Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομική άδεια ξενοδοχείου από ΕΟΤ


Recommended Posts

Συνάδελφοι,

αν έχει τύχει σε κανέναν από εσάς μέχρι τώρα κάποια περίπτωση και μπορεί να βοηθήσει....

 

Σύμφωνα με τον Ν4030 οι οικοδομικές άδειες για ξενοδοχεία, πλέον θα εκδίδονται από τον ΕΟΤ (από αρμόδια γραφεία του που ΘΑ ιδρυθούν)

Έως τώρα ΔΕΝ έχουν γίνει τέτοια γραφεία....

Η Πολεοδομία στηριζόμενη στον παραπάνω Νόμο, ΔΕΝ δέχεται υποβολή φακέλλου (στη δική μου περίπτωση για αναθεώρηση οικ. αδείας ξενοδοχείου) και παραπέμπει στον ΕΟΤ.

Ο ΕΟΤ λόγω μη οργάνωσης ακόμα ΔΕΝ μπορεί να δεχτεί το φάκελλο και παραπέμπει στο Δήμο... και πάει λέγοντας....

 

Έχω ξεκινήσει ΗΔΗ διαδικασία για να πάρω και εγγράφως τις αρνητικές απαντήσεις από όλους (ΕΟΤ, Δήμο κ.λ.π.) για να καταλήξω στην πολεοδομία και να κάνω αίτημα και σ' αυτούς συνυποβάλλοντας και τις αρνητικές απαντήσεις των άλλων για να φτάσει το θέμα στη ΔΟΚΚ, μπας και πάρουμε κάποια απάντηση.... αλλά μέχρι τότε....

 

είπα να ρωτήσω κι εδώ...

 

ΜΗΠΩΣ έχει τύχει σε κανέναν από εσάς ή έχετε ακούσει από άλλο συνάδελφο πώς αντιμετωπίζεται η περίπτωση σε οποιαδήποτε περιοχή της Ελλάδας??

 

(Η δική μου είναι στην Πελοπόννησο, αλλά θα βοηθούσε αν μάθαινα πως σε κάποιο άλλο μέρο της Ελλάδας έχει βρεθεί κάποια λύση.....)

 

 

 

 

Ευχαριστώ

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τις άδειες ορισμένων τουριστικών εγκαταστάσεων, έχει προκύψει από τις 22-8-11 με τον ν.4002/11. Με τον ν.4030/11 αναδιατυπώθηκε η διάταξη που όριζε ότι ο ΕΟΤ χορηγεί άδειες οικοδομής ώστε η διάταξη να συμβαδίζει με τον νέο τρόπο αδειών δόμησης. Το ζήτημα είναι παρόμοιο νομικά με το θέμα του μητρώου μελετητών καθώς τόσο ο 4002, όσο και ο 4030 δεν προβλέπουν μεταβατικές διατάξεις. Το εν λόγω πρόβλημα μόνο με νομο λύνεται.

 

Το ξενοδοχείο που θέλεις να αναθεωρήσεις σε ποια κατηγορία του ΕΟΤ υπάγεται;

Ο ΕΟΤ σύμφωνα με με τις προαναφερόμενες διατάξεις χορηγεί τις άδειες για τις εξής τουριστικές εγκαταστάσεις ΜΟΝΟ:

1. Εγκατστάσεις ειδικής τουριστικής υποδομής ανεξαρτήτως μεγέθους

2. Κύρια τουριστικά καταλύματα άνω των 300 κλινών

3. Σύνθετα τουριστικά καταλύματα του άρθρου 8 του ν.4002/11

Όλες οι λοιπές τουριστικές εγκαταστάσεις εξακολουθούν να λαμβάνουν άδεια από την υπηρεσία δόμησης ανεξαρτήτως μεγέθους

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στη 2η και 3η κατηγορία ΔΕΝ είναι σίγουρα....

 

Επίσης ΔΕΝ ΗΤΑΝ (όπως είχε εκδοθεί αρχικά η άδεια) και στην 1η κατηγορία.

 

Η αναθεώρηση αφορά την ένταξη στο ξενοδοχείο κάποιων χώρων και αντιστοίχων υπηρεσιών που κατά τη γνώμη μου ΔΕΝ θα το βάλουν στην 1η κατηγορία... αλλά εκεί ακριβώς είναι το ερώτημα....

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε κατάλαβα... Πήγες πολεοδομία, χωρίς να πάρεις πρώτα έγκριση ΕΟΤ για τις αλλαγές (ώστε να ξέρεις που κατατάσσεται)? Ο ΕΟΤ κάνει την κατάταξη. Αν δεν είσαι βάσει έγκρισης ΕΟΤ στις 3 κατηγορίες που αναφέρω, τότε αρμόδια για την έγκριση είναι η πολεοδομία.

Edited by armenopoulos
Link to comment
Share on other sites

Η δουλειά θα φτάσει στα χέρια μου λόγω αδυναμίας του αρχικού μηχανικού να συνεχίσει....

 

Κατά σειρά ενεργειών.... θα προηγηθεί τακτοποίηση με 4014 (που ΔΕΝ έχει καν ξεκινήσει ακόμη) και ΜΕΤΑ θα γίνει αναθεώρηση για κάποιες αλλαγές και αποπεράτωση των τακτοποιημένων χώρων.

 

Η πληροφόρηση που έχω προς το παρόν είναι έμμεση και σαφώς ελλειπής... κι επειδή με ψιλοπαραξένεψε το να απαιτείται έκδοση οικ. αδείας από τον ΕΟΤ για το συγκεκριμένο ξενοδοχείο, ρωτάω προκαταρκτικά μέχρι να φτάσει ο φάκελλος στα χέρια μου και να έχω πλήρη εικόνα και ενημέρωση για τις έως τώρα κινήσεις του συναδέλφου....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Παιδιά καλησπέρα!

Λίγο τη βοήθειά σας

Πελάτης θέλει να χτίσει ξενοδοχείο 3 αστέρων, πιο συγκκριμένα διάσπαρατα σπιτάκια σε γήπεδο 4500 τ.μ.

Για να εκμετταλευτεί τον αυξημέν οσυντελεστή δόμησης

Υπάρχει ελάχιστο εμβαδόν 15 στρεμμάτων??? για το έργο?? στη νομοθεσία δεν έχω βρει κάτι...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

@Γιάννη σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Μάλλον με βάση το χωροταξιακό για τον τουρισμό (ΦΕΚ 1138 Β 11.06.2009)

είμαι σε ανεπτηγμένη περιοχή οπότε θέλω σίγουρα 15 στρέμματα...

Παρεκλίσεις δεν "παίζουν"....έτσι δεν είναι???

 

Σε ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Θέλω να κάνω προσθήκες σε ενοικιαζόμενα διαμερίσματα εκτός σχεδίου. Πρέπει να έχω 10 στρ. κατ' ελάχιστο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.