Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαστασιολόγηση Ζευκτών Μεταλλικής Στέγης


 

Recommended Posts

Γειά σας,

 

Μου ζητήθηκε να διαστασιολογήσω μια στέγη όπου θα εδράζεται σε μια είδη υπάρχον αποθήκη απο οπλισμένο σκυρόδεμα διαστάσεων 6.00 Χ 12, 00 m. όπου θα κατασκευαστεί απο μεταλλικές ορθογωνικές κοιλοδοκούς (πιθανώς θα κατασκευαστεί απο κάποιον τεχνήτη) και θα πακτωθεί με μπουλόνια ή τζινέτια στο σενάζι (πιθανώς να τρέξουν και μεχρι το πάτωμα κοιλοδοκόι όπου θα πακτωθούν κατάλληλα). Δεν μου ζητήθηκε στατική μελέτη κ.τ.λ. απλά να τους πω την γνώμη μου για το τι διαστάσεις κοιλοδοκών να χρησημοποιήσουν βάση των προβλεπόμενων φορτίων:

Θερμομονωτική λαμαρίνα 0,18 kN/m2

Πιθανή μελλοντική τοποθέτηση φωτοβολταικών 0,13 kN/m2

Χίονι 0,5 m. 0,75 kN/m2

Ανεμοπίεση 0,4 kN/m2

Σύνολο: 1,46 kN/m2

 

Σας παραθέτω παρακάτω το σκιτσάκι με το πως θεωρώ εγώ οτι μπορεί να είναι το ζευκτό. Θεωρώ να τοποθετηθεί ένα ψαλίδι ανα 2m. (δλδ 7 ψαλίδια) και πάνω σε αυτά τεγίδες.

 

Αυτό που θα ήθελα έιναι αν μπορεί κάποιος να μου πει την γνώμη του και να προτείνει κάποια πιθανή διαστασιολόγηση καθώς δεν έχω πρόσβαση στο SAP2000 (η και να το "τρέξει" θα ήταν δώρο!!!) για να καταλήξω σε κάποια διαστασιολόγηση των ορθογωνικών κοιλοδοκών, όποια άλλη παρατήρηση είναι δεκτή.

psalidi.bmp

Link to comment
Share on other sites

@ Κώστα θα αρχίσω λίγο με ορθογραφία πριν πω την άποψη μου για το μεταλλικό.

- Είναι η ήδη υπάρχουσα αποθήκη και όχι

είδη υπάρχον αποθήκη

- Τεχνίτης και όχι

κάποιον τεχνήτη)

 

1. Ανά 2μ. θα τοποθετούσες τα δικτυώματα εάν ήταν από ξύλινες διατομές.

Οι συνήθεις αποστάσεις μεταλλικών πλαισίων είναι από 4-6,5μ.

Προσωπικά θα τοποθετούσα 3 δικτυώματα σε απόσταση 6μ.

 

2. Η απόσταση των 6μ. είναι πολύ μικρή για δικτύωμα. Θα μπορούσες να εξετάσεις και την περίπτωση ζυγώματος από ολόσωμες διατομές.

Εάν εδραστείς στο περιμετρικό σενάζ , τότε χρησιμοποίησε δικτύωμα για να μην μεταφέρεις ροπές στις στηρίξεις (να τις υπολογίσεις αρθρωτές)

 

3.

Θερμομονωτική λαμαρίνα 0,18 kN/m2

Πιθανή μελλοντική τοποθέτηση φωτοβολταικών 0,13 kN/m2

Χίονι 0,5 m. 0,75 kN/m2

 

Ανεμοπίεση 0,4 kN/m2

 

Θερμομονωτική λαμαρίνα ;;;;;!!!!

Aν εννοείς απλή λαμαρίνα , το βάρος εξαρτάται από τον τύπο του χαλυβδόφυλλου και το πάχος της λαμαρίνας.

Αν χρησιμοποιήσεις πάνελ πολυουρεθάνης 50mm , τότε έχει βάρος 0,11kN/m2

Για τα φωτοβολταϊκά το βάρος είναι περίπου 0,20-0,25kN/m2 (αυτά συνήθως τα προσθέτεις στο νότιο προσανατολισμό της στέγης).

