Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Σε κτίριο όπου δεν υπάρχουν στοιχεία για την αερόψυκτη  μονάδα ΄και χρησιμοποιούμε συντελεστές 1990 σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ1 τι τιμή πρέπει να εισάγουμε για την ισχύ 1) στην θέρμανση και 2) στην ψύξη?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις υπολογισμένες θερμικές απώλειες και κέρδη από τις αντίστοιχες μελέτες αυτά. Αν όχι είτε κάνεις έναν πρόσχειρο υπολογισμό ή βάλε κατ' εκτίμηση, εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα.

Η ισχύς δεν επηρεάζει τους υπολογισμούς αλλά δεν πρέπει να τη θεωρήσεις και μηδενική.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Skrats said:

Καλησπέρα!

Σε κτίριο όπου δεν υπάρχουν στοιχεία για την αερόψυκτη  μονάδα ΄και χρησιμοποιούμε συντελεστές 1990 σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ1 τι τιμή πρέπει να εισάγουμε για την ισχύ 1) στην θέρμανση και 2) στην ψύξη?

Αν εννοείς τα θεωρητικά συστήματα, δεν υπάρχει πρόβλημα να μπεις ισχύς = 0 γιατι το λογισμικό διαβάζει τους β.α. όπως ειπε και ο συν/φος από πάνω. Εγώ στα θεωρητικά πάντως βάζω μηδενική ισχύ.

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν είναι θεωρητικό το σύστημα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ μπαίνει μηδενική ισχύς (0) συστήματος και δικτύου , δεν είναι θέμα επιλογής..... Το αναφέρει και στην βοήθεια του προγράμματος ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ.....

Αν καταλαβαίνω καλά ο "Skrats" έχει ένα Α/C και δεν έχει στοιχεία ισχύος....

Πρέπει με κάποιον τρόπο να βρεις και να βάλεις την ισχύ του (έστω και πληροφοριακά από τον ιδοκτήτη...)

καθώς θα πρέπει να υπολογίσεις το ποσοστό κάλυψης των αναγκών του κτηρίου και κατόπιν να συμπληρώσεις με το Κ.Α. .....  

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

 Έχω πρόβλημα με την έκδοση του 2ου ΠΕΑ (για το πρόγραμμα εξοικονομώ – αυτονομώ)  

Στο σύστημα μου βγάζει το μήνυμα:

Η επιθεώρηση δεν μπορεί  να υποβληθεί οριστικά εξαιτίας των παρακάτω προβλημάτων:

  • Η τιμή των ετήσιων εκπομπών CO2 είναι εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Είναι ένα κλιματιστικό μόνο για το κτίριο και επιπλέον έχω βάλει και το θεωρητικό. Τι είναι το ΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, teomyle said:

Καλημέρα σας

 Έχω πρόβλημα με την έκδοση του 2ου ΠΕΑ (για το πρόγραμμα εξοικονομώ – αυτονομώ)  

Στο σύστημα μου βγάζει το μήνυμα:

Η επιθεώρηση δεν μπορεί  να υποβληθεί οριστικά εξαιτίας των παρακάτω προβλημάτων:

  • Η τιμή των ετήσιων εκπομπών CO2 είναι εκτός ορίων

Καλημέρα, πιο πολύ για πρόβλημα του buildigcert μου μοιάζει, παρά του xml σου. Αν δοκίμασες αργότερα λογικά θα στο δέχτηκε;

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσατε σα παρακαλώ να μου απαντήσετε ένα ακόμα ερώτημα;

Για το σενάριο προσθήκης πχ αερόψυκτης αντλίας με 3 σπλιτ για ψύξη και για θέρμανση 1) πως θα συμπληρώσω τα δίκτυα διανομής, τις τερματικές μονάδες και τις βοηθητικές; 2)Υπάρχει σε ΤΟΤΕΕ?3)Το θεωρητικό  που υπάρχει το διαγράφω; 4)Η τιμή του εξοικονομώ αναφέρεται μόνο για την αντλία;Πως θα βρω το κόστος για τα σπλιτ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.