Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Στην ισχύ βοηθητικών μονάδων η ΤΟΤΕΕ λέει συμπληρώνουμε την ισχύ των ανεμιστήρων των fan coil. Σε περίπτωση μονάδας vrv με κασέτες για εσωτερικές μονάδες πρέπει να συμπληρώσουμε την ισχύ των ανεμιστήρων των εξωτερικών και εσωτερικών μονάδων.

Πχ μοντέλο rxysq το datasheet δίνει δύο ανεμιστήρες με ισχύ 0,14kw και για κασέτα fxfq100b 0,1kw. Καθόλου αμελητέες ποσότητες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Έχω να βγάλω ΠΕΑ σε ισόγειο κατάστημα μιας οικοδομής. Το κατάστημα είναι τελειωμένο πλήρως (οικοδομικά) ενώ η υπόλοιπη οικοδομή είναι στο στάδιο της τοιχοποιίας και επιχρισμάτων (δεν έχουν τοποθετηθεί κουφώματα , συστηματα ψύξης θέρμανσης ούτε υπάρχουν εσωτερικοί τοίχοι) .

Η άδεια έχει εκδοθεί το 2004 και παίρνει από τοτε παρατάσεις για τη χρονική ισχύ της. Δεν έχει υποχρέωση για ΚΕΝΑΚ . 

Για να γίνει μερική ηλεκτροδότηση του καταστήματος μόνο η πολεοδομία ζητάει ΠΕΑ  για το κατάστημα . Τα ερωτήματα μου είναι

1) Οι τοίχοι που είναι σε επαφή με κλιμακοστάσιο τους βάζω σε επαφή με ΜΘΧ η σε επαφη με τον αέρα? Επίσης, η οροφή του καταστήματος , που είναι σε επαφή με το ατελείωτο διαμέρισμα του πάνω ορόφου, την παίρνω σε επαφη αέρα ? 

2) Το κατάστημα δεν έχει συστήματα καθόλου οπότε θα βάλω θεωρητικά σε θέρμανση , ψύξη και φωτισμο. Έτσι θα βγει αρκετά ενεργοβορο .. Μας πειράζει αυτό ? (Δε νομίζω γιατι από τη στιγμή που δεν έχει ΚΕΝΑΚ δε χρειάζεται να βγει Β+ αν δε κάνω λάθος ) 

 

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις τα πραγματικά στοιχεία.

1)Σε επαφή με αέρα, αλλά λάβε υπόψη σου κ' τις σκιάσεις που υπάρχουν.

2)Όντως, δεν υπάρχει κάποια υποχρέωση ως προς την ενεργειακή απόδοση.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, με προβληματίζει έντονα το εξής:

Έχω ακούσει ότι πριν τον νέο κύκλο Εξοικονομώ, θα προηγηθεί η αναθεώρηση του ΚΕΝΑΚ.

Ισχύει;

Σε περίπτωση που ισχύει, πότε θα πρέπει να ξεκινήσουμε αυτοψίες, ΠΕΑ κλπ. για το νέο ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ, δεδομένου ότι η αναθεώρηση του ΚΕΝΑΚ, όπως φαίνεται από την ανακοίνωση του ΤΕΕ, δεν θα ολοκληρωθεί πριν περάσουν 3-4 μήνες.

Για να κάνω αυτοψία εφάπαξ κ' να μη χρειαστεί 2η επίσκεψη, πρέπει να έχω τα δεδομένα του νέου ΚΕΝΑΚ.

Από την άλλη μεριά, αν περιμένω τον νέο ΚΕΝΑΚ, θα πέσει όλη η δουλειά μαζεμένη σε συνδυασμό με πιθανές ασφυκτικές προθεσμίες...

