Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα, είμαι καινούριο μέλος και πραγματικά μπορώ να πω ότι με έχετε βοηθήσει πολύ σε αρκετές απορίες που είχα...

Μια απορία δεν μου έχει λυθεί ακόμα,

Κάνω την πτυχιακή μου η οποία είναι ενεργειακή επιθεώρηση κατοικίας και μετά προτείνω επεμβάσεις ώστε να είναι ενεργειακά πιο αποδοτική...

Στην κατηγορία διατάξεων αυτοματισμού βρίσκεται στην κατηγορία Δ και με τα εξής θέλω να την αναβαθμίσω

α) Προσθήκη ψηφιακής αντιστάθμισης

β) Αλλαγή του κυκλοφορητή με έναν κυκλοφορητή inverter και 

γ) προσθήκη θερμοστατικών βαλβίδων/κεφαλών στα θερμαντικά σώματα

Όλες οι παραπάνω επεμβάσεις το κατατάσσουν στην κατηγορία διατάξεων αυτοματισμού  κατηγορίας Β ??

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τον πίνακα 5.5 είναι κατανοητά, απλά σε διάφορες πτυχιακές βλέπω και προσθέτουν πιο πολλά από τα παραπάνω που έγραψα εγώ ώστε να φτάσει κατηγορία Β ένα σύστημα θέρμανσης, γι΄αυτό ο προβληματισμός μου. 

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις παραπάνω πράγματα, δεν αναιρεί τα κριτήρια των κατηγοριών. Απλά για να πιάνεις κάθε κατηγορία, θέλεις τουλάχιστον την λίστα της.

Ένα σχόλιο μόνο, επειδή μάλλον εξετάζεις μεμονομένο κτίριο για σπουδαστική εργασία:

Από την στιγμή που μιλάμε για πτυχιακές και γενικά σπουδαστικές εργασίες, δεν θα έμενα στο "να πιάσει κατηγορία <<τάδε>>". Θεωρώ ότι οι κατηγορίες είναι κλίμακα, η οποία χρησιμοποιείται για να βγάλει συμπεράσματα για χάραξη πολιτικής (είτε εθνικής είτε ευρωπαϊκής) και αφορούν στατιστικές.

Ως μηχανικοί, όταν μελετάμε μεμονομένο κτίριο, ο στόχος είναι οι ίδιες οι επεμβάσεις και το αποτέλεσμα για τον χρήστη. Οι κατηγορίες αφορούν το κράτος και μελετητικές ομάδες, για το σύνολο του κτιριακού δυναμικού, γιατί βοηθούν στην ομαδοποίηση των μετρήσεων.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δεν γνωρίζω αν έχει απαντηθεί το ερώτημα οπότε το επανυποβάλλω. εγώ ως ενεργειακός επιθεωρητής μπορώ να εκδόσω πιστοποιητικό για ακίνητο ιδιοκτησίας μου; στο παρελθόν θυμάμαι πως δεν επιτρεπόταν. έχει αλλάξει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, NiMo79 said:

δεν γνωρίζω αν έχει απαντηθεί το ερώτημα οπότε το επανυποβάλλω. εγώ ως ενεργειακός επιθεωρητής μπορώ να εκδόσω πιστοποιητικό για ακίνητο ιδιοκτησίας μου; στο παρελθόν θυμάμαι πως δεν επιτρεπόταν. έχει αλλάξει κάτι;

Όχι δεν μπορείς, ισχύει το ασυμβίβαστο του ΠΔ 100/2010:

4.Απαγορεύεται η διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης από Ενεργειακό Επιθεωρητή σε κτίριο ή τμήματα αυτού εφόσον: α) στη μελέτη ή κατασκευή ή επίβλεψη, ή διαχείριση ή λειτουργία ή συντήρηση συμμετείχε με οποιοδήποτε τρόπο ο ίδιος ή νομικό πρόσωπο του οποίου είναι μέλος, ή εταίρος ή υπάλληλος, β) έχει δικαίωμα κυριότητας, νομής ή κατοχής, ο ίδιος ή συγγενής του έως β’ βαθμού ή νομικό πρόσωπο του οποίου ο ίδιος είναι μέλος, ή εταίρος ή υπάλληλος, γ) είναι μέλος της Γ.ΕΠ.Ε.Ε. του άρθρου 11 και για το χρονικό διάστημα της θητείας του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι, δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί παραπάνω, οπότε συγγνώμη προκαταβολικά. 

Στην πτυχιακή μου η οποία είναι ενεργειακή επιθεώρηση κατοικίας, προτείνω επεμβάσεις ώστε να είναι ενεργειακά πιο αποδοτική,

Αν σε σύστημα θέρμανσης με λέβητα πετρελαίου, κάνω αντικατάσταση αυτού με συμπύκνωσης ή με πέλλετ,

α) και στις δυο εναλλακτικές χρειάζεται αλλαγή λέβητα και καυστήρα;

β) χρειάζεται κάποια άλλη αλλαγή στο σύστημα (δίκτυο διανομής, δοχεία διαστολή κ.α);

αν κάποιος έχει κάποιο βοηθητικό άρθρο να προτείνει θα το εκτιμούσα,

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έιμαι νέος μηχανικός και θα ήθελα να σιγουρέψω κάτι. Όταν κάνουμε ΠΕΑ για μια μονοκατοικία, Ισόγειο +2, με το ισόγειο να είναι αποθήκη και οι 2 όροφοι κατοικία, στο ΠΕΑ δεν ασχολούμαι καθόλου με το υπόγειο και βάζω θερμική ζώνη τους 2 ορόφους με το δάμεδο του α΄ ορόφου προς ΜΘΧ. Κανω σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.