Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι , 

Κάνω το πρώτο μου ΠΕΑ σε μονοκατοικία του 1992 που έχει λέβητα πετρελαίου , στο λέβητα δεν αναγράφονται καθόλου στοιχεία μπορείτε να με βοηθήσετε πως να το χειριστώ ;; Ευχαριστώ ! 

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν μου τυχαίνει συχνά να έχουν λέβητες εξαιτίας και της περιοχής που μένω, νομίζω τα εξής:

  • Παίρνεις ngm (μέγιστος β.α.) από Πίνακα 4.2β (λέβητας χωρίς στοιχεία)
  • Ομοίως ng0 από Πιν 4.2γ
  • ng1 από Πιν 4.3
  • ng2 από Πιν 4.4

nsκθ = ngm*ng0

ngen = nsκθ*ng1*ng2

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια περίπτωση που πρέπει να κάνω ΠΕΑ για το Εξοικονομώ σε μονοκατοικία (ισόγειο_Α'_Β') κυρίως για προσθήκη θερμοπρόσοψης.

Η αίτηση στο πρόγραμμα αφορά μόνο τη μεζονέτα (Α' και Β' όροφο) κατασκευής του 1991.  Η άνοδος στον Α' όροφο γίνεται με κλειστό κλιμακοστάσιο ανεξάρτητης εισόδου και όχι μέσω του ισογείου και η πρόσβαση στον Β' όροφο γίνεται με εσωτερική σκάλα απο τον Α'.

Οριζόντιες ιδιοκτησίες ισόγειο-μεζονέτα δεν υπάρχουν. Υπάρχει μελέτη θερμομόνωσης για Α'-Β'. Δεν ξέρω αν έχει εφαρμοστεί, αλλά την έχω και επειεδή δεν έχω πάει ακόμα για αυτοψία δεν μπορώ να την αμφισβητήσω.

Ερώτησεις (μερικές απλώς για επιβεβαίωση για να μην κάνω κάποιο σοβαρό λάθος):

1) Η επιθεώρηση θα αφορά ολόκληρο το κτήριο με χρήση μονοκατοικία (δηλαδή επιθεωρώ και το ισόγειο) ή μόνο Α' και Β' όροφο;

2) Ως συνολική επιφάνεια βάζω ισόγειο+Α'+Β' και ως ωφέλιμη μόνο Α'+Β' - κλιμακοστάσιο;

3) Tι γίνεται αν δεν συμφωνεί το πραγματικό εμβαδόν με το εμβαδόν της Ο.Α. ως προς την αίτηση της στο Εξοικονομώ;

4) Η εγκεκριμένη μελέτη θερμομόνωσης προέβλεπε μόνωση 4 cm σε πάχος τοίχου 20 cm. Εχω το δικαίωμα αν το πάχος του τοίχου βρεθεί μικρότερο να την αμφισβητήσω χωρίς να κάνω οπή στον τοίχο και να πάρω συντελεστή με προσαυξηση για θερμογέφυρες κατά Κ.Θ.Κ (0,9 W/m2K για εξωτ. τοίχο σε Α' ζώνη) ή μήπως με ανεπαρκή θερμομονωτική προστασία κατά ΚΘΚ;  Με τη θερμομόνωση δώματος  πως θα μπορούσα να το χειριστώ (τον έλεγχο ύπαρξης της και τον κατάλληλο U); 

Σας ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites

Κατασκευή του '91, χωρίς να αμφισβητήσεις την κατασκευή μόνωσης, το βλέπω δύσκολο να ανέβεις 3 κατηγορίες μόνο με θερμοπρόσοψη!

Μετά την νο.4 προσθήκη σου...για τη μόνωση δώματος, ίσως (δύσκολα) να μπορείς να μετρήσεις το πάχος (προσθαφαιρώντας ύψος στηθαίου απ'έξω μείον ύψος ταβανιού από μέσα) 

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Ερώτησεις (μερικές απλώς για επιβεβαίωση για να μην κάνω κάποιο σοβαρό λάθος):

1) Η επιθεώρηση θα αφορά ολόκληρο το κτήριο με χρήση μονοκατοικία (δηλαδή επιθεωρώ και το ισόγειο) ή μόνο  Κτηριακή Μονάδα, διαμέρισμα που θα έχει ωφέλιμη και συνολική επιφάνεια  ίση με τα m2 του Α' και του Β' ορόφου.

