Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλημέρα, έχει αντιμετωπίσει κανείς πρόβλημα να εισάγεις Ηλιακό Συλλέκτη και να μην τον λαμβάνει υπόψη στους υπολογισμούς το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ ?

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, yaldabaoth said:

Καλημέρα, έχει αντιμετωπίσει κανείς πρόβλημα να εισάγεις Ηλιακό Συλλέκτη και να μην τον λαμβάνει υπόψη στους υπολογισμούς το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ ?

Ή κάποιο κουτί έχει μείνει ασυμπλήρωτο στη καρτέλα ή έχεις επιλέξει χρήση που δεν απαιτείται ΖΝΧ.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγω μια ερώτηση γιατί εχω παρει ανάποδες :evil:

Σε 2όροφο κτήριο (όλο) με χρήση γραφείων δεν υπάρχει ψύξη ... έβαλα θεωρητικό σύστημα αλλά στις βοηθητικές μονάδες δεν παίρνει τη τιμή : 115,35 τμ Χ 5 W/τμ = 0.577 KW ... και άλλα τόσα στο β΄ όροφο ... γράφω τον αριθμό αλλά μετά το save μου βγάζει 0.00 KW !!!

Έχει τύχει σε κάποιον άλλον κάτι αντίστοιχο ή κάνω κάτι λάθος ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου έχει τύχει να χαλάει τις τιμές που εισάγω σε U-Value όταν χρησιμοποιήσω την λάθος υποδιαστολή (κόμμα αντί για τελεία).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

στο συνημμένο σχέδιο (κατάστημα με παρασκευή και πώληση μπουγάτσας και τα συναφή) θα το χωρίζατε σε δύο θερμικές ζώνες (μια ως καφενεία-η κόκκινη γραμμή και η άλλη ως διάδρομοι και άλλοι κοινόχρηστοι βοηθητικοί χώροι-η μπλε γραμμή) ή θα το κάνατε ως μια με χρήση καφενεία;

Ευχαριστώ

 

 

pea_kafeneia.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω πάρα πάρα πολύ καιρό να πετύχω δισωλήνιο σύστημα σε ΠΕΑ και επειδή με τα δισωλήνια δεν τα πάω καλά θα εκτιμούσα τη βοήθεια σας στο παρακάτω. 

Έχω τον εξής λέβητα, αν φυσικά μπορείτε να καταλάβετε κάτι... Είναι δισωλήνιο; Δεν καταλαβαίνω πόσους κλάδους έχω...

IMG_2657.thumb.JPG.b9cf63644f5e8c0e0555d3148c4ca230.JPG

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.