Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

12 minutes ago, George9555 said:

Καλημέρα Συνάδελφοι ! Σε μεζονέτα (Ισόγειο + 1ος με εσωτερική σκάλα) το θεωρώ σαν 1 ενιαία θερμική ζώνη σωστά;; Ευχαριστώ πολύ! 

Καλημέρα, τα κριτήρια ορισμού διαφορετικών θερμικών ζωνών  χοντρικά είναι:

 διαφορετικός τρόπος θέρμανσης/ ψύξης,

διαφορετικά δομικά υλικά( θερμοχωρητικότητα),

διαφορετική χρήση (π.χ. όλο το κτήριο πολυκατοικία, ισόγειο κατάστημα).

 

Αφού δε συγκαταλέγεσαι σε κανένα από τα 3 τότε ναι θεώρησέ το μία θερμική ζώνη

Αν κάτι μου διαφεύγει, τσέκαρε την παράγραφο 3.2 στην ΤΟΤΕΕ 20701-1/2017

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, vaggmech91 said:

Καλημέρα, τα κριτήρια ορισμού διαφορετικών θερμικών ζωνών  χοντρικά είναι:

 διαφορετικός τρόπος θέρμανσης/ ψύξης,

διαφορετικά δομικά υλικά( θερμοχωρητικότητα),

διαφορετική χρήση (π.χ. όλο το κτήριο πολυκατοικία, ισόγειο κατάστημα).

 

Αφού δε συγκαταλέγεσαι σε κανένα από τα 3 τότε ναι θεώρησέ το μία θερμική ζώνη

Αν κάτι μου διαφεύγει, τσέκαρε την παράγραφο 3.2 στην ΤΟΤΕΕ 20701-1/2017

Συμφωνώ απόλυτα! Σε ευχαριστώ πολύ! 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/26/2020 at 10:54 AM, uptight said:

Συνάδελφοι καλημέρα...  Έχω ένα βιαστικό θέμα.

Οικοδομή του 1989, με εφαρμογή ΚΘΚ και ΔΕΝ έχω τη μελέτη θερμομόνωσης. Το ΠΕΑ είναι για ενοικίαση και πρέπει να το στείλω σήμερα για να μη φάνε πρόστιμο (πήγα χτες για αυτοψία). Παίρνω τις μέγιστες τιμές U απο τον πίνακα 3.6; 

Το 1.9 που λέει για τους τοίχους προς ΜΘΧ πολύ μου φαίνεται, αν και είναι 20άρηδες ενώ οι εξωτερικοί είναι 23άρηδες στην κάτοψη. 

Επίσης, το 1,9 γίνεται 1,9/2=0,95 στους τοίχους προς ΜΘΧ; Ή μένει 1,9;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Επειδή δεν ξέρεις αν εφαρμόστηκε εξ ολοκλήρου η μελέτη θερμομόνωσης, εγώ θα σου έλεγα να χρησιμοποιούσες τα στοιχεία των πινάκων  3.5α, β  καλύτερα.

Προς ΜΘΧ πολλαπλασιάζει κατευθείαν από μόνο του με 0,5. Αλλά, όταν υπάρχει θερμομόνωση ( ανεξάρτητα δηλαδή αν θα πεις ότι εφαρμόστηκε πλήρως η μελέτη θερμομόνωσης που σου παρέδωσαν--> Π3.6 ή ότι το αμφισβητείς -->Π3.5α,β) πας "χεράτα" και προσθέτεις 0,2 στο U του εκάστοτε στοιχείου, σύμφωνα με τον πίνακα 3.7 της ΤοΤΕΕ 20701-1/2017 για να συνυπολογιστούν οι  θερμογέφυρες

 

Link to comment
Share on other sites

Σε Ισόγειο κατοικία υπερυψωμένη σε μπάζωμα ( 0.50 μ από το έδαφος ) , θα δημιουργούσατε ένα ΜΘΧ για το μπάζωμα και από πάνω ΘΧ θα βάζατε την κατοικία ;; ή θα βάζατε μόνο την ισόγειο κατοικία ; Ευχαριστώ ! 

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, George9555 said:

Σε Ισόγειο κατοικία υπερυψωμένη σε μπάζωμα ( 0.50 μ από το έδαφος ) , θα δημιουργούσατε ένα ΜΘΧ για το μπάζωμα και από πάνω ΘΧ θα βάζατε την κατοικία ;; ή θα βάζατε μόνο την ισόγειο κατοικία ; Ευχαριστώ ! 

Σε περίπτωση κτιριακης μοναδας δαπεδο σε μθχ ενω σε περιπτωση μονοκατοικιας δημιουργια μπαζωματος ως μθχ και απο πανω η ζωνη. Δεν ειναι μεγαλη η διαφορα οπως και να χει.

Edited by janus
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, janus said:

Σε περίπτωση κτιριακης μοναδας δαπεδο σε μθχ ενω σε περιπτωση μονοκατοικιας δημιουργια μπαζωματος ως μθχ και απο πανω η ζωνη. Δεν ειναι μεγαλη η διαφορα οπως και να χει.

Επειδή είναι για εξοικονομώ θέλω να είμαι προσεκτικός , είναι μονοκατοικία ,αν κάνω αυτό που προτείνετε θα φαίνεται σαν Ισόγειο το μπάζωμα και σαν 1ος όροφος η κατοικία σωστα; 

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, George9555 said:

Επειδή είναι για εξοικονομώ θέλω να είμαι προσεκτικός , είναι μονοκατοικία ,αν κάνω αυτό που προτείνετε θα φαίνεται σαν Ισόγειο το μπάζωμα και σαν 1ος όροφος η κατοικία σωστα; 

Το σωστο ειναι μπαζωμα θεωρουμενο ως μθχ. Το μπαζωμα απλα θα φαινεται σαν επιφανειες τοιχων και δαπεδου σε φε και τιποτα παραπανω στην καρτελα των μθχ. Η μοντελοποιηση συμβάλλει στον αναλυτικο υπολογισμο του U του δαπεδου της κατοικίας προς το μπαζωμα αυτο αντι να παρεις το προσεγγιστικο 0.5 μειωτικο παραγοντα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο εξής ερώτημα;

ένα διαμέρισμα δε διαθέτει λέβητα αλλά θερμαίνεται με τρία κλιματιστικά

Στο σύστημα θέρμανσης τι πρέπει να βάλω;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, vagias said:

Καλησπέρα σας,

μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο εξής ερώτημα;

ένα διαμέρισμα δε διαθέτει λέβητα αλλά θερμαίνεται με τρία κλιματιστικά

Στο σύστημα θέρμανσης τι πρέπει να βάλω;

Τα κλιματιστικά μπορούν να εισαχθούν σαν σύστημα θέρμανσης εφόσον δεν υφίσταται κάποιο άλλο είδος θέρμανσης. Απλώς πρέπει να εξετάσεις εάν καλύπτουν το 100% των θερμικών φορτίων του διαμερίσματος.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.