Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Αυτό θα κάνει ο ιδιοκτήτης (ετσι ισχυρίζεται τουλάχιστον) οπότε επαναφέρω την αρχική ερώτηση μου

Στο πρόγραμμα του ΤΕΕΚΕΝΑΚ-Μελέτη που δηλώνω τη γεωθερμία? Μόνο στο τύπο που δηλώνω "γεωθερμική αντλία με κατακόρυφο εναλλάκτη"?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε νέο ηλιακό θερμοσύφωνα στην επιφάνεια βάζετε την ονομαστική ή του πιστοποιητικού?  Έχω σπίτι με 3 Υ/Δ και έβαλα ηλιακό με 4 τ.μ. για να καλύπτει το 60% των ΖΝΧ αλλά αν πάω  βάση πιστοποιητικού έχω συλλεκτική επιφάνεια 3.65 και όχι 4 και πέφτω κάτω από το 60%..

Edited by ata
Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, ata said:

... αλλά αν πάω  βάση πιστοποιητικού έχω συλλεκτική επιφάνεια 3.65 και όχι 4 και πέφτω κάτω από το 60%..

Μετράει η συλλεκτική επιφάνεια (3,65) και όχι η μικτή επιφάνεια του συλλέκτη με το περιμετρικό πλαίσιο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dib said:

Μετράει η συλλεκτική επιφάνεια (3,65) και όχι η μικτή επιφάνεια του συλλέκτη με το περιμετρικό πλαίσιο.

Αυτό υπέθεσα και εγώ. Απλά μου βγαίνει 58% οπότε δε νομίζω να έχω θέμα με τόσο μικρή απόκλιση. Ήδη τα 4 τ.μ. τα θεωρώ υπερβολικά..

Link to comment
Share on other sites

Στον ΚΕΝΑΚ, θεωρούν ημερήσια κατανάλωση για κάθε άτομο 50lt ZNX. Αν δεν υπάρχει τέτοια κατανάλωση (βάσει σεναρίου και όχι γενικών παραδοχών), έχω ακούσει ότι μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα στον συλλέκτη. Εκτός αν υπάρχει βαλβίδα ασφαλείας στο κύκλωμα;

Link to comment
Share on other sites

Έχω  τρία διαμερίσματα σε αυλή που ανήκουν σε μια οριζόντια ιδιοκτησία, ο αριθμός πρωτοκόλλου δηλώσεις και αριθμός ιδιοκτησίας  κτηματολογίου είναι ένας.

Στην περίπτωση αυτή βάζουμε τον ίδιο αριθμό πρωτοκόλλου δηλώσεις και αριθμό ιδιοκτησίας  κτηματολογίου και στα τρία διαμερίσματα ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.