Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Παιδιά σε διαμέρισμα που είναι στο Εξοικονομώ (πρόκειται για το δικό μου σπίτι) είχα θέρμανση με λέβητα και 2 κλιματιστικά για ψύξη.. Πλέον έβαλα σε όλους τους χώρους (πλην w/c όπου υπάρχουν αερόθερμα) split κλιματιστικά. Στη 2η επιθεώρηση θα μπορούσα να πάω σε πλήρη κάλυψη από split και ένα ποσοστό τα αερόθερμα για τα wc? Αυτή είναι και η πραγματική κατάσταση- έτσι τα χρησιμοποιώ δηλαδή. Θα χρειαστεί άδεια μικρής κλίμακας λέτε (αν πιάνεται αυτονόμηση διαμερίσματος δηλαδή ρωτάω);

Edited by ata
Link to comment
Share on other sites

Αν η θέρμανση μπορεί να γίνει με επιλογή λέβητα ή κλιματιστικών, τότε ο λέβητας παραμένει σαν πρωτεύον σύστημα.

Αν δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο λέβητας (αφαίρεση σωμάτων, αποκοπή ή σφράγισμα σωλήνων κλπ), τότε μπορεί να αγνοηθεί ο λέβητας, και να βάλεις σαν σύστημα θέρμανσης τα κλιματιστικά.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, antloukidis said:

Αν η θέρμανση μπορεί να γίνει με επιλογή λέβητα ή κλιματιστικών, τότε ο λέβητας παραμένει σαν πρωτεύον σύστημα.

Αν δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο λέβητας (αφαίρεση σωμάτων, αποκοπή ή σφράγισμα σωλήνων κλπ), τότε μπορεί να αγνοηθεί ο λέβητας, και να βάλεις σαν σύστημα θέρμανσης τα κλιματιστικά.

 

O λέβητας μπορεί να χρησιμοποιηθεί, θα τον ήθελα δηλαδή σαν backup αν υπάρχει κάποια βλάβη στα AC αλλά γιατί από τη στιγμή που κάνεις μια επένδυση με Α/Θ με υψηλά COP, αυτό γιατί να μην προς όφελος του κτιρίου?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μας είχαν τονίσει κατ' επανάληψη, στα επίσημα υποχρεωτικά σεμινάρια (που έχουν καταργηθεί τώρα), ότι προβλεπόταν! 

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τελευταία

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θυμάμαι και εγώ.. Γραμμένο δεν έχω δεί κάτι όμως πέρα από τοπικές μονάδες τύπου τζάκι μη ενεργειακό κτλ τα οποία τα αγνοείς αν υπάρχει κεντρικό σύστημα θεωρώντας ότι είναι εκεί διακοσμητικά ή εφεδρικά. Σε περίπτωση Α/Θ όμως που βάζεις την πιο σύγχρονη/αποδοτική μορφή θέρμανσης που υπάρχει δεν είναι άδικο να την κρύβεις στους υπολογισμούς?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Εχω να εκδοσω ΠΕΑ σε ιδιοκτησια η οποια αποτελειται απο την κυρια κατοικια και εναν ξενωνα. Λογικα θα θελει δυο ΠΕΑ, σωστα?

Αν θελει δυο, ποιο θα βαλει στο μισθωτηριο?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα διαμέρισμα με θέρμανση πετρελαίου  που έχει και κλιματισμό ψύξη – θέρμανση μπορώ να έχω θέρμανση και από λέβητα και από κλιματιστικό ταυτόχρονα ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,
Περίπτωση όπου υπάρχει οικοδομή χωρίς σύσταση με υπόγειο ισόγειο και α όροφο, δίχως σύσταση και ο ιδιοκτήτης

θέλει να κάνει ενοικιαστήριο για το υπόγειο. Μπορεί να γίνει 1 ΠΕΑ για το υπόγειο ή θα πρέπει υποχρεωτικά να γίνει ΠΕΑ για

όλο το κτίριο.?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.