Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Energynius για ΚΕΝΑΚ (Παρέχεται Δωρεάν στα σεμινάρια της fibran)


JTB

Recommended Posts

Και μενα θα με ενδιεφερε...

 

Αν το χει κανεις ας μου το στειλει ..Να παω στο σεμιναριο αποκλειεται..

 

Και εφοσον και το σεμιναριο και το προγραμμα ειναι δωρεαν δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα στο να δοθει ετσι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι λέμε ιντερνετική εφαρμογή... Τί να σου στείλω... Θέλει κωδικούς για να μπείς και τους παίρνεις στο σεμινάριο...

Επίσης για να τους πάρεις θα πρέπει να τους δώσεις και τους κωδικούς του τεε-κενακ.

Πάρε τηλ και δες αν θα γίνει στη περιοχή σου σεμινάριο ή αν απλώς σου στείλουν τους κωδικούς!

Link to comment
Share on other sites

Θα δωσω σε εταιρια τους κωδικους που μου εδωσε το τεε;δεν πανε καλα...κ αν η εταιρια αποφασισει αυριο να το βαλει επι πληρωμη εφοσον δεν δεσμευονται στο μελλον για το δωρεαν;

ειναι παροχη οπως ειναι τωρα.δωρεαν αυτη τη στιγμη και υπο ορους μετα το σεμιναριο.

Νομιζω ο τιτλος ειναι λαθος στο φορουμ.χωρις παρεξηγηση.

Link to comment
Share on other sites

Για πιο λόγο θα πρέπει να τους δώσεις τους κωδικούς του ΤΕΕ-Κενάκ? Αυτό δεν γίνεται με τα άλλα εμπορικά λογισμικά και θα γίνει σε υποτίθεται δωρεάν? Και ποιος ο λόγος στην τελική???

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, λάθος δικό μου... Οχι να τους δώσεις του κωδικούς... να τους έχεις...

Αφού κάνεις login με τους κωδικούς της fibran στην ιστοσελίδα του προγράμματος, πρέπει να εισάγεις και τους κωδικούς του ΤΕΕ μια φορά, ώστε να τους αποστείλουν στο ΤΕΕ. Ετσι μας είπαν... κι έτσι πρέπει να είναι...

Link to comment
Share on other sites

Αποθηκεύονται οι κωδικοί στην εφαρμογή για τον κάθε λογαριασμό ή όχι; Δεν το καταλαβαίνω... Το ΤΕΕ μας τους έστειλε με mail. Να τους αποστείλουν στο ΤΕΕ (πάλι πίσω);

Για ποιό λόγο; Αν το λογισμικό παράγει xml κατεβάζεις το xml και το βάζεις στο πρόγραμμα του ΤΕΕ που ήδη έχεις για να κάνεις την κατάταξη. Ότι κάνεις και με εμπορικά και μη λογισμικά.

 

Έχω τις εξής απορίες. Δεν το έχω δει το λογισμικό οπότε δεν ξέρω αν πρόκειται για πιστοποιημένο ή μη. Αν εκτελεί δηλαδή και την κατάταξη. Εαν δεν απαιτείται πιστοποίηση εκτελεί τους υπολογισμούς και μόνο, παράγει το xml και μετά περνάμε το xml στο λογισμικό του TEE για κατάταξη. Όσοι δεν είχαμε αγοράσει εμπορικό λογισμικό είναι ότι κάναμε με τα φύλλα του excel που είχαμε φτιάξει. Στα φύλλα όμως αυτά εαν είχαμε κάνει λάθος βλέπαμε που είναι το λάθος στους τύπους. Εδώ μιλάμε για κλειστού κώδικα λογισμικό. Πως ξέρω οτι ο υπολογισμός θα είναι σωστός εαν δεν είναι πιστοποιημένο και δεν βλέπω τον τύπο υπολογισμού (τον αλγόριθμο εννοώ), να δω οτι όντως είναι εντάξει;

 

