Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

9 ώρες πριν, Αντώνης 6 said:

Από που προκύπτει αυτό? Έχω αντίθετη γνώμη.

Συνάδελφε έχεις δίκιο δεν θυμόμουν ακριβώς τη διατύπωση ... αναφέρεται και σε άλλες χρήσεις εκτός κατοικίας (ΚΥΑ 27454_2017 - άρθρο 6 παργ. 3α)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

Έχω περίπτωση 2 ΠΕΑ τα οποία εκκρεμούν από το καλοκαίρι και έχουν πληρωθεί και τα παράβολα. Επειδή μάλλον δεν θα οριστικοποιηθούν μέσα στο '18, υπάρχει κάποιο θέμα αν αυτό γίνει στις αρχές του '19 ή θα πρέπει να πληρωθούν ξανά παράβολα, να βγει νέος αρ. πρωτοκόλλου κλπ; Σας ευχαριστώ και καλές γιορτές...

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχεις θέμα.

Εγώ να πω τον πόνο μου. Κάνω 2ο ΠΕΑ για Εξοικονομώ κατ' οίκον ΙΙ. Επιλέγω τύπο ΠΕΑ (εκεί που λέει πώληση, ανοικίαση κτλ) "2η επιθεώρηση Εξοικονομώ κατ' οίκον ΙΙ". 

Το έφτιαξα, το ανέβασα στο bulidingcert και τώρα έχει φάει κόλλημα με.....το φύλο συντήρησης λέβητα! Του βάζω ότι δεν υπάρχει και δεν το παίρνει. Παραμένει η επιλογή "Ναι" και μου ζητάει να το ανεβάσω!! Τι μπορεί να συμβάινει ? 

edit - Απαντάω στον εαυτό μου για να μην το βρείτε και εσείς πουθενά. 

Όταν επιλέγουμε ΠΕΑ 2ης επιθεώρησης για Εξοικονομώ κατ'οικον ΙΙ στο buildingcert, ΔΕΝ μπορούμε να αλλάξουμε κάποια στοιχεία, ένα από αυτά είναι και το φύλλο συντήρησης. Εγώ τελικά είχα υποβάλει φύλλο στο αρχικό ΠΕΑ και το είχα ξεχάσει και επομένως δεν μπορούσε να προχωρήσει και το 2ο ΠΕΑ χωρίς να το υποβάλω!

Edited by nik
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, akis73 said:

Παιδιά καλημέρα,

Έχω περίπτωση 2 ΠΕΑ τα οποία εκκρεμούν από το καλοκαίρι και έχουν πληρωθεί και τα παράβολα. Επειδή μάλλον δεν θα οριστικοποιηθούν μέσα στο '18, υπάρχει κάποιο θέμα αν αυτό γίνει στις αρχές του '19 ή θα πρέπει να πληρωθούν ξανά παράβολα, να βγει νέος αρ. πρωτοκόλλου κλπ; Σας ευχαριστώ και καλές γιορτές...

 

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQs_e-paravolo_2015.html

Δες εδώ στην ερώτηση νούμερο 8 

Για σιγουριά αν θες πάρε τηλ στο 2131621000 είναι πολύ εξυπηρετικοί

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, οκ για το παράβολο απλά δεν ξέρω αν το buildingcert θα εκδόσει ΠΕΑ με αρ. πρωτ. του '18 το έτος '19...

 

Link to comment
Share on other sites

@akis73

 Δε πιστεύω να έχεις θέμα αλλά μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις  2 νέες επιθεωρήσεις το 2019 (δηλ να τις ξαναπερασεις στο buildingcert) και 

εφόσον σου δεσμεύει κανονικά το παράβολο, σβήσε τις 2 επιθεωρήσεις που είχες  δημιουργήσει το 2018

Βέβαια, με κάθε επιφύλαξη τα παραπάνω γιατί δε το έχω δοκιμάσει ποτέ απο τότε που πρέπει να πληρώνεις το παράβολο 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θα το κοιτάξω και αυτό. Το καλύτερο βέβαια είναι να κλείσουν και τα 2 ΠΕΑ εντός του '18, θα συννενοηθώ με τους ιδιοκτήτες μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

Για  ένα ΠΕΑ ενός διαμερίσματος δεν έχω πρόσβαση στον λέβητα-καυστήρα αλλά και η θέρμανση στην πολυκατοικία δεν  λειτουργοί εδώ και πολλά χρόνια, τι βάζουμε για θέρμανση; Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το θεωρητικό ; ή  κάτι άλλο

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση.. σε ποιες περιπτώσεις θεωρείτε τα συστήματα τοπικά.. 

π.χ. ηλιακός που έχει 2 με 2,5 σωλήνα εξωτερικά για ΖΝΧ μετά μπαίνει κατευθείαν σε λουτρό και από εκεί πάει στην κουζίνα εσωτερικά, θεωρείται τοπικό; Υπάρχει κάπου κάποια κατεύθυνση;

Link to comment
Share on other sites

Σε πολυκατοικία (χωρίς καταστήματα) που έχει εκδοθεί ΠΕΑ για το σύνολο του κτιρίου και πρόκειται να γίνει αγοραπωλησία ενός διαμερίσματος, η συμβολαιογράφος μου ζητάει ΠΕΑ για το συγκεκριμένο διαμέρισμα. Το έχει αντιμετωπίσει κανείς αυτό? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.