Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

1 ώρα πριν, dib said:

Μήπως στη θέση- καρτέλα  ''ΖΩΝΗ'' δεν έχεις δεν έχεις επιλέξει κατηγορία εστιατόριο ?

...Δική μου πατ.ατα απο την βιασυνη μου χτες το βραδυ... Ειχα κλικαρει πολυκατοικια κατα λαθος αντι εστιατοριο...Οποιος βιαζεται...σκονταφτει!! 8-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε ένα οικόπεδο υπάρχει κτίσμα που είναι χωρισμένο στα 2 (μεσοτοιχία). Το ένα τμήμα που εξετάζω είναι μεζονέτα με υπόγειο (πρόσβαση εσωτερικά) ισόγειο και όροφο. Το  άλλο τμήμα ήταν ίδια μεζονέτα που διαχωρίσθηκε οριζόντια σε 2 κατοικίες. Τα 2 τμήματα έχουν ανεξάρτητες εισόδους από διαφορετικές πλευρές του οικοπέδου που και αυτό είναι χωρισμένο.  Έχει γίνει σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας καυ υποτίθεται ότι τα κτίσματα είναι ανεξάρτητα. Όμως οι απαιτούμενες εργασίες δεν έχουν ολοκληρωθεί. Έτσι το υπόγειο είναι εννιαίο (δεν έχει χωρισθει ακόμα) και το λεβητοστάσιο είναι κοινό. Μπορώ να θεωρήσω ότι αποτελεί τμήμα κτιρίου σε πολυκατοικία (για να γλυτώσω από το υπόγειο ΜΘΧ) ή πρέπει να θεωρήσω μονοκατοικία και ολόκληρο κτίσμα  (θεωρώντας φανταστικό χώρισμα) ?

Επίσης άλλη μια ερώτηση. Ανέλαβα την έκδοση για ΠΕΑ για κατοικία πριν αρκετό καιρό. Ενώ είχα κάνει αποτύπωση και υπολογισμούς για κάποιους λόγους δεν προχώρησα στην έκδοση. Τώρα μου ζητήθηκε να το δώσω για να περασθεί στο μισθωτήριο. Όμως το μισθωτήριο είναι για επαγγελματική χρήση (γραφείο). Εγω μπορώ να κατθέσω αυτό που έχω κάνει (κατοικία) ή πρέπει να το αλλάξω για να διορθώσω τη χρήση?  

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

On 11/8/2014 at 2:08 ΜΜ, tetris said:

1. Το κατάστημα είναι χωρισμένο σε δύο κτίρια ή δύο χώρους?

2. Εφόσον (στο κτίριο Β) δεν υπάρχουν μόνιμα διαχωριστικά, ο χώρος θεωρείται ενιαίος

3. Σαν εμβαδόν στέγης, θεωρείται το εμβαδόν της προβολής της σε οριζόντιο επίπεδο (στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ πέραν του εμβαδού και του U, δηλώνεις την κλίση και τον προσανατολισμό της) 

4. Οι φεγγίτες καταχωρίζονται σαν διαφανή δομικά στοιχεία (με κλίση και προσανατολισμό)

ΠΩΣ ΒΡΙΣΚΩ ΤΗ ΚΛΙΣΗ ΦΕΓΓΙΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ

ΣΕ ΚΕΚΛΙΜΕΝΗ ΣΤΕΓΗ? 

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται στο κείμενο δημοσιεύσεων και τίτλων. Επίλεξε επεξεργασία (κάτω μέρος μηνύματος) και διόρθωσέ το. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ως κλίση επιπέδου ως προς τον ορίζοντα (=οριζόντιο επίπεδο=κάθετο προς την ακτίνα της γης στο συγκεκριμένο σημείο) θεωρείται η γωνία που σχηματίζεται από τις καθέτους των δύο επιπέδων

Προσανατολισμός είναι η γωνία μεταξύ του Βορρά και της καθέτου στο επίπεδο (στο ίχνος της ως προς το οριζόντιο επίπεδο)

Αν διαβάσεις προσεκτικά τις ΤΟΤΕΕ, θα τα βρεις εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που έχω ένα 3ώροφο κτίριο με ενοικιαζόμενα δωμάτια που συνολικά είναι 300τ.μ.

Επειδή είμαι Α τάξης δεν μπορώ να το βγάλω στο σύνολο.

Μπορώ να το σπάσω ανά όροφο σε 3 ΠΕΑ ή θα υπάρξει πρόβλημα;

Το κτίριο έχει κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο και 2 αυτόνομα δωμάτια σε κάθε όροφο.

Σαν ιδιοκτησιακά είναι όλο ενιαίο.

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα 

Έχω την εξής περίπτωση

Σε άδεια που είχε περάσει πολεοδομία το καλοκαίρι του 17, έχουν γίνει κάποιες αλλαγές (μεγάλωσε ένα άνοιγμα και κάτι άλλα ψιλά), οι οποίες μου συμπαρασύρουν την ΜΕΑ 

Το ζήτημα είναι το εξής: 

Έστω ότι είχα κάποια δομικά στοιχεία με οριακά U βάσει του προηγούμενου ΚΕΝΑΚ, τα οποία πλέον δεν ικανοποιούν το νέο ΚΕΝΑΚ 

Σε αυτή τη περίπτωση τι γίνεται ; 

Κάνω αναθεώρηση της ΜΕΑ κρατώντας τα παλιά δομικά στοιχεία ή πρέπει να τα αλλάξω ώστε να συμφωνούν με τα καινούρια όρια ; 

Και εάν ναι, προφανώς θα πρέπει να αλλάξει και η κατασκευή ; 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε σε κατάλαβα ; 

Όταν λες θα γίνει με την εγκεκριμένη μελέτη, εννοείς την παλιά ; 

Εγώ δηλαδή υποβάλλω ξανά τεύχος υπολογισμών ΜΕΑ, στο οποίο επί παραδείγματι θα γράφω ότι η οροφή έχει U = 0.43 < Umax 0.45 (και όχι 0.40 ; )

Link to comment
Share on other sites

Πολλές πολεοδομίες δεν δέχονται σε ενημέρωση ή αναθεώρηση μελέτη με τον παλιό ΚΕΝΑΚ , εν αναμονή διευκρινιστικής οτί μπορεί να βγεί ΠΕΑ (για το πεκ) με την παλιά τοτεε.

Υπ' οψη οτι η αλλαγή ενός κουφώματος επιφέρει αλλαγές και στις μελέτες απωλειών - ψυκτικών φορτίων κλπ (εμένα μου τα εχουν ζητήσει ακόμα και για λίγα W διαφορά :()

Edited by skidoo23
Link to comment
Share on other sites

Mπλέξαμε εάν ισχύει αυτό... 

Και εγώ κάτι τέτοιες διαφορές έχω, ένα κούφωμα που αυξήθηκε 20 cm σε φάρδος και 1 που έγινε 5 εκατοστά μικρότερα σε ύψος (σε κάθε διαμέρισμα)...

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.