Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντιστροφέας Siemens Sinvert PVM 20


xristina athina

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου έχει κανεις άποψη για τα συγκεκριμμένα inverter?Φίλος είναι στο στάδιο της υλοποίησης πάρκου 100 kw και είναι ανάμεσα σε αυτά και στα sma stp15000 tl10.

Link to comment
Share on other sites

me2 αλλά καλύτερα 6x SMA STP 17000TL για το 100αρι

Επίσης, έχε υπόψη σου ότι ο Siemens Sinvert PVM 20 βγάζει στην έξοδο maximum 19.2kW.

Edited by gregmav
Link to comment
Share on other sites

Εξισου πολύ καλοι σαν αυτους τις SMA αλλά κατα την γνώμη μου απο τα εργα που έχω δει σε πάρκα προτιμούντε οι Siemens (λόγω βιομηχανικού τους σχεδιασμού) έναντι τις SMA αλλά αυτο δεν πάει να αποκλεεί τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα στρεφόμουν σε Siemens. Έχω κατά καιρούς διαβάσει αρκετά για προβλήματα που βγάζουν οι τελευταίοι Tripower της SMA.Bέβαια από την άλλη έχουν πολύ καλό δίκτυο συνεργατών οπότε όποιο πρόβλημα και να προκύψει το αντιμετωπίζεις γρήγορα.

Τι panels θα χρησιμοποιήσει ο φίλος σου? Πάντως στις περισσότερες των περιπτώσεων που έχω τρέξει εγώ ο PVM 20 της Siemens δεν είναι εύκολο να φορτιστει τόσο καλά ώστε να δουλεύει στο MPP του. Οπότε πέφτει η απόδοση του.

 

Αντίθετα ο PVM 17 (3 ή 6 DC inputs)φορτίζει πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.