Έχει κανείς κάποια περαιτέρω πληροφόρηση ή γνώμη επί του θέματος;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Απορία για ΠΕΑ σε κτίριο γραφείων-υπηρεσιών. Έχω αναλάβει την έκδοση ΠΕΑ που αφορά τον πρώτο όροφο κτιρίου το οποίο κτίριο αποτελείται από ισόγειο και 3 ορόφους όλους ανοιχτούς που επικοινωνούν μεταξύ τους με κεντρικό εσωτερικό αίθριο εντός του κτιρίου. Δεν υπάρχει επαφή με εξ. αέρα αλλά όπως καταλαβαίνετε ο όροφος που με ενδιαφέρει  δεν είναι κλειστός άρα επικοινωνεί με όλους τους άλλους ορόφους μέσω του κεντρικού κλιμακοστασίου που είναι ανοιχτό. Φανταστείτε σαν ένα εμπορικό κέντρο. Όλο το κτίριο θερμαίνεται και ψύχεται με τα ίδια Η/Μ συστήματα. Το ΠΕΑ αφορά μόνο τον πρώτο όροφο. Πώς το αντιμετωπίζω από τη στιγμή που δεν υπάρχουν ξεχωριστοί κλειστοί χώροι?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

antloukidis, σύμφωνα με τον Ν4122: «Κτιριακή μονάδα»: τμήμα, όροφος ή διαμέρισμα εντός κτιρίου, που έχει σχεδιαστεί ή υποστεί μετατροπή ώστε να χρησιμοποιείται χωριστά.>>

Οπότε νομίζω ότι βγαίνει.

felippe

Αφού έχεις θερμαινόμενη ζώνη από πάνω είναι αδιαβατική επιφάνεια, υπάρχει δεν υπάρχει διαχωριστικό στοιχείο.

Δηλ. αν είχες οροφή κλειστή δεν θα την περνούσες ούτως ή άλλως.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 26/4/2021 at 7:06 ΜΜ, hkamp said:

antloukidis, σύμφωνα με τον Ν4122: «Κτιριακή μονάδα»: τμήμα, όροφος ή διαμέρισμα εντός κτιρίου, που έχει σχεδιαστεί ή υποστεί μετατροπή ώστε να χρησιμοποιείται χωριστά.>>

Οπότε νομίζω ότι βγαίνει.

felippe

Αφού έχεις θερμαινόμενη ζώνη από πάνω είναι αδιαβατική επιφάνεια, υπάρχει δεν υπάρχει διαχωριστικό στοιχείο.

Δηλ. αν είχες οροφή κλειστή δεν θα την περνούσες ούτως ή άλλως.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον antloukidis και τον hkamp.

Κι εγώ θεωρώ σωστή την άποψη ότι είναι αδιαβατική επιφάνεια.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

On 24/4/2021 at 5:08 ΜΜ, gsaraf said:

Για να κάνω αυτοψία εφάπαξ κ' να μη χρειαστεί 2η επίσκεψη, πρέπει να έχω τα δεδομένα του νέου ΚΕΝΑΚ.

 

Είναι πάρα πολλά πράγματα που θα μείνουν τα ίδια, όπως είναι το κτίριο. Το κέλυφος και τα συστήματα θέρμανσης, ψύξης, ΖΝΧ ήδη τα αποτυπώνεις. Το να αλλάξουν οι υπολογισμοί, οι παραδοχές (πχ όπου δεν υπάρχει εγκατεστημένο σύστημα) κλπ.... δεν σε ενδιαφέρουν (για την αποτύπωση).

Το μόνο που δεν κοιτάμε στις κατοικίες, είναι ο φωτισμός. Αν θες (υπέρ της ασφάλειας) αποτύπωσε και αυτόν.
Από όσο είδα δεν έχουν σκοπό να αλλάξουν δραστικά τον ΚΕΝΑΚ (τουλάχιστον για τα ΠΕΑ). Ακούγεται ότι θα αλλάξουν το βήμα υπολογισμού (από μηνιαίο σε ωριαίο ή ημερίσιο). Υποθέτω θα αφορά τις ΜΕΑ αυτό.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.