Είναι σαν να βγάλω ενα excel κλειδωμένο για τις σκιάσεις στο forum και να πω οτι βγάζει τους συντελεστές σκιάσεων. Θα με εμπιστευόταν κανένας στα τυφλα; Έχουμε την ευθύνη νομίζω των υπολογισμών μας και αν χρησιμοποιήσουμε κάτι έτοιμο (όπως ένα λογισμικό ή ένα excel ή κάποιο εμπορικό) πρέπει αυτό να είναι είτε πιστοποιημένο (οπότε έχει ήδη ελεγχθεί από το ΥΠΕΚΑ και εκτελεί και την κατάταξη) είτε να μπορούμε να ελέγχουμε τη διαδικασία υπολογισμού όπως στα excel τα ανεβασμένα στο forum για να περάσουμε μετά τα δεδομένα στο λογισμικό του ΤΕΕ.

Το ίδιο ακριβώς δηλαδή που θα έκανα εαν έκανα τον υπολογισμό στο χέρι.

 

Για να πω την τρανή αλήθεια νομίζω είναι το μέλλον οι δικτυακές εφαρμογές, όταν όμως αυτές είναι κλειστού κώδικα υπάρχουν τέτοια ζητήματα και διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.

Link to comment
Share on other sites

1. Το πρόγραμμα είναι πλήρες και για ενεργειακή μελέτη.

2. Είναι πιστοποιημένο (το γράφω στην αρχική δημοσίευση)

3. Μετά το σχεδιαστικό, γίνεται μετάβαση στη μελέτη όπου παράγεται το τελικό τεύχος και ίσως γιαυτό να πρέπει να έχεις κωδ. ΤΕΕ... Δεν χρησιμοποιείς ΤΕΕ κενακ, απλώς στέλνεις κατευθείαν το xml.

4. Υπάρχουν και βίντεο στην ιστοσελίδα τους μπορείς να δείς...

 

Αντί να συζητάς με άσχετους όπως εγώ, είναι ευκολότερο και σαφώς καλύτερο να μιλήσεις απευθείας με την εταιρία και να ζητήσεις κάποιον που θα μπορεί να λύσει τα ζητήματα που σε απασχολούν.

 

Εγώ αυτό που μπορώ να πώ χωρίς εμπειρία από άλλα προγράμματα, είναι ότι το βρίσκω πολύ καλό και με διευκολύνει αφάνταστα αφού τα έχει όλα έτοιμα.

 

Λοιπόν, επειδή σήμερα θα ασχοληθώ λίγο, τώρα που τα έχω φρέσκα, θα ανεβάσω βιντεάκι...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό με την πιστοποίηση το είδα σήμερα στο pdf του manual. Είναι πιστοποιημένο το λογισμικό. Οπότε δεν υπάρχει θέμα ως προς την ακρίβεια των αποτελεσμάτων ακόμα και σε κλειστό τον κώδικα.

JTB αφού έχεις κάνει και το σεμινάριο και έχεις και πρόσβαση μόνο άσχετος δεν είσαι επί του θέματος. Ρωτάω γιατί και εγώ νομίζω είναι καλή λύση και θέλω να μάθω τι γίνεται.

Επιφυλλάσομαι σου είπα μόνο ως προς το δωρεάν (εξήγησα νομίζω γιατί). Θεωρώ οτι είναι καλη κίνηση γενικά και βοηθάει πολύ. Είδα και τα βίντεο και φαίνεται καλό.

Θα κάνω σύντομα μια ερώτηση στο forum που είδα οτι έχουν για το serial του ΤΕΕ.

Οτι πληροφορίες δίνεις για καλό είναι και ευχαριστούμε JTB.

Link to comment
Share on other sites

Ναι... σκιάσεις όχι ακόμη... αλλά θεωρώ ότι είναι το λιγότερο... Απλώς επισυνάπτεις τα σχηματάκια στη μελέτη.

Βασικά... εμένα αυτό που με άγχωνε πάντα είναι τα U... και τα πινακάκια excel που θα πρέπει να φτιάχνω... εδώ είναι πιο βατά και έτοιμα.

Επίσης μεγάλο θέμα οι θερμογέφυρες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.