Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλησπέρα.. 2 ερωτήσεις σχετικά με τα ΠΕΑ..

- Σε περίπτωση μονωμένης τοιχοποιίας και αμόνωτων στοιχείων σκυροδέματος, η προσαύξηση +0,20 για τις θερμογέφυρες λαμβάνεται υπόψη μόνο για το U της τοιχοποιίας, σωστά; 

- Όταν ένα κούφωμα πχ. παράθυρο είναι μερικώς ανοιγόμενο, θεωρώ ότι περιγράφουμε ξεχωριστά το σταθερό και το ανοιγόμενο τμήμα με τις διαστάσεις τους προκειμένου η διείσδυση αέρα για το ΚΑ να υπολογισεί βάσει των διαστάσεων του ανοιγόμενου τμήματος. Μια επιβεβαίωση;

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση ισόγειου καταστήματος 50τμ με πατάρι 50τμ. Το ισόγειο επικοινωνεί με το πατάρι μέσω εσωτερικής σκάλας. Οι δύο χώροι δεν χωρίζονται με πόρτα.

Το ισόγειο είναι κατάστημα (μπουγατζατζίδικο με τραπεζοκαθίσματα) κ το πατάρι παρασκευαστήριο κ αποθηκευτικός χώρος.

Το θέμα είναι ότι το πατάρι ως εργαστήριο εξαιρείται από ΠΕΑ. Εδώ όμως είναι ενιαίο με το κατάστημα.

Η σκέψη μου είναι να το θεωρήσω όλο κατάστημα 100τμ κ στην επιφάνεια του παταριού να βάλω τα θεωρητικά συστήματα μιας κ δεν έχει συστήματα.

Έχεις κάποιος αντίθετη άποψη?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, *olga* said:

Το ισόγειο είναι κατάστημα (μπουγατζατζίδικο με τραπεζοκαθίσματα) κ το πατάρι παρασκευαστήριο κ αποθηκευτικός χώρος

Στα εργαστήρια και αποθήκες δεν μπαίνουν θεωρητικά συστήματα αφού θεωρούνται ΜΘΧ (επι το πλείστον).

Θεώρησε λοιπόν το πατάρι ως ΜΘΧ και βάλε μια εικονική πόρτα ως διαχωριστική επιφάνεια (εκτός απο το δάπεδο που θα είναι άλλη μια διαχωριστική επιφάνεια).

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα,

Σε νέα μελέτη παθητικού κτιρίου, μπορεί να επιτευχθεί στον ΚΕΝΑΚ κατηγορία Α+ χωρίς τη χρήση συστημάτων θερμανσης και ψύξης?

Link to comment
Share on other sites

Οχι.

Αν ένα κτίριο δεν έχει σύστημα π.χ. θέρμανσης θα θεωρηθεί θέρμανση με ηλεκτρικά σώματα. Οπότε το Α+ θα είναι πάρα πολύ μακριά.

Link to comment
Share on other sites

Τα παθητικά κτίρια δουλεύουν με εναλλάκτες θερμότητας, οι οποίοι έχουν αποδόσεις, πλέον γύρω στο 95%. Το υπόλοιπο τσοντάρει ενέργεια, οπότε θες την απόδοση του συστήματος αυτού.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, jedi.Yannis said:

Τα παθητικά κτίρια δουλεύουν με εναλλάκτες θερμότητας, οι οποίοι έχουν αποδόσεις, πλέον γύρω στο 95%.

Ποιούς εναλλάκτες εννοείς ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα.

Χρόνια πολλά και δημιουργικά.

 

Μου ήρθε περίπτωση κατοικίας για την οποία μου ζητήθηκε να βγάλω ΠΕΑ. Η εν λόγω κατοικία εφάπτεται στο ίδιο οικόπεδο με άλλη κατοικία του ίδιου ιδιοκτήτη. Οι δύο κατοικίες έχουν ξεχωριστή είσοδο.

Έχω μπερδευτεί για χαζού λόγους

Σας κτηριακή μονάδα θα βάλω Ολόκληρο κτήριο ή κτηριακή μονάδα;

και θα είναι μονοκατοικία ή πολυκατοικία;

Link to comment
Share on other sites

On 23/12/2019 at 4:44 ΜΜ, jedi.Yannis said:

Τα παθητικά κτίρια δουλεύουν με εναλλάκτες θερμότητας, οι οποίοι έχουν αποδόσεις, πλέον γύρω στο 95%. Το υπόλοιπο τσοντάρει ενέργεια, οπότε θες την απόδοση του συστήματος αυτού.

 

On 23/12/2019 at 7:06 ΜΜ, dib said:

Ποιούς εναλλάκτες εννοείς ?

και ποιοι εναλλάκτες έχουν απόδοση 95%

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, dimidomo said:

Καλημέρα.

Χρόνια πολλά και δημιουργικά.

 

Μου ήρθε περίπτωση κατοικίας για την οποία μου ζητήθηκε να βγάλω ΠΕΑ. Η εν λόγω κατοικία εφάπτεται στο ίδιο οικόπεδο με άλλη κατοικία του ίδιου ιδιοκτήτη. Οι δύο κατοικίες έχουν ξεχωριστή είσοδο.

Έχω μπερδευτεί για χαζού λόγους

Σας κτηριακή μονάδα θα βάλω Ολόκληρο κτήριο ή κτηριακή μονάδα;

και θα είναι μονοκατοικία ή πολυκατοικία;

Καλησπέρα! Καλή χρονιά!

Είτε θέσεις τον ενδιάμεσο τοίχο εσωτερικό (κτιριακή μονάδα) έιτε προς όμορο κτίριο (κτίριο) δεν θα υπάρχει διαφορά όσον αφορά το αποτέλεσμα του ΠΕΑ.

Από την οικοδομική άδεια μπορείς να συμπεράνεις εάν πρόκειται για κτιριακή μονάδα (πολυκατοικία) ή κτίριο (μονοκατοικία).

Επίσης μπορείς να το συμπεράνεις από το σύστημα θέρμανσης (π.χ. να υπάρχει κεντρική θέρμανση που τροφοδοτεί και τις 2 κατοικίες => κτιριακή μονάδα).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.