Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Αν και νωμίζω οτι δεν έγινε κατανοητό αυτό που σου έγραψα για την έκδοση των ΠΕΑ, πές της ευθυνόφοβης συμβολαιογράφου (και σε κάθε έναν απο αυτούς) να ανοίξουν τα στραβά τους και να διαβάζουν τις εγκυκλίους που τους στέλνει ο σύλλογος τους, σχετικά με τα τμ !!!!!

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ κατάλαβα ότι βγάζω ένα ΠΕΑ για το Α+Β1 και ένα ΠΕΑ για το Β2 και η συμβολαιογράφος θα πρέπει να τα δεχθεί στην αγοραπωλησία.. ΠΕΑ για το συνενωμένο κατάστημα δεν θα χρειαστεί .. Πλέον θα είναι ιδιοκτησίας του όλο και το κάνει ότι θέλει εξασφαλίζοντας τις απαραίτητες άδειες φυσικά 

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα χρειαστεί νέο ΠΕΑ μετά την συνένωση. Εκτός αν πέρα από αυτή κάνει και ριζικές ανακαινίσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Μου ανατέθηκε διενέργεια έκδοσης ΠΕΑ σε διαμέρισμα κτιρίου του πρώην Οργανισμού Εργατικής Κατοικίας ΟΕΚ.

Το ερώτημα μου είναι το εξής: Ποιος είναι ο ιδιοκτήτης του ακινήτου που θα πρέπει να αναγραφεί στα δεδομένα του Building cert ? Ο πελάτης μου του έχει παραχωρηθεί η χρήση για το διαμέρισμα ενώ δεν έχει γίνει ακόμα οριστικό παραχωρητήριο για την κυριότητα αυτού. Παρόλα αυτά το μισθώνει και θα πρέπει σύμφωνα με το Νόμο να εκδόσει ΠΕΑ..

 Τα στοιχεία του πελάτη μου θα αναγραφούν μόνο στα πεδία  νομικά υπόχρεου-πληρεξουσίου;

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται,

είχα ξαναρωτήσει, χωρίς καμιά απάντηση, οπότε το ξαναγράφω, για βοηθήστε:

Πρόκειται να εκδόσω ΠΕΑ σε αυθαίρετο (2 ισόγεια καταστήματα και μια μεζονέτα με χρήση κατοικίας πάνω από το ένα κατάστημα).  Καταστήματα 100+115=215 τμ, Κατοικία 100+80=180 τμ και κοινόχρηστα (κλιμακοστάσιο και αποθήκες) 40τμ. Τα ΠΕΑ τα θέλω για συμψηφισμό προστίμου με τον ν. 4495/17.

Έχω 2-3 απορίες, λοιπόν:

1) Βγάζω 3 ΠΕΑ (κατάστημα 1, κατάστημα 2 και μεζονέτα) χωρίς τα κοινόχρηστα (μη θερμαινόμενος χώρος) να φαίνονται πουθενά?

2) Υπάρχει ένας φωταγωγός ο οποίος είναι στεγασμένος στο δώμα, τον αντιμετωπίζω ως "Μη θερμαινόμενο χώρο"?

3) Επίσης (η απορία αφορά τον ν. 4495/17) θα πρέπει να ανέβουν κατηγορία και τα καταστήματα και η κατοικία για να μπουν τα έξοδα ενεργειακής αναβάθμισης στη μείωση του προστίμου? ή αρκεί μόνο η κατοικία?

Ευχαριστώ.

ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ-Model.pdf

Link to comment
Share on other sites

1) Ναί. Τρία ΠΕΑ. Οι κοινόχρηστοι χώροι θα αντιμετωπιστουν ως Μ.Θ.Χ (U/2)

2) Ναι

3) Δεν αντεληφθην την απορια σου

Αποψη μου τα ΠΕΑ να προηγηθουν της τακτοποιησης στο ν.4495 λογω του ασυμβιβαστου

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά ευχαριστώ,

άλλος θα την κάνει την τακτοποίηση, ούτως ή άλλως.

Αυτό που ρωτάω (3) είναι αν είναι απαραίτητο να κάνει εργασίες στα καταστήματα ώστε να ανέβουν ενεργειακή κατηγορία (για να μειωθεί το πρόστιμο στον ν. 4495, από τα έξοδα ενεργειακής αναβάθμισης). Επιθυμία του πελάτη είναι να αναβαθμίσει ενεργειακά μόνο την μεζονέτα (κατοικία). Επειδή η δήλωση τακτοποίησης αφορά και τα καταστήματα και την κατοικία (μια δήλωση-ένα πρόστιμο) μήπως είναι υποχρεωμένος να αναβαθμίσει ενεργειακά και τα καταστήματα και την κατοικία?

Επίσης, αν δεν χρειάζεται να αναβαθμίσει τα καταστήματα (αυτό πιστεύω), νομίζω δεν πρέπει να βγάλω ΠΕΑ για τα καταστήματα. (τι να τα κάνει τα ΠΕΑ?).

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Αντώνης 6 said:

 Επειδή η δήλωση τακτοποίησης αφορά και τα καταστήματα και την κατοικία (μια δήλωση-ένα πρόστιμο) μήπως είναι υποχρεωμένος να αναβαθμίσει ενεργειακά και τα καταστήματα και την κατοικία?

Ο συμψηφισμός του προστίμου του 4495 (όπως και του 4178) με ενεργειακή αναβάθμιση αναφέρεται αποκλειστικά σε κατοικίες και όχι σε τριτογενή κτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.