Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Σε ΠΕΑ διαμερισματος πολυκατοικιας, πραγματικη ισχυς λαμβανεται αυτή που γράφεται στο φύλλο ανάλυσης καυσαερίων, αλλά εδώ είναι το ερώτημα: υπάρχει προσαρμογή της πραγματικής ισχύς, ανάλογα με τα τετραγωνικά του διαμερίσματος, γιατί πέφτει τρομερά η απόδοση από το συντελεστή υπερδιαστασιολόγησης.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, vaggmech91 said:

Σε ΠΕΑ διαμερισματος πολυκατοικιας, πραγματικη ισχυς λαμβανεται αυτή που γράφεται στο φύλλο ανάλυσης καυσαερίων, αλλά εδώ είναι το ερώτημα: υπάρχει προσαρμογή της πραγματικής ισχύς, ανάλογα με τα τετραγωνικά του διαμερίσματος, γιατί πέφτει τρομερά η απόδοση από το συντελεστή υπερδιαστασιολόγησης.

Ενας τελικός βαθμος αποδοσης σε προ κθκ κοντα στο 0.7 και κατα κθκ κοντα στο 0.6 ειναι συνηθισμένη τιμη εαν δεν υφισταται φυλλο ελεγχου. Εαν παλι υπαρχει εσωτερικός β.α. απο φυλλο ελεγχου ειναι κατα 0.1-0.2 παραπανω. Στην ΤΟΤΕΕ1 υπάρχει αναλυτικος τροπος υπολογισμου υπερδιαστασιολογησης.

Link to comment
Share on other sites

On 20/11/2020 at 9:24 ΠΜ, mos said:

Σε τμήμα κτιρίου (διαμέρισμα) με ατομικό σύστημα θέρμανσης (λέβητας φ.α.), κατά τον έλεγχο υπερδιαστασιολόγησης του συστ. θέρμανσης ποιες επιφάνειες συμμετέχουν στον υπολογισμό της παράπλευρης επιφάνειας Α; 

Στους επίτοιχους λέβητες φ. αερίου δεν χρειάζεται να κάνεις έλεγχο υπερδιαστασιολόγησης, εκτός από εξαιρετικές περιπτώσεις (π.χ. έχεις ένα μηχάνημα 50 KW σε διαράκι :-)).

Οι συνήθεις επίτοιχοι λέβητες φ. αερίου 23-24KW έχουν αναλογική λειτουργία και δουλεύουν από 5-7KW μέχρι το μέγιστο της ισχύος τους, ανάλογα με το θερμικό φορτίο που καλούνται να καλύψουν, οπότε εμπίπτουν σε λέβητες κάτω των 20KW που δεν κάνεις έλεγχο υπερδιαστασιολόγησης.

Ειδικά αν έχεις ένα νέο επίτοιχο συμπύκνωσης με αντιστάθμιση και θερμοστάστη open therm, είναι κρίμα να τον "χαντακώσεις με υπερδιαστασιολόγηση", αφού μιλάμε για πλήρως προσαρμοζόμενο σύστημα στις ανάγκες θέρμανσης με βελτιστοποίηση της κατανάλωσης καυσίμου και μεγάλη εξοικονόμηση ενέργειας σε σύγκριση με τα συστήματα του παρεθλόντος στα οποία αναφέρεται ο έλεγχος υπερδιαστασιολόγησης.

 

 

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι Καλησπέρα , έχω την περίπτωση που φαίνεται στο σχήμα που σας παραθέτω , τμήμα του τοίχου και σε μήκος και σε ύψος συνορεύει με αποθήκη (ΜΘΧ), το ερώτημα που έχω είναι αν θα δηλώσω ολόκληρο το τοίχο σε επαφή με μεσοτοιχία ή  το δηλώνω σε επαφή με εξωτερικό αέρα επειδή ειναι ΜΘΧ;;  Ευχαριστώ πολύ ! 

ΤΟΙΧΟΣΑ1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οχι μεσοτοιχια, μεσοτοιχια είναι αν το κτίριο συνορεύει με άλλο θερμαινόμενο κτίριο και δεν υπάρχει ροή θερμότητας μέσω του τοίχου λόγω ιδίων εσωτερικων συνθηκών. 

