροπή

να τα δουν αυτά αυτοί ποπυ τυα βάζαν με τις ΕΠΑΕ και θέλαν φιλελευθερισμό

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

chris_gr καποια πραματα δε χρειαζεται να εισαι πολεοδομος για να τα ξερεις.

 

Δηλαδη αν κανω αιτηση για οικιακο φβ σε μια στανη συμφωνα με τη λογικη σου θα με συνδεσει. Δεν ειναι πολεοδομος για να ελεγξει τη νομιμοτητα της.

 

Ελεος, δεν ειπα να βγαλει το υποδεκαμετρο να μετρησει αν η αποσταση απο το στηθαιο ειναι 0,5 η 0,49, αλλα αυτο ειναι ευθεια προκληση......

Link to comment
Share on other sites

Τι κακοπροαίρετοι είστε κάποιοι ;;;;;; Αντί να σκεφθείτε σαν μηχανικοί την λύση που βρήκε Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ (δεν είναι τυχαία προφανώς τα κεφαλαία) εσείς λέτε το προφανές, ότι δηλαδή παρανόμησε... Ντροπή. Προφανώς και ο κ. ιδιοκτήτης του ακινήτου διαθέτει οικοδομική άδεια για το δωμάτιο - δώμα επί της ταράτσας του η οποία αναφέρει πολλά τ.μ. τα οποία λόγω οικονομικών δυσκολιών δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει ακόμη. Έφτιαξε λοιπόν μόνο ένα τμήμα ολοκληρωμένο και το υπόλοιπο κομμάτι το έχει ακόμη στο σκελετό. Εϊναι θέμα χρόνου να το κλείσει (χτίσει, σοφατίσει κλπκλπκλπ). Άρα ότι έχει εγκαταστήσει ΄άνωθεν του πλήρους δώματος είναι προφανώς νόμιμο !!! Άντε μπράβο αμέσως να σχολιάσετε....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι γιατί τα λέμε εδώ και δεν γίνετε μία ανώνυμη καταγγελία να του τα κατεβάσουν, να χάσει το συμβόλαι, να αρπάξει και ένα πρόστιμο και να δει τη γλύκα αυτός και ο τύπος που υπέγραψε τη "μελέτη". Γιατί μηχανικός δεν είναι...

Link to comment
Share on other sites

stayros..η αληθεια ειναι πως και εμενα παντα μου ερχετε στο μυαλο μια τετοια ειδους καταγγελια και δεν εχω προβλημα για ανωνυμη η επωνυμη γιατι καθε φορα που βλεπω κατι τέτοιο αισθανομαι πολυ ΜΑΛΑΚΑΣ(το ειπα οπως ειναι...),Απο την αλλη για ενα (ΙΣΩΣ??????) ο πελατης-ιδιοκητης να μην εχει γνωση της παρανομοιας του λογω του ¨¨μηχανικου¨¨ που του το πλασαρε για νομιμοτατο ειναι μεγάλο κριμα να χάσει τα λευτα του..

Το λεω με βαρια καρδια γιατί καπου και στον κλαδο μας πρεπει απο καπου να αρχισει ενα ξεσκαρταρισμα..ΑΛΛΑΑΑ..

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι καλοσύνες μας φάγανε. Το γεγονός πως ο ιδιοκτήτης αύριο θα συστήνει αυτόν τον τύπο ως "μηχανικάρα" που του έβαλε φ/β εκεί που άλλοι δεν μπορούσαν, πως σου φαίνετε; Δεν γίνετε ομελέτα αν δεν σπάσεις αυγά...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.