Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

On 7/6/2019 at 6:58 ΜΜ, nick_61 said:

1. Αερόψυκτη γιατί το ψυκτικό κύκλωμα ψύχεται με τον αέρα (ανεμιστήρες). Γι'αυτό λέγεται αέρα/νερού. Ο όρος "αερόψυκτη" δεν έχει σχέση με το θερμαντικό μέσο του κυκλώματος θέρμανσης.

2. Η αντλία θερμότητας εγκατάσταση θέρμανσης είναι κατηγορία αυτοματισμών Γ σε περίπτωση που δεν μπουν οι θερμοστατικές κεφαλές ?  Ναι

3. Δεν μπορείς, δες εδώ:   https://exoikonomisi.ypen.gr/-/dieukrineseis-gia-ten-epileximoteta-elektromechanologikon-systematon-thermanses-psyxes-kai-paroches-zestou-nerou-chreses-zn-ch-

Σχετικά με το 3, γιατί όχι; Μιλάει για ταμιευτήρα αποθήκευσης (μπόιλερ) και όχι απλά δυνατότητα παραγωγής ΖΝΧ

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Nefeli86 said:

Το κτίριο είναι πάνω από 20 χρόνια εγκατελελειμμένο, οπότε και η χρήση που γράφω ανήκει στο τότε. Σήμερα, (είναι στάβλος ... κτηνοτροφική εγκατάσταση άρα ΔΕΝ απαιτείται ΠΕΑ για τέτοια χρήση) ... μετά την πώληση και την αναπαλαίωση θα χρησιμοποιηθεί ως ΚΧ ισόγειο και όροφος. Πιστεύεις χρειάζεται 1 ή 2 ΠΕΑ? Ευχαριστώ!

Άποψη μου είναι ότι δεν απαιτείται ούτε για το ισόγειο ούτε για τον όροφο ... το τι θα κάνουν μετά την αγορά οι νέοι ιδιοκτήτες είναι άλλο θέμα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Θέλω την βοήθεια σας .

έχω ένα ΠΕΑ σε ξενοδοχείο θερινής λειτουργίας το οποίο διαθέτει 3 κτήρια. 1 κεντρικό και 2 κτήρια υπνοδωματίων (6 δωμάτια σε κάθε κτίριο).

Η Ο.Α. είναι κατοικίες και η άδεια λειτουργίας του ΕΟΤ είναι επιπλωμένα διαμερίσματα Α' τάξης.

εκδίδω 2 ΠΕΑ για κάθε κτήριο υπνοδωματίων σαν Ξενοδοχείο Θερινής Λειτουργίας (Α' τάξης) και στη χρήση της ΘΖ ( στην περίπτωση μου το κάθε κτήριο είναι μια ΘΖ) επιλέγω προσωρινή διαμονή> ξενοδοχείο>θερινή λειτουργία>υπνοδωμάτια ;; σωστα;

Στο κεντρικό κτήριο έχει: 

  • ένα εστιατόριο στο ισόγειο ,
  • ρεσεψιόν και ένα δωμάτιο (χρήση μόνο από τον ιδιοκτήτη της μονάδας) στον Α' όροφο με ανεξάρτητες εισόδους και
  • μία αίθουσα 50 τμ με όργανα γυμναστικής στον Β΄όροφο

για το συγκεκριμένο κτήριο σκέφτομαι να εκδόσω

  • 1 πεα για το εστιατόριο στο ισόγειο
  • 1 πεα για τη ρεσεψιόν και το δωμάτιο του ιδιοκτήτη με 2 ΘΖ  
  • 1 πεα για την αίθουσα με τα όργανα γυμναστικής σαν αίθουσα πολλαπλών χρήσεων.

θέλω την άποψη - βοήθεια σας, καθε άποψη ευπρόσδεκτη

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

- 2 ΠΕΑ για κάθε κτήριο υπνοδωματίων σαν Ξενοδοχείο Θερινής Λειτουργίας (Α' τάξης

- 1 ΠΕΑ για το κεντρικό κτήριο με 3 ΘΖ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θέλω να κάνω πεα  για να ενταχθεί στο εξοικονομώ σε κατοικία που στο ε1 του επικαρπωτή δηλώνεται από τη λογίστρια σαν κύρια κατοικία για 6 μήνες και όχι όλο το χρόνο για φορολογικούς λόγους.

