Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Ή, για το gw, Ff = (0,40+0,30)/2 = 0,35 (35%), το ggl από τον 3.16. με τιμή 0,60, οπότε gw = ggl*(1-Ff) = 0,60*(1-0,35) = 0,39.

 

Για το Rw και τα Ri, Ra, είπα μια γνώμη και κάποιες σκέψεις, ας πουν κι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

για διάκενα άνω των 50mm και έως 300mm μπορείς να πάρεις τιμή αντίστασης Rδw (είναι σταθερή 0,18 ·K/W) από τον συναφή πίνακα 4α

 

*εφόσον και τα δύο φύλλα του κουφώματος δεν παρουσιάζουν προβλήματα αεροστεγανότητας. Σε αντίθετη περίπτωση ισχύουν οι τιμές του μονού παράθυρου

Edited by zxgr
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ αμφότερους και σόρρυ για το πρήξιμo για το 2πλό κούφωμα. Τελικά πιο πολύ χρόνο έφαγα γι' αυτό το κούφωμα παρά για όλο το ΠΕΑ. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

"κάηκε" ο desktop μου όπου είχα το πρόγραμμα του ΤΕΕ των ενεργειακών επιθεωρήσεων. Θέλω να δουλεύω από τον λάπτοπ αλλά έχω ξεχάσει ε ν τ ε λ ώ ς πώς είχα εγκαταστήσει το πρόγραμμα. Είναι με CD? Το κατεβάζεις από το Ίντερνετ;

Link to comment
Share on other sites

"κάηκε" ο desktop μου όπου είχα το πρόγραμμα του ΤΕΕ των ενεργειακών επιθεωρήσεων. Θέλω να δουλεύω από τον λάπτοπ αλλά έχω ξεχάσει ε ν τ ε λ ώ ς πώς είχα εγκαταστήσει το πρόγραμμα. Είναι με CD? Το κατεβάζεις από το Ίντερνετ;[/q

 

 

Υαπάρχει στη σελίδα του ΤΕΕ

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak/tee_kenak

 

Αρκεί να έχεις τους κωδικούς

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτοί οι 2 τοιχοι (πάχους 55cm)

1.ως αργολιθοδομή θεωρούνται?

2.ανεπίχριστη μία πλευρά ή όχι?

3. ποσοστο φ,ο παίρνουμε για αυτους τους 2? είναι κτίριο πρίν το 55 μέ μπετά

 

post-35149-0-73415000-1504938694_thumb.png

post-35149-0-27889000-1504938711_thumb.png

post-35149-0-98193000-1504939219.png

post-35149-0-00178500-1504939232.png

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

αυτοί οι 2 τοιχοι (πάχους 55cm)

1.ως αργολιθοδομή θεωρούνται?

2.ανεπίχριστη μία πλευρά ή όχι?

3. ποσοστο φ,ο παίρνουμε για αυτους τους 2? είναι κτίριο πρίν το 55 μέ μπετά

Όπως το βλέπω από τις φωτογραφίες είναι οπλισμένο σκυρόδεμα επιχρισμένο από τις δύο πλευρές (μικρότερου των 80 εκ. πάχους) και αργολιθοδομή ανεπίχρηστη από τη μία όψη (υποθέτω μέσα είναι όλο σοβατισμένο) …

οπότε είναι : U = (3,40 Χ Α + 4,25 Χ Β) / (Α+Β), όπου Α, Β οι επιφάνεια σκυροδέματος  και αργολιθοδομής.

Πρέπει να μετρήσεις εξωτερικά μέχρι την στάθμη της οροφής (η απόληξη που έχει από μπετό δεν μπαίνει πουθενά).

Το επίχρισμα που κάνει την πέτρα να ασπρίζει λίγο είναι αμελητέο …το επίχρισμα συνήθως είναι πάνω από 2.5 εκ. …λογικά με τέτοιο πάχος βγάλανε τις τιμές του πίνακα 3.4 της ΤΟΤΕΕ.

Θα έπρεπε να υπολογίσεις  U από ΤΟΤΕΕ 2 αν είχες ανομοιογένειες στρώσεις π.χ. ξύλα μέσα στον τοίχο από πέτρα …

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ. Oi αργολιθοδομές συνήθως από τι πάχος ξεκινούν? Το ρωτώ διότι έχω άλλον ένα τοιχο 40cm ο οποίος είναι επιχρισμενος 2 όψεις, στο ίδιο (προ 1955). Μπορώ να πώ με σιγουριά για αργολιθοδομή  ή καλύτερα όχι αφού δεν έχω οπτική ένδειξη 100%?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Ναι

Το λογικό είναι και οι τοίχοι που δεν έχεις οπτική ένδειξη να είναι ίδιοι με αυτούς που έχεις.

Η κατασκευή αυτή δεν είναι "συνήθης" … Φ.Ο οργανισμός είναι μεν το οπλισμένο σκυρόδεμα, το οποίο δεν έχει δοκάρια … ενώ και η πλήρωση συνεισφέρει στην στατικότητα … οπότε από το πάχος δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα.

Αν χτυπήσεις με το χέρι τον τοίχο που έχεις αμφιβολία θα είναι σαν χτυπάς μπετό … αν ήταν τούβλο θα έχεις διαφορετικό ήχο.

Το μόνο που δεν είσαι σίγουρος είναι για το ποσοστά σκυροδέματος – αργολιθοδομής τα οποία μπορείς να προσεγγίσεις ικανοποιητικά περνώντας διάσταση για τα υποστυλώματα ίδια με του τοίχου που μπορείς να μετρήσεις ενώ το πάχος της πλάκας το έχεις.

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μου δίνει την εντύπωση αργολιθοδομής με σενάζ. Δεν θα χρησιμοποιούσα τις ποσοστόσεις Φ/Ο από τις ΤΟΤΕΕ. Αν δεν είχα άλλη ένδειξη, θα έκανα την παραδοχή σενάζ τετράγωνης διατομής (που θα την έπερνα από το πάχος του τοίχου). Στην φωτό "τοίχος 1 όλος" φαίνεται το μπετό να μπήκε μεταγενέστερα ως ενίσχυση. Θα μπορούσε ίσως ο ιδιοκτήτης (με κάποια επισφάλεια) να σου πει αν έχεις μονο περιμετρκό δοκάρι στην στέψη ή και κατακόρυφα σενάζ στις γωνίες.

Αν δεν έχεις εικόνα, μάλλον το πιο ασφαλές είναι το σενάριο με το περιμετρικό δοκάρι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.