Τα φορτία χιονιού και ανέμου υπολογίζονται από τον ΕC1 ανάλογα με την περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σου, δεν μου σχολίασες το δικτύωμα (συγγνώμη για την προχειρότητα) που σκέφτομαι να χρησιμοποιηθεί (αν χρειάζεται κάποια ενίσχυση κ.τ.λ.) Να σου επισημανω οτι η κατασκευή θα γινει με ορθογωνικούς ή τετραγωνικούς κοιλοδοκούς και οι συνδέσεις με ηλεκτροκόλληση (....) ,εξ ου και ο τεχνίτης, οπότε καταλαβαίνεις οτι ξεφεύγουμε λιγο απο την κλασσική επίλυση. Απλά αυτοί μου ζήτησαν μια εκτίμηση των υλικών ώστε να μην ξεφύγουν απο άποψη κόστους αλλά και να μην πέσει και τους πλακώσει. Αγγαροδουλειά με λίγα λόγια...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σου ζητησαν να κάνεις κάτι δωρεάν, μας ζητάς να το τρέξουμε και να σου πούμε και τα αποτελέσματα δωρεάν... σοσιαλισμός πλέον, δεν χρειαζόμαστε εκλογές.

Για τα φωτοβολταϊκά δεν θέλεις καμία συμβουλή έδρασης (δωρεάν πάντα);;;

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς δεν εχω τον υπολογιστή μου μαζί (στο SAP2000 θα το είχα λύσει σε 15 λεπτά) και δεν θα τον έχω για καιρό, και μπήκα απο εξωτερικό υπολογιστή στο forum προτίστως για καμιά γνώμη παραπάνω και αν έχει κανεις διάθεση για βοήθεια. Τα Φ/Β τα έδωσα την κλίση τους και θα εδρασθούν με βάσεις μετέπειτα επι της κατασκευής. Και όσο και αν σου φαίνεται παράξενο το κάνω δωρεάν, δεν πρόκειται να τους δώσω καμιά μελέτη.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Απλά αυτοί μου ζήτησαν μια εκτίμηση των υλικών ώστε να μην ξεφύγουν απο άποψη κόστους αλλά και να μην πέσει και τους πλακώσει. Αγγαροδουλειά με λίγα λόγια...

Μια χαρά είναι, σιγά το άνοιγμα για να κάνεις βελτιστοποίηση του δικτυώματος.

Κάνε ένα έλεγχο αν σου βγαίνει πιο οικονομικά με 1 εγκάρσιο σύνδεσμο στη μέση. Αν και θεωρώ ότι για αυτό το άνοιγμα θα είναι οικονομικότερο να αυξήσεις τη διατομή του κάτω πέλματος.

Κάπως το έλεγε κάποιος εδώ μέσα. '' Ο μπαρμπατσάμπας πέθανε και ο βερεσές είναι φυλακή''.

Προσωπικά δε στο τρέχω για δύο λόγους. (αν και πλέον μπορώ να σου πω διατομές χωρίς καν να στο τρέξω ;) )

1. Δώρα σε αγνώστους κάνει μόνο ο ''Αι-Βασίλης''

2. Μπορείς να το λύσεις και με το χέρι . Θα σου συνιστούσα τις πρώτες μελέτες να τις τσεκάρεις και με το χέρι.

 

Kαι μία φιλική συμβουλή.

Έστω και λίγα , πάντας να ζητάς χρήματα για τη δουλειά σου. Δεν έγινες μηχανικός από χόμπι.

Επίσης δε θα σε πάρουν σοβαρά αν δε ζητάς χρήματα.

Ο πελάτης σου θα σκεφτεί ότι για να μη ζητάς χρήματα είτε η δουλειά σου είναι εύκολη είτε ότι δεν έχεις πείρα.

 

Αλλά επειδή είσαι φοιτητής θα σου πω ότι θα σου βγει γύρω στα 1.600 χλγ.

Το δικτύωμα θα γίνει όλο συγκολλητό. 6μ. μετάφερεται άνετα.

Οι συγκολλήσεις καλό θα ήταν να γίνουν σε εργοστάσιο (MΙG/MAG) .

 

 

*** Και ένα τελευταίο αφού θέλεις να βάλεις φωτοβολταϊκά.

Μην κάνεις συμμετρική τη στέγη. Μετατόπισε τον κορφιά προς το βορρά ώστε να έχεις μεγαλύτερη επιφάνεια στο νότο.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ με καθοδήγησες αρκετά, θα το επιλύσω με το χέρι αν είναι.

 

(Για τα Φ/Β χρειάζονται 75 m2 αυτοί, τα μισά θα μπούν στην στέγη και τα άλλα μισα σε παρακείμενο χώρο)

 

Σε ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η λύση του μονόρριχτου , οπότε θα έχεις 72,00μ2 με προσανατολισμό στο νότο.

Αν δεν υπάρχει αισθητικό πρόβλημα , πρότεινε το.

Και μη ξεχάσεις να ζητήσεις λεφτά........μην περιμένεις να σου δώσει κανένας από φιλότιμο.

Καλή αρχή στο επάγγελμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.