Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Σε σενάριο εξοικονομώ έχω βάλει αντλία θερμότητας 15 KW (που έχει σύνδεση με το υφιστάμενο δίκτυο καλοριφέρ) η οποια εξυπηρετεί και τις ανάγκες ZNX  

Μπορεί καποιος να μου πεί εαν έχω δηλώσει σωστά τα στοιχεία της Καρτέλας του ΖΝΧ???? 

- Στην καρτελα Παραγωγή του  ΖΝΧ  :  βάζω για το χειμώνα  --> Αντλία θερμότητας υδρόψυκτη με Β. Απ = 3,35 (οσο είναι το COP στη θέρμανση ή υπολογίζεται κάπως διαφορετικά? )

                                                                      βαζω για το καλοκαίρι --> Τοπικός ηλεκτρικός θερμαντήρας (4kw)  με   Β. Απ = 1 

-Το δίκτυο διανομής του ΖΝΧ έχει απόδοση που υπολογίζεται απο τον πίνακα 4,11 σελ 48727 αναλόγα με τη μόνωση των σωληνώσεων του δικτύου διανομής της αντλίας  πχ  εστω οτι διαλέγω το 4,5 αρα θα έχω Β ΑΠ = 0,955

-Το σύστημα αποθήκευσης  : 0,93 

- Βοηθητικές μονάδες : Δε συμπληρώνω τίποτα (εαν εχω καταλάβει καλά είναι ο κυκλοφορητής είναι ενσωματωμένος στην αντλία θερμότητας) 

Και κάτι ακόμα :  Εαν έχω αντλία θερμότητας και τοποθετήσω και θερμοστατικές κεφαλές στα σώματα η κατηγορία αυτοματισμών πάει Γ ? 

 

Edited by katepa
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώντας από το τέλος :

1. Θερμοστατικές κεφαλές + Α/Θ -> κατηγορία αυτοματισμών = Β

2. Βοηθητικές μονάδες = 0

Αν η Α/Θ τροφοδοτεί μέσω του δικτύου σωληνώσεων της κεντρικής θέρμανσης εκτός των σωμάτων και μπόϊλερ για ΖΝΧ τότε :

3. Β.Α. δοχείου αποθήκευσης = 0,93

4. Οι απώλειες του κεντρικού δικτύου διανομής ΖΝΧ προκύπτουν από τον πιν. 4.16. Επειδή όμως πρόκειται για τοπική μονάδα παραγωγής ΖΝΧ σε κτήριο κατοικίας όπου το δίκτυο είναι μικρό, τότε σύμφωνα με την παρ 5.8.3. οι απώλειες είναι μηδενικές. 

5. Στην παραγωγή : Α/Θ αερόψυκτη. Τα υπόλοιπα όπως τα λες. (Το COP που αναφέρεις μου φαίνεται κάπως μικρό. Πρέπει αν έχεις θερμαντικά σώματα να χρησιμοποιήσεις τον τύπο 4.5γ. : SCOP = 2,75*(ns55oCΘΚ + 3%) όπου ns55oCΘΚ από το φύλλο προϊόντος της Α/Θ για θερμό κλίμα).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ nick_61 !

Με  τον τύπο 4.5γ  βγάζω το COP [ο βαθμός απόδοσης είναι 119% --> SCOP =2,75*(119%+3%)=3.35]

Μερικές διευκρινήσεις ακόμα : 

1)Η αντλία γιατί είναι αεροψυκτη απο τη στιγμή που συνδεεται με καλοριφέρ ???  (τα σώματα έχουν θερμαντικό μέσο το νερό) 

2) Η αντλία θερμότητας είναι κατηγορία αυτοματισμών Γ σε περίπτωση που δε μπουν οι θερμοστατικές κεφαλές ? 

3) Στην περίπτωσή μου, που η αντλία θερμότητας ζεσταίνει και το νερό (μποιλερ), δηλαδή  ο ταμιευτήρας είναι ενσωματωμένος στο ΖΝΧ  μπορώ να ζητήσω ακόμη 1500 ευρώ (παρέμβαση 4Δ)?! Ρωτάω γιατί μου φαίνονται πολλά 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, katepa said:

1)Η αντλία γιατί είναι αεροψυκτη απο τη στιγμή που συνδεεται με καλοριφέρ ???  (τα σώματα έχουν θερμαντικό μέσο το νερό) 

2) Η αντλία θερμότητας είναι κατηγορία αυτοματισμών Γ σε περίπτωση που δε μπουν οι θερμοστατικές κεφαλές ? 