Γίνεται να γίνει???

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για ΠΕΑ. Δεν σχετίζεται με ΠΕΑ εξοικονομώ. Στο παρακάτω σκαρίφημα το ισόγειο διαμέρισμα Ι1 ανήκει σε αυτοτελές κατασκευαστικά κτίριο (από λιθοδομή και επικάλυψη με την δική του στέγη). Τα  ισόγεια διαμερίσματα Ι2,Ι3 βρίσκονται σε κτίριο που εφάπτεται στην μία πλευρά με το κτίριο του Ι1 όπως στο σκαρίφημα, αλλά είναι επίσης αυτοτελές κατασκευαστικά ως προς το προηγούμενο κτίριο με την δική του φέρουσα τοιχοποιία και στέγη. Όλα τα κτίρια ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη και έχουν κοινόχρηστη θέρμανση από λέβητα πετρελαίου που βρίσκεται στο λεβητοστάσιο του σκαριφήματος. Χρήση κατοικίες. Πόσα ΠΕΑ εκδίδονται?

α. Τρία ΠΕΑ, ένα για κάθε διαμέρισμα. Το ΠΕΑ του Ι1 ως μονοκατοικία, τα δύο ΠΕΑ των Ι2 και Ι3 ως "τμήμα κτιρίου" σε πολυκατοικία.

β. Δύο ΠΕΑ: ένα για το διαμέρισμα  Ι1 ως μονοκατοικία , και ένα ΠΕΑ για τα διαμερίσματα Ι2 και Ι3 ως πολυκατοικία.

γ. Ένα ΠΕΑ για όλα τα διαμερίσματα με χρήση πολυκατοικία.

Τείνω να σκεφτώ ως ορθές τις λύσεις α,β. Νομίζω η λύση β είναι ορθότερη θερμομονωτικά γιατί αντιμετωπίζει κάθε "κέλυφος" ξεχωριστά αλλά και η λύση α είναι ορθή και ίσως "πιο βολική" καθώς κάθε ιδιοκτησία έχει το δικό της ΠΕΑ. Με κολλάει λίγο αυτός ο κοινόχρηστος λέβητας. Δεν υπάρχει σύσταση ιδιοκτησίας. Τα κτίρια είναι αυθαίρετα και τώρα θα τα νομιμοποιήσει άλλος συνάδελφος.

skarifima.pdf

Link to comment
Share on other sites

Τελικά για να ενημερώσω για την περίπτωση μου

On 29/6/2019 at 12:08 ΜΜ, anpap said:

Καλησπέρα,

θέλω να κάνω πεα  για να ενταχθεί στο εξοικονομώ σε κατοικία που στο ε1 του επικαρπωτή δηλώνεται από τη λογίστρια σαν κύρια κατοικία για 6 μήνες και όχι όλο το χρόνο για φορολογικούς λόγους.

Γίνεται να γίνει???

Μετά από επικοινωνία με Αθήνα μου είπαν ότι δε μπορεί να ενταχθεί στο εξοικονομω

Link to comment
Share on other sites

και να πεις στην λογιστρια οτι,

θα πρεπει, οχι μονον  να γράφει 6 μηνες "κενο",  αλλά και να εχει "μηδενικους" λογαριασμους σε ΔΕΗ και νερο στους 6 αυτους μηνες...

 

Και οτι, αν "κοκκινίσει" το συστημα, θα χρωσταει πολλαπλασια...

καλη συνεχεια

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τι σημαίνει όταν στο πεδίο "Εκτιμώμενη απλή περίοδος αποπληρωμής" στη 2η σελίδα ενός ΠΕΑ έχει αρνητικά χρόνια; π.χ. -50,83; Θα μας εμποδίσει αυτό στην ηλεκτρονική αποδοχή του ΠΕΑ για το ΕΚΟ ΙΙ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.