Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Αν και δεν φαίνεται καλά, δισωλήνιο πρέπει να έχεις.

Βλέπω 2 κλάδους που φεύγουν από κυκλοφορητή Bell-Gauset.

Επίσης για τόσο παλιά εγκατάσταση το πιο πιθανόν είναι να έχεις δισωλήνιο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά. Για να το καταλάβω κιόλας, αφού βρεθήκατε που βρεθήκατε πρόθυμοι να βοηθήσετε, όταν λέμε τέσσερις κλάδοι, δε θα πρέπει να βλέπω 4 ζεύγη σωλήνων (προσαγωγής και επιστροφής το κάθε ζεύγος); Γιατί εγώ δεν βλέπω 8 σωλήνες εδώ και αναρωτιέμαι πως το καταλάβατε...

Και κάτι άλλο για την ουσία του ΠΕΑ. Ο αριθμός των στηλών θυμάμαι ότι επηρεάζει στον υπολογισμό της ισχύος του δικτύου διανομής έτσι δεν είναι. Διαιρώ την συνολική ισχύ με των αριθμό των κλάδων για να βρω πόση ισχύ μεταφέρει ο ένας κλάδος; Ή λέω βλακείες;

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

έχω περίπτωση σοφίτας στην οποία οι περιμετρικοί τοίχοι, που ορίζουν τον κυρίως χώρο, είναι φτιαγμένοι από γυψοσανίδα. Πίσω από την γυψοσανίδα έχει διαμορφωθεί αποθηκευτικός χώρος. Για το ΠΕΑ θα θεωρήσω ως θερμική ζώνη το σύνολο της σοφίτας μαζί με την αποθήκη ή θα θεωρήσω πως ο κύριος χωρος της σοφίτας είναι η θερμική μου ζώνη και η αποθήκη ο ΜΘΧ;

 

Link to comment
Share on other sites

On 23/5/2019 at 11:54 ΠΜ, Fade2Black said:

Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά. Για να το καταλάβω κιόλας, αφού βρεθήκατε που βρεθήκατε πρόθυμοι να βοηθήσετε, όταν λέμε τέσσερις κλάδοι, δε θα πρέπει να βλέπω 4 ζεύγη σωλήνων (προσαγωγής και επιστροφής το κάθε ζεύγος); Γιατί εγώ δεν βλέπω 8 σωλήνες εδώ και αναρωτιέμαι πως το καταλάβατε...

Και κάτι άλλο για την ουσία του ΠΕΑ. Ο αριθμός των στηλών θυμάμαι ότι επηρεάζει στον υπολογισμό της ισχύος του δικτύου διανομής έτσι δεν είναι. Διαιρώ την συνολική ισχύ με των αριθμό των κλάδων για να βρω πόση ισχύ μεταφέρει ο ένας κλάδος; Ή λέω βλακείες;

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Έχεις δίκηο συνάδελφε.

Εδώ βλέπουμε το συλλέκτη επιστροφής μόνο (αν βλέπω καλά 2 x 1'' + 1 x 1/2'' + 1x3/4''). Μάλλον κάποια σωλήνα είναι η πλήρωση.

Θα πρέπει να δούμε και τις αναχωρήσεις για ασφαλή συμπεράσματα (αφαιρώντας την σωλήνα ασφαλείας).

Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα,

Σε αυτοψία είδα ότι εχουν κλειστεί 2 εξώστες στην μπροστά και στην πίσω όψη ενός διαμερίσματος, οι οποίοι χρησιμοποιούνται σαν αποθηκευτικοί χωροι. Για το ΠΕΑ εχω δηλωσει:

- 1 θερμική ζώνη (χώρος κατοικίας)

- 2 Μη θερμαινόμενους χώρους (τους 2 κλεισμένους εξώστες) και 

- 2 διαχωριστικές επιφανειες (τους τοίχους που διαχωρίζουν την κατοικία από τους κλεισμένους εξώστες) 

 

Το πρόβλημα είναι ότι το πρόγραμμα μου βγάζει λάθος γιατί ΠΡΈΠΕΙ να συμπληρώσω διαφανείς επιφάνειες (κουφώματα) και αερισμό  στη θερμική μου ζώνη 

ΟΜΩΣ εγώ αυτές τις επιφάνειες (τοίχοι και κουφώματα) τις δηλώνω στην καρτέλα διαχωριστικές επιφανειες

Πώς μπορώ να το λύσω ? 

