Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Επίσης ο ΚΕΝΑΚ θεωρεί κτίριο, είτε όλο το κτίριο, είτε κάθε ανεξάρτητη λειτουργική μονάδα. Καταλαβαίνω ότι κάνει ΠΕΑ για τμήμα πολυκατοικίας (ισόγειο). Μπορεί ακόμα και να στήσει κτίριο σε επαφή με ΜΘΧ με U/2.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται,

Πρόκειται να εκδόσω ΠΕΑ σε αυθαίρετο (2 ισόγεια καταστήματα και μια μεζονέτα με χρήση κατοικίας πάνω από το ένα κατάστημα).  Καταστήματα 100+115=215 τμ, Κατοικία 100+80=180 τμ και κοινόχρηστα (κλιμακοστάσιο και αποθήκες) 40τμ. Τα ΠΕΑ τα θέλω για συμψηφισμό προστίμου στον 4495.

Έχω 2-3 απορίες, λοιπόν:

1) Βγάζω 3 ΠΕΑ (κατάστημα 1, κατάστημα 2 και μεζονέτα) χωρίς τα κοινόχρηστα (μη θερμαινόμενος χώρος) να φαίνονται πουθενά?

2) Υπάρχει ένας φωταγωγός στεγασμένος στο δώμα, τον αντιμετωπίζω ως "Μη θερμαινόμενο χώρο"?

Ευχαριστώ.

ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ-Model.pdf

 

Link to comment
Share on other sites

On 23/11/2018 at 5:59 ΜΜ, dib said:

 

#akis73 θεωρώ ότι είναι σχετικό αυτό που λές .. γιατί αν το υπόγειο (ανέξάρτητα αν είναι ΜΘΧ ή ΘΖ) είναι αποκλειστικής χρήσης απο το ισόγειο (που πιστεύω οτι είναι) και όχι κοινόχρηστο, τότε μελετάται και αυτός ο χώρος και προσμετράται στη συνολική επιφάνεια και λαμβάνεται αυτό σαν κριτήριο αλλαγής κατηγορίας !

Ανεξάρτητα αν η ΘΖ είναι < 250τμ.

Συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με φώναξαν για πιστοποιητικό σε τμήμα κτιρίου που στην άδεια φαίνεται σαν αποθήκη αλλά νοικιάζεται σαν κατοικία. Η πραγματική του εικόνα είναι κατοικία-διαμέρισμα.. Εγώ βγάζω κανονικά πιστοποιητικό με χρήση κατοικία ή έχω κάποιο θέμα; Τον ιδιοκτήτη δεν τον νοιάζει σε τυχών ελέγχους τι θα γίνει και ούτως ή άλλως στο Ε9 το έχει δηλώσει κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Θα εκδόσεις το ΠΕΑ σύμφωνα με ότι βλέπεις σήμερα , δηλαδή σαν κατοικία. Δε θα έχεις κάποιο θέμα απλώς πρέπει να πεις στον ιδιοκτήτη ότι υπάρχει αυθαιρεσία και κάποια στιγμή καλό θα ήταν  να τακτοποιηθεί (γιατί πχ δε θα μπορέσει να το μεταβιβάσει αργότερα ) 

Link to comment
Share on other sites

Κάνω ΠΕΑ σε μια γκαρσονιέρα 14τμ σε ισόγειο πολυκατοικίας όπως και σε ένα διαμέρισμα 100τμ της ίδιας πολυκατοικίας. Η θέρμανση τους είναι λέβητας πετρελαίου στα αποτελέσματα η γκαρσονιέρα βγάζει περισσότερα kw θέρμανσης από ότι το διαμέρισμα τον 100τμ είναι λογικό αυτό; και εάν όχι τι μπορεί να συμβαίνει;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2018 at 6:32 ΜΜ, panosges said:

Κάνω ΠΕΑ σε μια γκαρσονιέρα 14τμ σε ισόγειο πολυκατοικίας όπως και σε ένα διαμέρισμα 100τμ της ίδιας πολυκατοικίας. Η θέρμανση τους είναι λέβητας πετρελαίου στα αποτελέσματα η γκαρσονιέρα βγάζει περισσότερα kw θέρμανσης από ότι το διαμέρισμα τον 100τμ είναι λογικό αυτό; και εάν όχι τι μπορεί να συμβαίνει;

