Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Ο συγκεκριμένος ηλιακός είναι μεγάλο θέμα. Δεν τον έχει αγοράσει απο κάποια εταιρεία. Είναι πατέντα κάποιου, τον οποίο δεν μπορώ να βρω για να μου δώσει στοιχεία και δεν επομένως δεν έχω κανένα απολύτως στοιχείο για τον ηλιακό. Δεν ξέρω πως να τον δηλώσω. Εσείς τι θα κάνατε ?

Για τα υπόλοιπα ερωτήματα (#39) τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Τα κουφώματα που έχει το διαμέρισμα είναι ξύλινα με μονό υαλοπίνακα, κάνω σενάριο με κουφώματα αλουμινίου, διπλο υαλοπίνακα διακενού 12χιλ, μεταλλικό πλαίσιο με θερμοδιακοπή 12χιλ. και το αποτέλεσμα που μου δίνει είναι : από 384,90kwh/m3 μου δίνει 381,50kwh/m3. Είναι λογικό?

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν σε όλα όσα ρωτάς, χρειάζεται να είναι κάποιος παρόν στην αυτοψία. Να σου πω εάν για απώλειες δικτύου πρέπει να βάλεις 0,92 ή κάποιο άλλο νούμερο, χωρίς να δω την εγκατάσταση, δεν μπορώ. Επίσης για τον θερμοσίφωνα δε νομίζω να μπορεί κάποιος να βοηθήσει ΣΩΣΤΑ χωρίς στοιχεία.

Το μόνο σίγουρο σε όσα ρωτησες είναι πως τον κυκλοφορητή δεν τον βάζεις ΚΑΙ στο ΖΝΧ.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής: Για το ΠΕΑ οροφοδιαμερίσματος Α΄ορόφου αρχικά είχα δηλώσει το δώμα με ανεπαρκή μόνωση ( άδεια 1982 χωρίς μελέτη θερμομόνωσης) και είχα πάρει υ=1,00. Μιλώντας σήμερα με τον πελάτη επειδή με την αλλαγή κουφωμάτων που ήθελε δεν αλλάζε κατηγορία και δεν είχε μείωση 30% ΚΑ μου είπε ότι 20μ2 περίπου του δώματος είναι χωρίς μόνωση. Οπότε σπάω τα τετραγωνικά του δώματος σε 80τ.μ με υ=0,95 και 20τ.μ με υ=3,05 και τρέχω το πρόγραμμα και μου αλλάζει κατηγορία με τα κουφώματα με διάκενο υαλοπινάκων 6χιλ. και θερμογέφυρα πλαισίου 12χιλ. μου δίνει

ΚΑ=171,20

ΤΡέχον =408,40 και

Σενάριο 1=358,3

είναι λογικό? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.