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, MAR_PAX said:

Το πρόβλημα είναι ότι το πρόγραμμα μου βγάζει λάθος γιατί ΠΡΈΠΕΙ να συμπληρώσω διαφανείς επιφάνειες (κουφώματα) και αερισμό  στη θερμική μου ζώνη  

ΟΜΩΣ εγώ αυτές τις επιφάνειες (τοίχοι και κουφώματα) τις δηλώνω στην καρτέλα διαχωριστικές επιφανειες

Στους 2 διαχωριστιές επιφάνιες, στις διαφανείς επιφάνειες (κουφώματα) βάζεις U = 0.0 ... επιφάνεια 0,0001 (κα γράφεις κάτι για το πως είναι το κούφωμα)  ... gw = 0 ... και σκιάσεις βάλε οτι θέλεις ...

Στο θέμα του αερισμού ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να σου ζυτάει αερισμό στη ΘΖ !!! ... κάτι έχεις κάνει λάθος εκτός αν έχει βάλει μηχανικό αερισμό .. αλλά και πάλι το πρόγραμμα κάνει μόνο του την απομείωση !

 

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ dib , 

Στους ΜΘΧ έχω υπολογίσει αερισμό και στις διαχωριστικές επιφάνειες έχω δηλώσει και τα κουφώματα (υπάρχουν μπαλκονόπορτες) 

Το πρόγραμμα μου βγάζει το εξής μήνυμα : 

Errors για Υπάρχον Κτίριο
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Πρέπει να ορίσετε τη διείσδυση αέρα από κουφώματα στη ζώνη 1 στο Υπάρχον Κτίριο
Πρέπει να ορίσετε διαφανείς επιφάνειες στη ζώνη 1 στο Υπάρχον Κτίριο

Συνολικά errors για Υπάρχον Κτίριο = 2
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Warnings για Υπάρχον Κτίριο
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Συνολικά warnings για Υπάρχον Κτίριο = 0

 

Το οποίο και σταματάει να μου το βγάζει εαν δηλώσω πχ 1 παραθυρο 0,01τμ και διείσδυση αέρα απο κουφώματα  πχ 0,05 m3/h στη Θερμική Ζώνη

Για αυτό λέω οτι ίσως θεωρείται υποχρεωτικο πχ να υπάρχει εστω και 1 κουφωμα στη θερμική Ζώνη?!

Edited by MAR_PAX
Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, MAR_PAX said:

Ευχαριστώ dib , 

Στους ΜΘΧ έχω υπολογίσει αερισμό και στις διαχωριστικές επιφάνειες έχω δηλώσει και τα κουφώματα (υπάρχουν μπαλκονόπορτες) 

Το πρόγραμμα μου βγάζει το εξής μήνυμα : 

Errors για Υπάρχον Κτίριο
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Πρέπει να ορίσετε τη διείσδυση αέρα από κουφώματα στη ζώνη 1 στο Υπάρχον Κτίριο
Πρέπει να ορίσετε διαφανείς επιφάνειες στη ζώνη 1 στο Υπάρχον Κτίριο

Συνολικά errors για Υπάρχον Κτίριο = 2
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Warnings για Υπάρχον Κτίριο
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Συνολικά warnings για Υπάρχον Κτίριο = 0

 

Το οποίο και σταματάει να μου το βγάζει εαν δηλώσω πχ 1 παραθυρο 0,01τμ και διείσδυση αέρα απο κουφώματα  πχ 0,05 m3/h στη Θερμική Ζώνη

Για αυτό λέω οτι ίσως θεωρείται υποχρεωτικο πχ να υπάρχει εστω και 1 κουφωμα στη θερμική Ζώνη?!

Στον εξεταζόμενο χώρο (ΘΖ) και στη Ζώνη 1, στο κουτάκι διείδυση αέρα πρέπει να καταχωρήσεις υποχρεωτικά διείδυση αέρα απο ανοίγματα (που σίγουρα έχεις παράθυρα και μπαλοκονόπορτες) ... γιαυτό σου βγάζει το μήνυμα ... εγω άλλο κατάλαβα στην αρχή .. αυτό που έγραψα στο 1ο μήνυμα !

Anyway ...

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το πρόγραμμα έχει τα θέματά του.

Βάζεις ένα νούμερο μικρό σε ότι σου ζητάει (0,0001 αερισμό, σε ένα κούφωμα μούφα με U 0,001 και τμ 0,0001) και συνεχίζεις.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.