Όταν ο όγκος του διαμερίσματος είναι κάτω απο το 10% του συνολικού όγκου του κτιρίου τι κάνουμε και αφού είναι ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία;

 

 Ευχαριστώ

 

Edited by panosges
Link to comment
Share on other sites

Ο όγκος του διαμερίσματος δεν σε νοιάζει σε σχέση με την πολυκατοικία.. Αυτό που διαβάζεις στις τεχνικές οδηγίες είναι ότι αν είχες μια δεύτερη θερμική ζώνη στο κτίριο που εξετάζεις με όγκο μικρότερο του 10% του συνολικού όγκου τότε θα την ενσωμάτωνες στην κύρια ζώνη σου για λόγους απλοποίησης. Εσύ έχεις ένα διαμέρισμα που αποτελεί μια ανεξάρτητη κτιριακή μονάδα και έτσι θα το αντιμετωπίσεις. Τώρα τα kw σε ΠΕΑ πως τα υπολογίζεις; Σε τι αναφέρεσαι γενικώς, στο Pgen? Όπως και να έχει η δουλειά κατά 99% μου φαίνεται ότι κάτι υπολογίζεις λάθος και σου βγαίνει η γκαρσονιέρα πιο ενεργοβόρα. Δεν βάζω 100% γιατί μπορεί να υπάρχει κάποιο ακραίο σενάριο διαμερίσματος που συνορεύει από παντού με γειτονικά διαμερίσματα ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο..

 

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση: Θέλω να βγάλω πιστοποιητικό για μια κρεπερί.. Έχει τον κυρίως χώρο και τους βοηθητικούς χώρους που ανήκουν στο κατάστημα αλλά νοικιάζει και ένα χώρο για ανάπτυξη τραπεζοκαθισμάτων που είναι τμήμα (στη άδεια) γειτονικού καταστήματος. Ωστόσο η πρόσβαση είναι κανονικά από το δικό του το μαγαζί. Ο χώρος αυτός έχει νομιμοποιηθεί για αυτή τη χρήση. Εγώ πως το αντιμετωπίζω;

Το πρόβλημα είναι ότι τώρα τα θέλει για ενοικίαση αλλά σύντομα θα τα αγοράσει όλα (και το κατάστημα που είναι ήδη και το γειτονικό κατάστημα που περιλαμβάνει τον χώρο που έχει τώρα για τα τραπέζια) και στο συμβολαιογράφο θα πρέπει με κάποιο τρόπο να συμφωνούν και τα τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, ata said:

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση: Θέλω να βγάλω πιστοποιητικό για μια κρεπερί.. Έχει τον κυρίως χώρο και τους βοηθητικούς χώρους που ανήκουν στο κατάστημα αλλά νοικιάζει και ένα χώρο για ανάπτυξη τραπεζοκαθισμάτων που είναι τμήμα (στη άδεια) γειτονικού καταστήματος. Ωστόσο η πρόσβαση είναι κανονικά από το δικό του το μαγαζί. Ο χώρος αυτός έχει νομιμοποιηθεί για αυτή τη χρήση. Εγώ πως το αντιμετωπίζω; Κάνεις κανονικά ΠΕΑ σαν ένα κατάστημα, που όμως έχει προκύψει απο συνένωση των 2 ... δες εγκύκλιο ΔΕΠΕΑ/Γ/172335/16-2-2016

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

#panosges
Γκαρσονιέρα 14τ.μ. με 12τ.μ. φάτσα και αμόνωτο πάτωμα VS διαμέρισμα 100τ.μ. me 20τ.μ. φάτσα και πάνω/κάτω άλλα διαμερίσματα (θερμαινόμενα)....πέρα από αυτό το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ βγάζει καταναλώσεις ανά τ.μ.. Μάλλον η γκαρσονιέρα δεν έχει ελπίδα.
Παρόλα αυτά, τσέκαρε τις τιμές που έχεις εισάγει πάλι.
Λάθη όπως: Ένα δεκαδικό λιγότερο, ένα επιπλέον ψηφίο, αλλαγές που κάνει το πρόγραμμα μόνο του αν αντί για "." (τελεία) έχει χρησιμοποιηθεί "," (κόμμα), βγάζουν τρελά αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.