Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλησπέρα, κάνω ένα ΠΕΑ (για εξοικονομώ), σε μια μονοκατοικία δυόροφη 180 μ2 περίπου στο σύνολο. Ως σύστημα θέρμανσης έχει λέβητα πετρελαίου ( με μικρή επιφάνεια τερματικών μονάδων γιατί μου λέει ο άνθρωπος ότι ποτέ δε ζέσταινε ενώ ο λέβητας ειναι 50.000 kcal) και ενεργειακό τζάκι. Ο πελάτης λέει οτι σχεδόν ποτέ δεν ανάβει το λέβητα και ζεσταίνεται κυρίως με το ενεργειακό τζάκι. Τώρα στην περίπτωση που έχω 2 συστήματα θέρμανσης είναι σωστό να δώσω μεγαλύτερο ποσοστό κάλυψης στο σύστημα που χρησιμοποιείται περισσότερο ή πρέπει να τα μοιράσω 50 -50?

Link to comment
Share on other sites

Στην  παρ. 5.1.2.8 Τοτεε λέει "... κατανέμεται βάσει της αποδιδόμενης θερμικής ισχύος της εκάστοτε μονάδας παραγωγής"

% κάλυψης τζακιου =

ισχύς τζακιου/(ισχύς τζακιου + ισχύς λέβητα)

Κ.ο.κ

Link to comment
Share on other sites

Έχω λέβητα πετρελαίου με:

1) Ενεργειακή σήμανση Α

2) Β.Α. 92%

3) Ενεργειακή απόδοση εποχιακής θέρμανσης χώρου 90%

Άρα βάσει του τύπου:

nsΚΘ = ΣΜΘΔ ∙ (ηsΑΘ+ 3%)

προκύπτει nsΚΘ = 0,9951

Με κατάτασταση μόνωσης "καλή", ως β.α. στο Π.Ε.Α. καταχωρώ το 0,9951;

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν και το ng1 είναι 1,00

 

Καλησπέρα σε όλους, την περίπτωση του σχήματος πως θα την αντιμετωπίζατε, όσον αφορά τα Uw, gw, αερισμός και Uτοίχου?

Ευχαριστώ

Uσύνθετης διατομής.pdf

 

Edited by ay8airetos
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, ay8airetos said:

Ναι αν και το ng1 είναι 1,00

 

Καλησπέρα σε όλους, την περίπτωση του σχήματος πως θα την αντιμετωπίζατε, όσον αφορά τα Uw, gw, αερισμός και Uτοίχου?

Ευχαριστώ

Uσύνθετης διατομής.pdf 25 kB · 14 downloads

 

Θα το αντιμετώπιζα σαν να μην υπάρχει το φύλλο γυψοσανίδας. (Παρόμοιος τρόπος αντιμετώπισης με την ύπαρξη ψευδοροφής σε κατάστημα)

Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2020 at 11:35 ΠΜ, CHRISATH said:

Καλημέρα σε πέτρινη μονοκατοικία ο χώρος της οροφής σε την σκεπή θεωρείται ότι έρχεται σε επαφή με αέρα η με ΜΘΧ?

Μπορεί να οριστεί σαν: οριζόντια οροφή κάτω από μη θερμομονωμένη στέγη με U=3,70[W/(m2·K)] όπως ορίζει η ΤΟΤΕΕ 20701-1/2017 με τη μέγιστη σκίαση. (άρα σε επαφή με αέρα).

Αυτό που παίζει ρόλο είναι το σημείο που έχει χρησιμοποιηθεί η "θερμομόνωση". Εάν βρίσκεται στην οριζόντια οροφή χρησιμοποιείς το παραπάνω ενώ εάν βρίσκεται στη στέγη τότε συμπεριλαμβάνεται και ο όγκος της στο θερμαινόμενο όγκο της κατοικίας χρησιμοποιώντας την επιλογή: Κεραμοσκεπή επί κεκλιμένης πλάκας οπλισμένου σκυροδέματος με U=4,70[W/(m2·K)] (πάλι σε επαφή με αέρα).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, ελπίζω να μην είναι off topic το ερώτημά μου:

Κάνω ΠΕΑ για το μαγαζί συγγενικού μου προσώπου χωρίς να του πάρω λεφτά.

Πως το χειριζόμαστε αυτό με σύστημα αμοιβών ΤΕΕ και buildingcert? Να βάλω και στα 2 ένα μικρό νούμερο 20-30 ευρώ?

ευχαριστώ και καλό ΣΚ

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στο ότι υπάρχει ασυμβίβαστο ενεργειακών επιθεωρήσεων για συγγενείς έως και Β' βαθμού, ήτοι δεν μπορείς να κάνεις πεα σε συγγενείς α' και  β' βαθμού. Από εκεί κι έπειτα, η αμοιβή είναι αντικείμενο ελεύθερης διαπραγμάτευσης...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.