Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Γειά σου, σωστά το είπες βγάζεις για το σύνολο του χώρου όπως τον βρήκες κατά την επιθεώρηση.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Η Χρήση του ΠΕΑ για να δω εάν απαιτείται ή όχι ΠΕΑ είναι αυτή που αναγράφεται στη δήλωση της Εφορίας? Ότι μου πει ο ιδιοκτήτης? Πρέπει να κάνω τον ντεντεκτιβ?
Ευχαριστώ
 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, είναι η πραγματική που θα διαπιστώσεις κατά την αυτοψία.

Αν είναι κενός/αδιαμόρφωτος χώρος, μπορείς να βάλεις κατάστημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2021 at 9:29 ΠΜ, CHRIS.EFRO said:

Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας.

Που όμως το προσθέτουμε; Στο αποτέλεσμα της διαίρεσης ή στα U των δομικών στοιχείων;  Περίπτωση 2) ή περίπτωση 3) της ανάρτησής μου; 

Περίπτωση 2 θα έλεγα.

Πρόσεξε όμως κάτι. Στις παλιές μελέτες θερμομόνωσης το κουτί που γινόταν η θερμομόνωση ήταν όλο το εξωτερικό περίβλημα συνήθως. Οι τοίχοι προς μθχ συνήθως δεν φέρανε θερμομόνωση. Ούτε, συνήθως, εμφανίζονταν θερμομονωμένοι στις μελέτες.

Οπότε αν δεν έχεις άλλα δεδομένα (τοίχοι σίγουρα θερμομονωμένοι και τιμές των U τους στην μελέτη), τότε θα πρέπει να τους πάρεις αμόνωτους. Οπότε δεν βάζεις την προσαύξηση +0,2.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θέλω να βεβαιωθώ για τη συμπλήρωση του COP μίας αντλίας θερμότητας στο πρόγραμμα ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ.

Από οτι διαβάζω από τη ΤΟΤΕΕ για αντλία θερμότητας αέρα - νερού, και χρήση καλοριφέρ χρησιμοποιώ τον τύπο: 4.γ ο οποίος είναι: SCOP = 2.75(η55 + 3%) οπου η55 η ενεργειακή απόδοση εποχιακής θέρμανσης στους 55 βαθμούς για το θερμό κλίμα. 
Με βάση το παρακάτω product fiche της LG παίρνω για η55 = 167%, και καταλήγω σε SCOP = 4,67

Είναι σωστή η προσέγγιση στο παραπάνω;

Ευχαριστώ.
image.thumb.png.cd1cfd3613c6c55780a4f17be7ecc532.png

 

 

Edited by xrusempouras
διορθώσεις
Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2021 at 7:18 ΜΜ, gsaraf said:

Όχι, είναι η πραγματική που θα διαπιστώσεις κατά την αυτοψία.

Αν είναι κενός/αδιαμόρφωτος χώρος, μπορείς να βάλεις κατάστημα.

Ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

Θέλω να εκδώσω ΠΕΑ για χώρο γραφείου, περνάω όλα τα στοιχεία στο πρόγραμμα και μου εμφανίζει στην Ψύξη και στο Φωτισμό, τεράστια νούμερα  στην καρτέλα αποτελέσματα στο υφιστάμενο κτίριο. Δοκίμασα διάφορα, αλλά ότι και να βάλω μου εμφανίζει το ίδιο πρόβλημα. Σε μεταγενέστερο ΠΕΑ για κατοικία ήταν όλα οκ.

Μήπως σας έτυχε κάτι παρόμοιο, γνωρίζεται πως αντιμετωπίζεται?

Ευχαριστώ

Edit: Έκανα λάθος στην εγκατεστημένη ισχύ στον φωτισμό, αντί για 1.206 έβαλα 1206 και μου έβγαζε και την ψύξη λάθος.

Edited by Saleptsis
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, Saleptsis said:

καλησπέρα,

Θέλω να εκδώσω ΠΕΑ για χώρο γραφείου, περνάω όλα τα στοιχεία στο πρόγραμμα και μου εμφανίζει στην Ψύξη και στο Φωτισμό, τεράστια νούμερα  στην καρτέλα αποτελέσματα στο υφιστάμενο κτίριο. Δοκίμασα διάφορα, αλλά ότι και να βάλω μου εμφανίζει το ίδιο πρόβλημα. Σε μεταγενέστερο ΠΕΑ για κατοικία ήταν όλα οκ.

Μήπως σας έτυχε κάτι παρόμοιο, γνωρίζεται πως αντιμετωπίζεται?

Ευχαριστώ

Μάλλον έχεις μεγάλη ισχύ φωτισμού. Αυτή ανεβάζει και τα φορτία ψύξης. 

Πρόσεξε τις μονάδες στην ισχύ φωτισμού (KW)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, Saleptsis said:

καλησπέρα,

Θέλω να εκδώσω ΠΕΑ για χώρο γραφείου, περνάω όλα τα στοιχεία στο πρόγραμμα και μου εμφανίζει στην Ψύξη και στο Φωτισμό, τεράστια νούμερα  στην καρτέλα αποτελέσματα στο υφιστάμενο κτίριο. Δοκίμασα διάφορα, αλλά ότι και να βάλω μου εμφανίζει το ίδιο πρόβλημα. Σε μεταγενέστερο ΠΕΑ για κατοικία ήταν όλα οκ.

Μήπως σας έτυχε κάτι παρόμοιο, γνωρίζεται πως αντιμετωπίζεται?

Ευχαριστώ

Edit: Έκανα λάθος στην εγκατεστημένη ισχύ στον φωτισμό, αντί για 1.206 έβαλα 1206 και μου έβγαζε και την ψύξη λάθος.

Η ψύξη είναι ούτως ή άλλως αυξημένη αφού στα τριτογενη είναι 100% κάλυψη έναντι 50% στις κατοικίες. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.