Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόφαση Σ.τ.Ε. 180/2012 - Δικαιολογητικά απόδειξης ημ/νίας κατασκευής


Recommended Posts

Αν τότε θέλει να το τελειώσει στην ζούλα, να δω τι φωτογραφίες θα βάλει στην δήλωση!!!!!

 

Αυτό για τον αναλυτικό προκύπτει από την λογική. Έχω πολύ καιρό να διαβάσω ε/α μήπως και έχουν αναφερθεί σε κάτι αντίστοιχο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 278
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή αν έχω καταλάβει καλά.

Δικαίωμα ένταξης στον 4014 έχουν τα κτίρια που μέχρι τις 28-07-2011 έχει ολοκληρωθεί ο οικοδομικός τους σκελετός . Αν ένα κτίριο στις 28-07-2011 είναι αποπερατωμένο σαφώς και μπορούν να δηλωθούν όλες οι αυθαιρεσίες του. Αν όμως στην συγκεκριμένη ημερομηνία ένα κτίριο βρίσκεται σε εξέλιξη (π.χ. σοβάδες) πρέπει να δηλωθούν οι μέχρι τότε αυθαιρεσίες του (π.χ. μεγάλωμα εξωστών, κλείσιμο ημιυπαίθριων χώρων αφού μετακινήθηκε η τοιχοποιία) και όχι μετέπειτα αυθαιρεσίες που θα γίνουν (π.χ. σοφίτα) και υποχρεωτικά για αυτό το κτίριο πρέπει να εκδοθεί άδεια αποπεράτωσης για τις υπόλοιπες εργασίες που απομένουν αν και το τοπίο για τις άδειες αποπεράτωσης είναι ακόμα λίγο θολό...

Σωστά?

Edited by alexdam
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, δηλώνεις το ...γιαπί, αυτοί εισπράττουν το χρήμα, εσύ απλώς γλυτώνεις τα πρόστιμα, και ...περιμένεις.....

Link to comment
Share on other sites

Αν τότε θέλει να το τελειώσει στην ζούλα, να δω τι φωτογραφίες θα βάλει στην δήλωση!!!!!

Δεν θα δηλώσει τίποτα προτού ολοκληρώσει το κτίριο. Τότε θα βάλει φωτό της τελειωμένης οικοδομής . Που είναι το πρόβλημα (με δεδομένο ότι δεν θα έχει καμια καταγγελία, αυτοψίες κλπ) ?

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλω μην προτεινετε "πλαγιες" οδους για την ενταξη στον Ν4014.

Ο καθε μηχανικος ας παρει την πρωτοβουλια του και την αντιστοιχη ευθυνη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μόνο μπετά δεν μπορεί να πληρώσει σαν κατοικία, μάλλον με αναλυτικό θα πάει. Και δεν είμαι καθόλου σίγουρος πως ο νόμος λέει ότι μπορεί να το αποπερατώσει...

 

Τί εννοείς; Είναι σαφές οτι αν έχεις ολοκληρωσει το φέροντα οργανισμό, μπορείς να πάρεις άδεια αποπεράτωσης.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, επειδή άνθρωπος είμαι και μπορεί να μου έχει ξεφύγει, που το κάνει σαφές ο νόμος;

Link to comment
Share on other sites

Άρθ.24 παρ.1.α: Αναστέλλεται για τριάντα (30) χρόνια η επιβολή

κυρώσεων μετά την καταβολή ενιαίου ειδικού προστίμου, για κτίρια των οποίων έχει

ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός και χρήσεων, που έχουν εγκατασταθεί, μέχρι 28.7.2011

και έχουν ανεγερθεί καθ’ υπέρβαση είτε της οικοδομικής άδειας, είτε των όρων ή

περιορισμών δόμησης του ακινήτου, είτε χωρίς οικοδομική άδεια, εφόσον η χρήση τους

δεν απαγορεύεται από τις πολεοδομικές διατάξεις

 

Επίσης, παρ. 4 άρθρο 2 του ΦΕΚ 43/12 περί επισκευών/αποπερατώσεων

 

Ηεπιφάνεια του προς αποπεράτωση κτιρίου περιορίζεται αποκλειστικά στο περίγραμμα που ορίζουν τα υφιστάμενα κατακόρυφα φέροντα στοιχείων και ο όγκος σ’ αυτόν που προσδιορίζεται από το περίγραμμα και τα υφιστάμενα φέροντα οριζόντια στοιχεία τηςανώτερης στάθμης του.

 

Τέλος, επειδή είχα μια ανησυχία αν επιτρέπεται να αποπερατωθεί σε περίπτωση που υπάρχουν μόνο τα μπετά και όχι η τοιχοποιία, ρώτησα Διευθυντή Πολεοδομίας Παλλήνης, ο οποίος στην αρχή μου είπε ναι, μετά κοντοστάθηκε γιατί δε θυμόταν τί λέει ο νόμος, τον άνοιξε μπροστά μου, τον διάβασε και μου έδωσε το οκ ότι μπορώ να προχωρήσω σε ολοκλήρωση του χώρου.

Edited by Christos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Με ξέφυγε :)

17. (N4030/11 49§10) Στις περιπτώσεις κατασκευών οι οποίες έχουν ενταχθεί στις ρυθμίσεις του παρόντος άρθρου και έχει περαιωθεί η σχετική διαδικασία, σύμφωνα με όσα ορίζονται στην παράγραφο 5, επιτρέπεται κατά παρέκκλιση από κάθε ισχύουσα διάταξη η εκτέλεση εργασιών αποπεράτωσης. Επιπλέον επιτρέπεται η εκτέλεση εργασιών επισκευής, που αποβλέπουν στην υγιεινή, την αισθητική βελτίωση-αποκατάσταση και τη συνήθη συντήρησή τους.Η εκτέλεση των παραπάνω εργασιών αποπεράτωσης και επισκευής γίνεται ύστερα από έγκριση που δίνεται από την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία, εφόσον οι εργασίες για τις οποίες ζητείται η εκτέλεση δεν επαυξάνουν το κτίσμα σε όγκο. Η έγκριση εργασιών γνωστοποιείται αμελλητί στο Ίδρυμα Κοινωνικών Ασφαλίσεων-Ενιαίο Ταμείο Ασφάλισης Μισθωτών (Ι.Κ.Α.- Ε.Τ.Α.Μ.). Για τη χορήγηση της έγκρισης εργασιών υποβάλλονται στις αρμόδιες πολεοδομικές υπηρεσίες δικαιολογητικά που καθορίζονται με αποφάσεις του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής.

Και βγήκε η ΥΑ σε ΦΕΚ που αναφέρεις παραπάνω, η οποία λεει τα δικαιολογητικά και την διαδικασία.

Απόλυτα σωστός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.