3) Στην περίπτωσή μου, που η αντλία θερμότητας ζεσταίνει και το νερό (μποιλερ), δηλαδή  ο ταμιευτήρας είναι ενσωματωμένος στο ΖΝΧ  μπορώ να ζητήσω ακόμη 1500 ευρώ (παρέμβαση 4Δ)?! Ρωτάω γιατί μου φαίνονται πολλά 

1. Αερόψυκτη γιατί το ψυκτικό κύκλωμα ψύχεται με τον αέρα (ανεμιστήρες). Γι'αυτό λέγεται αέρα/νερού. Ο όρος "αερόψυκτη" δεν έχει σχέση με το θερμαντικό μέσο του κυκλώματος θέρμανσης.

2. Η αντλία θερμότητας εγκατάσταση θέρμανσης είναι κατηγορία αυτοματισμών Γ σε περίπτωση που δεν μπουν οι θερμοστατικές κεφαλές ?  Ναι

3. Δεν μπορείς, δες εδώ:   https://exoikonomisi.ypen.gr/-/dieukrineseis-gia-ten-epileximoteta-elektromechanologikon-systematon-thermanses-psyxes-kai-paroches-zestou-nerou-chreses-zn-ch-

Edited by nick_61
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΠΕΑ για εξοικονομώ. Μονοκατοικία υπόγειο 110,34τ.μ. ΜΘΧ και ισόγειο 117,84τ.μ. δεν συνδέονται με εσωτερική σκάλα, οπότε θα αναλύσω το υπόγειο ως ΜΘΧ.

 ο οδηγός λέει

Κόστος Επιθεωρήσεων

Η δαπάνη για το κόστος των δύο ενεργειακών επιθεωρήσεων,  επιχορηγούνται από το Πρόγραμμα σε ποσοστό 100% της δαπάνης υπό την προϋπόθεση υπαγωγής της αίτησης και επίτευξης του ελάχιστου ενεργειακού στόχου του προγράμματος.

H επιλέξιμη αμοιβή ανά ενεργειακή επιθεώρηση συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α. καθορίζεται ως εξής:

i) για μονοκατοικία ή διαμέρισμα, η αμοιβή καθορίζεται σε 62 € επαυξημένη κατά 1,86 €/τ.μ. ωφέλιμης επιφανείας της ιδιοκτησίας, με μέγιστο επιλέξιμο ποσό ανεξαρτήτως επιφάνειας τα 310,0 €,

Ως ωφέλιμη επιφάνεια για την αμοιβή θα βάλω μόνο το ισόγειο; ήτοι 62+1,86x117,84=281,18ε με ΦΠΑ; ή θα προσθέσω και το υπόγειο;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Σε διώροφο πετρόχτιστο εγκατελελειμμένο κτίσμα προ του 1955 , χρειάζονται ΠΕΑ για πώληση. Το ισόγειο έχει ξεχωριστή είσοδο από τον όροφο και χρησιμοποιούνταν τότε ως στάβλος και ο όροφος ένα υπνοδωμάτιο. Σήμερα, θα γίνει 1 ΠΕΑ με 2 θερμικές ζώνες ή 2 ΠΕΑ ξεχωριστά? 

Ευχαριστώ.  

 

Edited by Nefeli86
Link to comment
Share on other sites

On 22/6/2019 at 1:42 ΜΜ, Geo-engineer said:

Ως ωφέλιμη επιφάνεια για την αμοιβή θα βάλω μόνο το ισόγειο; ήτοι 62+1,86x117,84=281,18ε με ΦΠΑ; Ναι

και ως συνολική επιφάνεια το άθροισμα των 2 επιπέδων.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Nefeli86 said:

Σε διώροφο πετρόχτιστο εγκατελελειμμένο κτίσμα προ του 1955 , χρειάζονται ΠΕΑ για πώληση. Το ισόγειο έχει ξεχωριστή είσοδο από τον όροφο και χρησιμοποιούνταν τότε ως στάβλος (σήμερα ως τι ?) και ο όροφος ένα υπνοδωμάτιο. Σήμερα, θα γίνει 1 ΠΕΑ με 2 θερμικές ζώνες ή 2 ΠΕΑ ξεχωριστά?

Αν ο τότε στάβλος παραμένει αδιαμόρφωτος και δεν είναι πλέον κατοικίσιμος χώρος, τότε στο συμβόλαιο ας τον θεωρήσουν ως αποθήκη ή χώρος κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων (που ανήκει στις εξαιρέσεις).

Όσο για τον απάνω όροφο που λές για δωμάτιο ... πάλι σε αυτή τη περίπτωση δεν απαιτείται ΠΕΑ, αφού το μικρότερο τμήμα κτιρίου για το οποίο μπορεί να εκδοθεί ΠΕΑ είναι η κτιριακή μονάδα.

 

Link to comment
Share on other sites

Το κτίριο είναι πάνω από 20 χρόνια εγκατελελειμμένο, οπότε και η χρήση που γράφω ανήκει στο τότε. Σήμερα, μετά την πώληση και την αναπαλαίωση θα χρησιμοποιηθεί ως ΚΧ ισόγειο και όροφος. Πιστεύεις χρειάζεται 1 ή 2 ΠΕΑ? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.