Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ν3843 - Ν4014, Ν4030 και μελέτες πυροπροστασίας


terry

Recommended Posts

Που το αναφέρει ότι για θεώρηση παθητικής πρέπει να περαιωθεί η διαδικασία? Να σου το βρούνε!

Μου είπε πως ακριβώς επειδή δεν αναφέρεται πουθενά, για να είναι καλυμμένοι, ζητάνε εξόφληση. Οπότε για να λειτουργήσει το κατάστημα θα περιμένει 4 χρόνια!!!!!!!!!! Έλεος!!

Εύχομαι να μου απαντήσει κάποιος συνάδελφος που να έχει αντιμετωπίσει παρόμοια περίπτωση!!

 

----Συγχώνεψη----

 

Τελικά πήγα με την εγκύκλιο 1/2012 και δέχτηκε να μου τη θεωρήσει αν έχω πληρώσει τη πρώτη δόση. Δύο τρεξίματα στην Πολεοδομία και μία μέρα άγχους, μικρό το κακό...

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς επανέρχομαι. Πήγα για θεώρηση την παθητική στην Πολεοδομία. Ο υπάλληλος που τη χρεώθηκε μου λέει πως δε δέχεται μία απλή αίτηση για έγκριση παθητικής σε κτίριο που έχει υπαχθεί στον 4014 και ότι πρέπει να βγεί νέα έγκριση και άδεια δόμησης, με όλες τις απαραίτητες εγκρίσεις (π.χ. Υπ. Βομηχανίας ΟΣΚ, ΓΓΑ, Δασαρχείο, Αρχαιολογία, Τοπογραφικού κλπ.) με τίτλο «Αποτύπωση αυθαίρετων κατασκευών που υπάχθηκαν στον 4014/11». Υπενθυμίζω πως στον Δήμο που θα εκδώσει την άδεια λειτουργίας μου ζητάνε μόνο έγκριση μελέτης της πυροπροστασίας. Η Πυροσβεστική μου λέει πως εγκρίνει μόνο την ενεργητική και την αποστέλλει στην Πολεοδομία για έγκριση αδείας. Μα είναι δυνατόν να πρέπει να εκδώσω άδεια με τίτλο «αποτύπωση»;;; Έχει βγάλει κανείς άδεια λειτουργίας σε δηλωθέν κτίριο με τον 4014 να με βοηθήσει; Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα

 

εχω μια απορια.....

 

παω να κανω πιστοποιητικο πυρ για εταιρεια που στεγαζεται σε οροφο πχ 3ο 6οροφης

ο οποιος ειχε παραβασεις που πηγαν με 4014 και 3843

ο αξιωματικος μου ειπε να κανω και παθητικη και ενεργητικη

 

οταν τον ρωτησα ομως "η παθητικη να αφορα ΜΟΝΟ τον οροφο που ειναι η επιχειρηση? η ολο το κτηριο?"

δλδ στο τευχος να υπολογισω ποσοστο ανοιγματων και αποστασεις απο απεναντι ΜΟΝΟ για τον οροφο μου

μου ειπε ΝΑΙ "ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΟΡΟΦΟ ΣΟΥ"

 

ποσο σωστο ειναι αυτο? ειχε κανεις εμπειρια σαυτο?

 

αν η παθητικη δλδ πρεπει να αφορα ολο το κτηριο ... ποιος ιδιοκτητης θ αμου ανοιξει

την πορτα του να δω αν εχει παραβασεις η οχι και να τις αποτυπωσω?

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

το... "μόνο στον όροφό σου" για μένα δεν στέκει ..... εκτός αν εννοεί τις οδεύσεις διαφυγής, αλλά κι αυτό σηκώνει βαριά κουβέντα....

 

Δεν έχει νόημα να ελέγχεις τα ποσοστά ανοιγμάτων (για τη μετάδοση φωτιάς εκτός κτιρίου) ΜΟΝΟ για τον ένα όροφο, ακόμα κι αν ο όροφος αυτός αποτελεί ξεχωριστό πυροδιαμέρισμα (που συχνά λόγω μεγέθους ΔΕΝ είναι και ξεχωριστό), γιατί απλούστατα ο συγκεκριμένος έλεγχος αφορά στο σύνολο του κτιρίου σε σχέση με τα γειτονικά κτίρια (ή όρια οικοπέδου) και όχι για κάθε πυροδιαμέρισμα ξεχωριστά....

 

Θα είχε νόημα να σου ζητήσει να τροποποιήσεις την ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ μελέτη πυροπροστασίας του κτιρίου ΜΟΝΟ σε ότι αφορά ενδεχόμενες αλλαγές της δικής σου ιδιοκτησίας.

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

... Ο υπάλληλος που τη χρεώθηκε μου λέει πως δε δέχεται μία απλή αίτηση για έγκριση παθητικής σε κτίριο που έχει υπαχθεί στον 4014 και ότι πρέπει να βγεί νέα έγκριση και άδεια δόμησης, με όλες τις απαραίτητες εγκρίσεις (π.χ. Υπ. Βομηχανίας ΟΣΚ, ΓΓΑ, Δασαρχείο, Αρχαιολογία, Τοπογραφικού κλπ.) με τίτλο «Αποτύπωση αυθαίρετων κατασκευών που υπάχθηκαν στον 4014/11». Υπενθυμίζω πως στον Δήμο που θα εκδώσει την άδεια λειτουργίας μου ζητάνε μόνο έγκριση μελέτης της πυροπροστασίας. Η Πυροσβεστική μου λέει πως εγκρίνει μόνο την ενεργητική και την αποστέλλει στην Πολεοδομία για έγκριση αδείας. Μα είναι δυνατόν να πρέπει να εκδώσω άδεια με τίτλο «αποτύπωση»;;; Έχει βγάλει κανείς άδεια λειτουργίας σε δηλωθέν κτίριο με τον 4014 να με βοηθήσει; Ευχαριστώ...

Δεν σε καλύπτει η διαδικασία της Εγκ 1/2012 (ΑΔΑ: ΒΟΖΦ0-ΣΜ1) - παρ. Β3 ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

για να εκδοθει αδεια νομιμποιησης με το αρθ 26 Ν.4014/2011 ,πρεπει να συνατχθει παθητικη και ενεργητικη πυροπροστασια και να εγκριθει προηγουμενως απο την πυροσβεστικη?

Link to comment
Share on other sites

ποτε γεννηθηκε το κτηριο?

 

ΒΑΣΙΚΑ αν απαιτειται ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΗ ( απο την πυροσβεστικη ) .... Ναι

 

η πυροσβεστικη θα σου πει οχι η πολεο.

 

την κανεις και την πας για εγκριση κ μετα τα πας πολεο

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής: Έχω ένα κατάστημα υγιειονομικού ενδιαφέροντος το οποίο έχει υπαχθεί στον 4014, το κτίριο είναι παλιό αλλά δεν μπορεί να αποδειχθεί ήταν όλο αυθαίρετο. Για την ενεργητική με ποιά νομοθεσία θα πάω σαν νέο ή σαν παλιό κτίριο; Είναι εστιατόριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.