Το τμήμα του τοίχου του σπιτιού που εξετάζεις που εφάπτεται της αποθήκης το δηλώνεις σε επαφή με μθχ (πρέπει να τον περιγράψεις τον μθχ) και τον υπόλοιπο τμήμα μέχρι την πλάκα του ορόφου που έχει ίδιο μήκος (άλλο ύψος και διαφορετικό εμβαδό) και ίδιο προσανατολισμό σε επαφή με εξωτερικό αέρα. 

Το κομμάτι του τοίχου που θα το βάλεις σε επαφή με μθχ νομίζω θεωρείται ότι σκιαζεται πλήρως (f=0)

Edited by persepolis88
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, janus said:

Ενας τελικός βαθμος αποδοσης σε προ κθκ κοντα στο 0.7 και κατα κθκ κοντα στο 0.6 ειναι συνηθισμένη τιμη εαν δεν υφισταται φυλλο ελεγχου. Εαν παλι υπαρχει εσωτερικός β.α. απο φυλλο ελεγχου ειναι κατα 0.1-0.2 παραπανω. Στην ΤΟΤΕΕ1 υπάρχει αναλυτικος τροπος υπολογισμου υπερδιαστασιολογησης.

 

σου δινει τυπο για Pgen οχι για Pm, δε νομίζω να μου διέφυγε. Είμαι και νέα γενιά, κεντρική θέρμανση σε μελέτες αερίου θέρμανσης αερίου δεν έχω συναντήσει ποτέ μου

Edited by vaggmech91
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, persepolis88 said:

Οχι μεσοτοιχια, μεσοτοιχια είναι αν το κτίριο συνορεύει με άλλο θερμαινόμενο κτίριο και δεν υπάρχει ροή θερμότητας μέσω του τοίχου λόγω ιδίων εσωτερικων συνθηκών. 

Το τμήμα του τοίχου του σπιτιού που εξετάζεις που εφάπτεται της αποθήκης το δηλώνεις σε επαφή με μθχ (πρέπει να τον περιγράψεις τον μθχ) και τον υπόλοιπο τμήμα μέχρι την πλάκα του ορόφου που έχει ίδιο μήκος (άλλο ύψος και διαφορετικό εμβαδό) και ίδιο προσανατολισμό σε επαφή με εξωτερικό αέρα. 

Το κομμάτι του τοίχου που θα το βάλεις σε επαφή με μθχ νομίζω θεωρείται ότι σκιαζεται πλήρως (f=0)

Σε ευχαριστώ για την απάντηση , αλλά στην ΤΟΤΕΕ (4.2.2.5 Αδιαφανή δομικά στοιχεία σε επαφή με όμορα κτίσματα ) αναφέρει : Στην περίπτωση που το όμορο κτίσμα θεωρείται μη θερμαινόμενος χώρος τοτε γίνεται η παραδοχή ότι το εξεταζόμενο κτίσμα συνορεύει με τον εξωτερικό αέρα προς την πλευρά του όμορου κτιρίου .

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι όμορο κτίριο η αποθήκη, είναι ΜΘΧ.

Η παράγραφος που με παραπέμπεις και πιο συγκεκριμένα η τελευταία της πρόταση πιστεύω αφορά όμορα κτίρια για το οποία έχεις βάσιμες υποψίες ότι δεν θερμαίνονται ή ότι δεν κατοικούνται (π.χ. εγκαταλειμμένα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, persepolis88 said:

Μα δεν είναι όμορο κτίριο η αποθήκη, είναι ΜΘΧ.

Η παράγραφος που με παραπέμπεις και πιο συγκεκριμένα η τελευταία της πρόταση πιστεύω αφορά όμορα κτίρια για το οποία έχεις βάσιμες υποψίες ότι δεν θερμαίνονται ή ότι δεν κατοικούνται (π.χ. εγκαταλειμμένα)

Εγώ πίστευα ότι είναι όμορο κτίριο επειδή έχει εξωτερική είσοδο και δεν επικοινωνεί με τη κατοικία ! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.