Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Επίσης η κουνιάδα είναι μεν συγγενής εξ αγχιστείας αλλά β' βαθμού, οπότε υπάρχει ασυμβίβαστο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Morphine said:

Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με κάτι τέτοιο.

Μαλλον δε θα γινει η πρωτη φορα

Θα πρεπει να αγορασεις και λογισμικο

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Πελάτισσα στο εξοικονομώ, ενώ είχαμε βάλει στις παρεμβάσεις να αντικαταστήσει τον παλιό λέβητα/καυστήρα πετρελαίου με νέο, στην πορεία ανακάλυψε ότι θέλει να βάλει ΦΑ. Στην ΕΤΕΑΝ μου είπαν ότι γίνεται, αρκεί να ανεβάσω αναθεωρημένο πινακάκι παρεμβάσεων και να τρέξω ένα σενάριο στο Α' ΠΕΑ που έχω κάνει για να βεβαιωθώ ότι έχω την εξοικονόμηση που θέλω (70% του κτιρίου αναφοράς). Το ΠΕΑ με το νέο σενάριο πρέπει να γίνει δοκιμαστικά, όχι ν'ανέβει ξανά στο σύστημα.

Επειδή δεν έχω ξαναβάλει ποτέ λέβητα ΦΑ, ποιές είναι οι διαφορές στο ΠΕΑ σε σχέση με του πετρελαίου; Καταλαβαίνω ότι για τη θέρμανση του ίδιου κτιρίου χρειάζεται μικρότερη ονομαστική ισχύς, αλλά πέρα απ'αυτό δεν βλέπω άλλες διαφορές στην ΤΟΤΕΕ, εκτός από έναν συντελεστή 1,11 έναντι 1,07 που επηρεάζει (;) τον n(SΚΘ). Κι εδώ έρχομαι να ρωτήσω επιπλέον, τον n(SΚΘ) τον υπολογίζαμε στους εγκατεστημένους λέβητες βάσει πραγματικού β.απ. από το φύλλο συντήρησης. Σε έναν ΝΕΟ λέβητα ΦΑ, πώς υπολογίζεται; Τί υποθετικό β.απ. παίρνω; 90%; 95%;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλές διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!Θέλω να βγάλω το πρώτο μ ΠΕΑ σε διαμέρισμα του 2007 και έχω την εξής απορία..στην μελέτη θερμομόνωσης σε κάθε όψη δείχνει τα στοιχεία από μπετόν (δοκάρια και υποστυλώματα),τα ανοίγματα  κ τους τοίχους συρομένων δίπλα στα ανοίγματα Στις αδιαφανείς επιφάνειες του κελύφους εκτός από τ δομικά στοιχεία οπλισμένου σκυροδέματος τι άλλο λαμβάνω υπόψιν?Τους τοίχους συρομένων τους υπολογίζω σαν επιφάνειες?

όψη μελέτης.jpg

σκαρίφημα μελέτης.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, στα αδιαφανή στοιχεία υπολογίζεις σκυρόδεμα και τοιχοποιία τα οποία φυσικά θα καταγράψεις από την επιτόπια αυτοψία που θα διενεργήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο τα ορθά που ανέφερε ο συνάδελφος @akis73 η μελέτη θερμομόνωσης χρησιμεύει να δεις που και πόσο πάχος μονωτικού υλικού έχει βάλει ο μελετητής μηχανικός στα διάφορα δομικά στοιχεία, όταν συνέταξε τη μελέτη.

Αν στην αυτοψία βρεις πάχη μονωτικού μικρότερα ή και καθόλου (πχ στα δοκάρια και κολώνες που ήταν σύνηθες φαινόμενο τότε) της μελέτης, τότε τα λαμβάνεις με ανεπαρκή μόνωση (ή και χωρίς μόνωση).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σας, σε κτίριο που έχει ΠΕΑ, επιτρέπεται να εκδοθεί και δεύτερο από άλλο μηχανικό; Δεν έχει παρέλθει 10ετία αλλά λόγω αλλαγής ΚΕΝΑΚ ο πελάτης επιθυμεί νέο ΠΕΑ. Δεν θα γίνει ανάκληση του παλιού, αλλά θα βγει νέο. Γίνεται;

 

Βρήκα την απάντηση εδώ

 

 

 

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις τον ιδιοκτήτη να κάνει ανάκληση του παλιού ΠΕΑ για το λόγο που αναφέρεις και αφού πάρεις την θετικη απάντηση από την ΕΥΠΕΝ θα προχωρήσεις .. δεν επιτρέπεται να έχεις 2 ΠΕΑ σε ισχύ για το ίδιο κτίριο 

(Από τη στιγμή που θα ζητήσει την ανάκληση ο ιδιοκτήτης δε θα χρεωθεί στην καρτέλα του ενεργειακού επιθεωρητή που έχει βγάλει το 1ο ΠΕΑ ) 

Η διαδικασία φαίνεται στο buildingcert και γίνεται με email

Αν θυμάμαι καλά θέλει ΥΔ του ιδιοκτήτη  για την ανάκληση και το λόγο και αίτηση του ιδιοκτήτη καθώς και εξουσιοδότηση του προς τα εσένα που θα κάνεις τη διαδικασία 

Απλώς πάρε ένα τηλ στην ΕΥΠΕΝ πριν ξεκινήσεις τις διαδικασίες για να είσαι σίγουρος ότι γίνεται 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το θεωρώ απίθανο να γίνει η αλλαγή ΚΕΝΑΚ αποδεκτή  σαν λόγος ανάκλησης του ΠΕΑ από την στιγμή που δεν απαιτείται η "επικαιροποίηση¨.....

Βάλε λόγω πρόθεσης ένταξης στο νέο Εξοικονομώ και θα στο δεχτούν 100%..... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.