2) Ως συνολική επιφάνεια βάζω ισόγειο+Α'+Β' και ως ωφέλιμη μόνο Α'+Β' - κλιμακοστάσιο;

3) Tι γίνεται αν δεν συμφωνεί το πραγματικό εμβαδόν με το εμβαδόν της Ο.Α. ως προς την αίτηση της στο Εξοικονομώ;

Αν δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες (π.χ. κλείσιμο ημιυπαίθριου), τότε το εμβαδόν που θα μετρήσεις και θα βάλεις στο ΠΕΑ μπορεί να διαφέρει από αυτό που αναφέρεται στην Ο.Α. (εννοείται ότι θα είναι καθαρά και όχι μικτά) μέχρι 6,99m2

4) Η εγκεκριμένη μελέτη θερμομόνωσης προέβλεπε μόνωση 4 cm σε πάχος τοίχου 20 cm. Εχω το δικαίωμα αν το πάχος του τοίχου βρεθεί μικρότερο να την αμφισβητήσω χωρίς να κάνω οπή στον τοίχο και να πάρω συντελεστή με προσαυξηση για θερμογέφυρες κατά Κ.Θ.Κ (0,9 W/m2K για εξωτ. τοίχο σε Α' ζώνη) ή μήπως με ανεπαρκή θερμομονωτική προστασία κατά ΚΘΚ;  Με τη θερμομόνωση δώματος  πως θα μπορούσα να το χειριστώ (τον έλεγχο ύπαρξης της και τον κατάλληλο U); 

4) Αν κάνεις μόνο θερμοπρόσοψη αποκλείεται μάλλον να ανέβεις 3 κατηγορίες. Εγώ προσωπικά θα έπαιρνα συντελεστές τούβλα 0,85 / μπετόν 1,00 +0,2 θερμογέφυρες για να βοηθήσω το κτήριο..Αντίστοιχα για το δώμα θα έπαιρνα 0,95.

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, emnikol said:

3) Tι γίνεται αν δεν συμφωνεί το πραγματικό εμβαδόν με το εμβαδόν της Ο.Α. ως προς την αίτηση της στο Εξοικονομώ;

Αν δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες (π.χ. κλείσιμο ημιυπαίθριου), τότε το εμβαδόν που θα μετρήσεις και θα βάλεις στο ΠΕΑ μπορεί να διαφέρει από αυτό που αναφέρεται στην Ο.Α. (εννοείται ότι θα είναι καθαρά και όχι μικτά) μέχρι 6,99m2

 

Ευχαριστώ!

Καθαρά εννοείς χωρίς το εμβαδόν του κλιμακοστασίου (ισόγειο-->Α'), ή κατάλαβα λάθος;

Δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες εκτός ίσως απο ένα λίγο μεγαλύτερο ύψος του β' ορόφου και διαμόρφωση εσωτερικού χώρου στον Α'. Δεν έχω μετρήσει ακόμα, αλλά έτσι μου έχει δηλώσει ο ιδιοκτήτης. Για την υπέρβαση ύψους, πρέπει να κάνει υπαγωγή 4495 τώρα ή έχει το δικαίωμα μετά την έγκριση της αίτησης; Για τα απόκλιση εμβαδού <7 τ.μ. θυμάμαι ότι αναφέρεται ότι μπορεί να γίνει τακτοποίηση μετά την έγκριση της αίτησης.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

σε σπίτι που έχει κλείσει ημιυπαίθριο με κουφώματα και το χρησιμοποιεί σαν αποθήκη είναι λάθος να το θεωρήσουμε σαν ΜΘΧ και τους τοίχους-ανοίγματα σε επαφή με ΜΘΧ; Ή θα πρέπει να θεωρηθεί σαν ένα μεγάλο παράθυρο σε επαφή με ΜΘΧ;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

λέβητας ηλεκτρικού ρεύματος πως αντιμετωπίζεται;

cop και βαθμός απόδοσης 1;χρειάζεται να γίνει προδιαστασιολόγιση;

φυλλο συντήρησης να φανταστω δεν απαιτείται

Screenshot_5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Όταν στο σενάριο του ΠΕΑ προσθέτω εξωτερική θερμομόνωση θα πρέπει το νέο U των τοίχων να προσευχηθεί κατά 0,2 για τις θερμογεφυρες που προκυπτουν;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.