Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

35 λεπτά πριν, Nefeli86 said:

Καλησπέρα σας,

Τα ξυλουργεία εξαιρούνται από ΠΕΑ, σωστά?

Ευχαριστώ!

Εξαιρείται δες την παρ.6 του άρθ. 12 του 4122/13 ως εργαστήριο μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχει συναντήσει κάποιος αυτή τη διάταξη. Πρόκειται για κεντρικό λέβητα (ARISTON Genus Prenium EVO HP 65 EU) σε μονοσωλήνιο δίκτυο διανομής, πρόσφατα εγκατεστημένος. Η είσοδος με την έξοδο νερού συνδέονται με τρίοδη βάνα πιθανολογώ. Αλλά δε βρήκα κάποιο αισθητήριο θερμοκρασίας εξωτερικά. Υπάρχει περίπτωση να είναί ενσωματωμένο στο λέβητα? Θέλω να το κατατάξω ως προς τις διατάξεις αυτοματισμών (Γ ή Δ).

20200624_155054.jpg

20200624_155136.jpg

20200624_173631.jpg

20200624_154944.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν οι συστάσεις / η σύσταση για τη βελτίωση της ενεργειακής απόδοσης στην έκδοση του ΠΕΑ είναι υποχρεωτικό να αναβαθμίζουν/ ει το κτίριο/την κτιριακή μονάδα κατά μια τουλάχιστον ενεργειακή κατηγορία; Δηλαδή μετά την υλοποίηση της σύστασης π.χ. ένα διαμέρισμα από κατηγορία Ε να πάει στην Δ.

Σε περίπτωση που αυτό επιβάλλεται, μπορείτε να μου πείτε σε ποιο νόμο / ΦΕΚ / εγκύκλιο λέγεται αυτό;

Ευχαριστώ.

Edited by ginos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου συνάδελφε. Η ερώτησή μου προέκυψε από την επιμονή άλλου συναδέλφου για την υποχρεωτική αναβάθμιση ως προς την κατηγορία μετά την εφαρμογή των συστάσεων βελτίωσης και μάλιστα δεν "ετίθετο θέμα αμφισβήτησης". Εγώ έψαξα τη νομοθεσία αλλά τέτοιο περιορισμό δεν βρήκα πουθενά.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε αυτή η <<πρόθεση>> πολύ παλιά, όπως το είχα ακούσει από εισηγητές σε παρουσιάσεις στα πρώτα βήματα του ΚΕΝΑΚ αλλά ποτέ δεν πέρασε σε ΤΟΤΕΕ ή νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα αν έχετε την καλοσύνη (διότι είμαι άσχετος), όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει σε κάποιες απορίες.

1) Είμαι μέλος του ΤΕΕ αλλά όχι του ΤΣΜΕΔΕ. Έχω δικαίωμα να κάνω μελέτη για ΠΕΑ και να την υπογράψω;

2) Αν η απάντηση είναι ναι, πρόκειται να φτιάξω ένα ΠΕΑ για την κουνιάδα μου. Επιτρέπεται να το κάνω αυτό;
Δεν με ενδιαφέρει να πάρω αμοιβή.

3)  Αν η απάντηση είναι πάλι ναι, τι έγγραφα πρέπει να της ζητήσω; Σχέδια κτλ. Και ποια είναι η πορεία που πρέπει να ακολουθήσω;
Υπάρχει σχετική βιβλιογραφία που μπορώ να συμβουλευτώ; Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με κάτι τέτοιο.

Σας ευχαριστώ πολύ συνάδελφοι!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να αναλάβεις και φυσικά ούτε να υπογράψεις καμία εργασία χωρίς να είσαι ενεργός στο επάγγελμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.