Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Να τις δηλώσεις τις ηλεκτρικές με β.α. 1, και βάλε και cop 1 ή κενό, δεν λαμβάνεται υπόψη ότι και να βάλεις αν δεν έχεις επιλέξει ΑΘ. 

Εφόσον έχεις και κλιματιστικό να είναι το άθροισμα των % κάλυψης ηλεκτρικών και κλιματιστικων ίσο με 1.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

  1. Κάνετε υποβολή του έργου στο σύστημα αμοιβών ή απλώς παίρνετε α/α έργου για να το συμπληρώσετε στο buildingcert? Με όσους συναδέλφους έχει τύχει να μιλήσω μου λένε το 2ο.
  2. Συνάδελφοι ΠΜ, τα κτίρια πρό του '55 μπορεί να μην έχουν φέροντα οργανισμό αν είναι πετρόκτιστα?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, persepolis88 said:

Καλησπέρα,

  1. Κάνετε υποβολή του έργου στο σύστημα αμοιβών ή απλώς παίρνετε α/α έργου για να το συμπληρώσετε στο buildingcert? Με όσους συναδέλφους έχει τύχει να μιλήσω μου λένε το 2ο.
  2. Συνάδελφοι ΠΜ, τα κτίρια πρό του '55 μπορεί να μην έχουν φέροντα οργανισμό αν είναι πετρόκτιστα?

ευχαριστώ

1. τον α/α, 2. ναι μπορεί να συμβαίνει αλλά η 1η ΤΟΤΕΕ έχει έτοιμες U και για πέτρα αν αφορά αυτό το ερώτημά σου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας. Κάνω ΠΕΑ για το εξοικονομω σε μονοκατοικία με δύο κατοικίσιμους ορόφους και υπόγειο, ο κάθε όροφος 75 τ.μ. Στη συνολική επιφάνεια βάζω και το υπόγειο μαζί (δηλαδή 225 τ.μ.) ή μόνο τα 150;  

Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, Armarix said:

 Στη συνολική επιφάνεια βάζω και το υπόγειο μαζί (δηλαδή 225 τ.μ.) Ναι... και Θ.Ζ. μόνο τα 150

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ήθελα την βοήθεια σας σε μερικές απορίες που έχω (1ο ΠΕΑ) και έχω μπερδευτεί διαβάζοντας μέχρι τώρα:

1) Για ΠΕΑ σε ισόγειο διαμέρισμα πολυκατοικίας που έχει τοίχο σε επαφή με κλιμακοστάσιο όμορης πολυκατοικίας, θεωρώ τον τοίχο αυτό ως "μεσοτοιχία" και δεν τον λαμβάνω υπόψη μου, ως σε επαφή με εξωτερικό αέρα ή ως ΜΘΧ (αφού είναι κλιμακοστάσιο); Αν ήταν σε επαφή με όμορο διαμέρισμα θα θεωρούνταν σίγουρα "μεσοτοιχία" έτσι;

2) Αν το διαμέρισμα έχει αποθήκες ακριβώς απο κάτω του (δηλ. στο υπόγειο που είναι υπερυψωμένο 80cm), θεωρώ το δάπεδο του ισογείου διαμερίσματος είναι σε επαφή με ΜΘΧ;

3) Αν υπάρχουν σώματα καλοριφέρ, αλλα ο λέβητας είναι σε αχρησία, θεωρώ ότι έχει θεωρητικό σύστημα θέρμανσης και δεν γράφω κάτι στο ΠΕΑ;

4) Αν υπάρχει φωταγωγός ο οποίος σκεπάζεται αλλά δεν είναι 100% αεροστεγανός στην απόληξη του (3 όροφοι πάνω), οι τοίχοι του διαμερίσματος σε επαφή με αυτόν θεωρούνται σε επαφή με τον εξωτερικό αέρα; Αν είναι πλήρως κλειστός ο φωταγωγός τότε οι τοίχοι θεωρούνται σε επαφή με ΜΘΧ;

5) Στο σενάριο εξοικονόμησης, για τοποθέτηση 2 τοπικών αερόψυκτων Α/Θ με ψυκτική ισχυ= P1 και θερμική ισχύ=Ρ2, SCOPμ.ζ.=Χ και SEERμ.ζ.=Ψ, βάζω ψυκτική ισχύ=θερμική ισχύ=2*P1 (επειδή θα τοποθετηθούν 2), SCOP=2*0.93X και EER=2*0.6Ψ;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Link to comment
Share on other sites

1) Είναι σε επαφή με ΜΘΧ. Αν είναι σε επαφή με όμορο, δεν λαμβάνεις υπόψη σου τον τοίχο στον υπολογισμό της ενεργειακής απόδοσης, εφόσον η επιθεώρηση αφορά τμήμα κτιρίου.

2) Ναι

3) Ναι

4) Προσωπικά, θεωρώ τους περισσότερους φωταγωγούς ως ΜΘΧ. Δεν είναι το απόλυτα σωστό, αλλά θεωρώ ότι προσεγγίζει την πραγματικότητα. Επιπλέον, κάνει τη δουλειά μου πιο εύκολη.

5) Ναι για την ισχύ, όχι για την απόδοση. SCOP = 0,93X - SEER = 0,6Ψ

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, gsaraf said:

1) Είναι σε επαφή με ΜΘΧ. Αν είναι σε επαφή με όμορο, δεν λαμβάνεις υπόψη σου τον τοίχο στον υπολογισμό της ενεργειακής απόδοσης, εφόσον η επιθεώρηση αφορά τμήμα κτιρίου.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου!

Στην πρώτη λοιπον που έχω επαφή τμήματος κτηρίου με κλιμακοστάσιο όμορου κτηρίου πρέπει να το θεωρήσω σε επαφή με ΜΘΧ, ενώ αν δεν ήταν όμορο κλιμακοστάσιο αλλά όμορο διαμέρισμα θα το θεωρούσα μεσοτοιχία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.