Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

10 hours ago, George9555 said:

Καλημέρα Συνάδελφοι , σε κατοικία του 1993 υπολογίζουμε κανονικά τις θερμογέφυρες ή δεν απαιτείται ; ευχαριστώ !

Θερμογέφυρες ελέγχουμε για κτίρια μετά το 2010 (κενακ1).

Απλά για να συμπεριληφθεί στο αποτέλεσμα των απωλειών " το λάθος " από τις θερμογέφυρες, τα αδιαφανή δομικά σου στοιχεία  αυξάνονται κατά 0,20 W/m2*K "χεράτα" στο λογισμικό ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ. - πίνακας 3.7 ΤΟτεε 20701-1

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Όμορο= θερμαινόμενος χώρος, ά

1 hour ago, George9555 said:

Εγώ πίστευα ότι είναι όμορο κτίριο επειδή έχει εξωτερική είσοδο και δεν επικοινωνεί με τη κατοικία ! 

Όμορο= θερμαινόμενος χώρος. Γι αυτό δεν έχεις μεταφορά θερμότητας, γιατί έχουν την ίδια θερμοκρασία. Επομένως συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, αποθηκη=ΜΘΧ

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

από σεμινάριο αλιευμένος τύπος για υπολογισμό καταλισκώμενης θερμικής ισχύος για ΖΝΧ

p=Vd*ΔΤdhw *0,232(w/lk) *cst. Μπορεί κάποιος να μου τον αναλύσει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, έχω κάποιες ερωτήσεις όσον αφορά τα σενάρια αναβάθμισης, έχω μικρή εμπειρία από ΠΕΑ και καθόλου από εξοικονομώ και παρακαλώ για τη βοήθειά σας στα παρακάτω θέματα.

Σε εσωτερική θερμομόνωση κατακόρυφων δομικών στοιχείων το u των αδιαφανών πόσο θα αυξηθεί? Σε ένα βιβλίο είδα ότι αυξάνει κατά 0.10 W/m2 ισχύει ή είναι λίγο?

Αλλαγή από κεντρικό καυστήρα αερίου σε ατομικό αερίου, το δίκτυο διανομής οι τερματικές μονάδες και βοηθητικές μονάδες παραμένουν οι ίδιες? Η ισχύς και ο β. αποδ. του λέβητα υπάρχουν στο φυλλάδιο του κατασκευαστή αλλά στα υπόλοιπα τι βαθμό απόδοσης να βάλω για το νέο σύστημα?

Εφόσον τοποθετηθεί ηλιακός δεν με αφήνει να διαγράψω τον τοπικό ηλεκτρικό θερμαντήρα για την εαρινή περίοδο. Ισχύει ή κάνω κάτι λάθος?

Επίσης όταν αλλάξω κουφώματα στο σενάριο θα αλλάξει και η διείσδυση του αέρα λογικά, σωστά?

Συνάδελφοι σας ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα , σε περίπτωση λέβητα χωρίς στοιχεία και χωρίς ενεργειακή σήμανση για βαθμό απόδοσης παίρνω από το πίνακα 4.2.β (0.75) ή αυτός είναι ο μέγιστος άρα πρέπει να τον υπολογίσω με βάσει τους υπόλοιπους πίνακες; ευχαριστώ ! 

Link to comment
Share on other sites

Για λέβητα χωρίς σήμανση και χωρίς φύλλο ελέγχου, 

Παιρνεις ngm (μέγιστος βαθμός απόδοσης) απο Πιν.4.2β,

ng0 από Πιν.4.2γ,

ng1 από Πιν.4.3

ng2 από Πιν.4.4

nsκθ=ngn*ng0

Και υπολογίζεις ngen=nsκθ*ng1*ng2

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι , 

σε κατοικία με λέβητα πετρελαίου μπορώ να βάλω στις παρεμβάσεις κλιματιστικά για θέρμανση και να κρατήσω και το λέβητα ; ευχαριστώ ! 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, George9555 said:

Καλησπέρα συνάδελφοι , 

σε κατοικία με λέβητα πετρελαίου μπορώ να βάλω στις παρεμβάσεις κλιματιστικά για θέρμανση και να κρατήσω και το λέβητα ; ευχαριστώ ! 

Θα μπορούσες να τα δηλώσεις για ψύξη αλλά να χρησιμοποιούνται και για θέρμανση. Εφόσον ο λέβητας επαρκεί για την κατοικία δεν βρίσκω τρόπο που μπορείς να περάσεις στο ΠΕΑ 2 συστήματα θέρμανσης.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2020 at 10:18 ΜΜ, vaggmech91 said:

σου δινει τυπο για Pgen οχι για Pm, δε νομίζω να μου διέφυγε. Είμαι και νέα γενιά, κεντρική θέρμανση σε μελέτες αερίου θέρμανσης αερίου δεν έχω συναντήσει ποτέ μου

Οταν υπάρχει φύλλο ελέγχου για πετρέλαιο Pm=11,92(kWh/kg)*παροχή καυσιμού(kg/h)*εσωτερικός βαθμός απόδοσης ενώ για φυσικό αέριο Pm=13,83(kWh/kg)*παροχή καυσιμού(m3/h)*0,721(kg/m3)*εσωτερικός βαθμός απόδοσης

Με bold τα στοιχεία που θα πρέπει να βρεις στο φύλλο ελέγχου.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, janus said:

Οταν υπάρχει φύλλο ελέγχου για πετρέλαιο Pm=11,92(kWh/kg)*παροχή καυσιμού(kg/h)*εσωτερικός βαθμός απόδοσης ενώ για φυσικό αέριο Pm=13,83(kWh/kg)*παροχή καυσιμού(m3/h)*0,721(kg/m3)*εσωτερικός βαθμός απόδοσης

Με bold τα στοιχεία που θα πρέπει να βρεις στο φύλλο ελέγχου.

πηρα για 2 απο τις 3 πρωτες μου επιθεωρησεις φύλλο ελέγχου, στη μια ελειπε και η παροχή καυσίμου και η παροχή  των μπεκ

στην άλλη έκανα το γινόμενο που ανέφερες και μου βγήκε αποτέλεσμα μεγαλύτερο από το ό,τι είχε στο ταμπελάκι του λέβητα

Λόγω της απειρίας μου να ρωτήσω μερικά πράγματα

1. απο τα μπεκ βγαζεις την παροχή, πως? 

2. απο τα υπόλοιπα μεγέθη που καταγράφονται στο φύλλο ελέγχου

πέρα από αυτά που ανέφερε ο janus, η ονομαστική ισχύς λέβητα είναι απλά ότι γράφει το ταμπελάκι της συσκευής? Γιατί δεν ταυτιζόταν και στα δύο που πήγα

3. στο λέβητα πετρελαίου που βρήκα (2005), είδα σε υψηλές θερμοκρασίες, εσωτερικό βαθμό απόδοσης 90%. Είναι δυνατόν?

Edited by vaggmech91
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.