Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θέματα οικοδομικής και γενικής επίβλεψης οικοδομής


anavatis

Recommended Posts

Στο σημειο που φαινεται η γωνια των 90 μοιρων θα μπορουσε να βαλλει ανοιχτη γωνια και αλλη μια ανοιχτη που θα κατεβαινει κατω, μειωνντας φυσικα το κατακορυφο μηκος του σωληνα που βλεπουμε..

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι θα το έκανα ... αλλά μην προτρέχουμε ... μπορεί να έχει κάτι άλλο υπόψη του ... όπως προσωρινή στήριξη του σωλήνα ...

 

Καληνύχτα σας ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

@terry,

στην επαφή θα ρηγματωθεί σίγουρα και πολύ ... ο οπλισμός είναι σχεδόν στην κάτω παρειά ... αλλά όπως είπες υπάρχει λύση ...

Εκείνο (άσχετο) που προσπαθώ να καταλάβω είναι γιατί το καλούπι είναι τόσο ψηλό. Ο μπετατζής, είτε προσπαθούσε να συνδυάσει ότι ταμπάνια είχε, είτε ήταν νέος και είχε γυναίκα στο μυαλό του την ώρα που το έκανε ή κάτι άλλο που δεν μπορώ να καταλάβω ... @anavatis μπορείς να βοηθήσεις ;

 

μην σας παραπλανεί η ξύλινη δοκός που βλέπετε, έχουν τοποθετηθεί 2 εκεί (δείτε φωτό), το τελικό πάχος θα φτάνει έως το ύψος της μία δοκού 15 εκ.... την αλλη από πάνω την έβαλαν για καλύτερη οριοθέτηση ή δεν ξέρω για τους δικούς τους λόγους οι εργολάβοι. η οδηγία και αυτό που θα γίνει τελικά είναι πάχους 15εμ.

 

το 2ο μέρος του ερωτήματος μου βλέπω ότι δεν σας ενδιέφερε και πολύ. αυτό που αποφάσισα τελικά είναι να αφεθεί κενό 7εκ μεταξύ οικοδομής και σωλήνας για την τοοθέτηση της θερμοπρόσοψης. η σωλήνα στο τμήμα της αυτό θέλω να είναι εμφανής.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Αναβατης

 

Αυτο που λεμε με τον Καν62 ειναι αυτο που φαινεται στη φωτο.

Αντι να εχεις την αριστερη οδευση να εχεις τη δεξια.

Δεν ειναι τιποτα σπουδαιο να γινει και τωρα.

post-5594-0-81012100-1333699195_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαίνω ότι θα ήταν καλύτερο για την πιο εύκολη απορροή. δεν ξέρω γιατί δεν το σκέφτηκε ο υδραυλικός. η στήριξη είναι μια λογική από την αλλη, δεδομένου ότι υπάρχει κενό στην τοιχοποιία. επειδή πρόκειται για όμβρια ύδατα δεν νομίζω τώρα να τον βάλω να αλλάξει τη γωνιά, αλλά θα το επισημάνω.

το δεύτερο μέρος του ερωτήματος αφορούσε απλά στο κατά πόσο δυσκολεύουν ή όχι τέτοιες σωλήνες τα συνεργεία που θα τοποθετήσουν την θερμοπρόσοψη (εξωτ. θερμομόνωση). νομίζω ότι τα 7 εκ. θα είναι εντάξει.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Να το αλλαξει..

Σιγα τη δυσκολια. 15 λεπτα δουλεια ειναι.

 

Για το δευτερο ερωτημα. Φυσικα το κατακορυφο τμημα θα μπει μετα τις θερμοπροσοψη. Οποτε θεμα δεν εχεις.

Προσεξε τα στηριγματα να εναι πλαστικα για να μην δημιουργησουν θερμογεφυρα :smile:

Σχεδον ολες οι εταιρειες βγαζουν τετοια στηριγματα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

για τη στήριξη της σωλήνας? ναι πλαστικά στηρίγματα.

για τη στήριξη της θερμοπρόσοψης δε, νομίζω ότι όλες οι εταιρείες (τουλάχιστον οι 1-2 που σκέφτομαι να προτείνω) έχουν πλαστικά στηρίγματα. η καρφίδα είναι μεταλλική αλλά "ντύνεται με το πλαστικό" απ΄ όσο γνωρίζω.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Για τη στήριξη του σωλήνα εννοούσα προσωρινή (μέχρι να μπει το τελικό τμήμα) ... για να μην κρέμεται ...

Σαφώς είναι καλύτερα να το κάνει όπως έδειξε ο terry ... μπορεί να τη στηρίξει εύκολα στη μόνιμη θέση ...

Όλα τα καρφιά θερμοπροσόψεων είναι πλαστικά ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.